Dobra wiadomość dla reprezentacji Polski. FIVB wprowadza zmiany w Lidze Narodów

Światowa Federacja Siatkówki podjęła ważne decyzje dotyczące rywalizacji w Lidze Narodów od 2025 roku. Powody do zadowolenia ma reprezentancja Polski siatkarek, która jako drużyna "pływająca", corocznie musiała walczyć o utrzymanie w elicie.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Martyna Łukasik WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: Martyna Łukasik
O kluczowych zmianach dotyczących rywalizacji w Lidze Narodów siatkarzy i siatkarek od 2025 roku, FIVB poinformowała we wtorek w mediach społecznościowych. Najważniejsza decyzja dotyczy liczby uczestników. Postanowiono, że to grono powiększy się o dwie drużyny z 16 do 18. Przepustki zapewnią sobie triumfatorzy Challenger Cup 2024 oraz najwyżej sklasyfikowany zespół w rankingu światowym.

Nowe wytyczne będą miały wpływ na rozstrzygnięcia w najbliższej edycji. W porównaniu do poprzednich rozgrywek zrezygnowano z podziału ekip na podstawowe i pretendentów (tzw. drużyny pływające - dop. red.). To dobra wiadomość dla reprezentacji Polski kobiet, która od początku znajdowała się w gronie zespołów zagrożonych spadkiem.

Reforma oznacza również zmianę harmonogramu spotkań w rundzie eliminacyjnej. Wiadomo, że nie ulegnie zmianie liczba meczów, jakie rozegrają poszczególne reprezentacje. W dalszym ciągu będzie to 12 spotkań w ciągu trzech tygodni. Zespoły będą rywalizować w trzech sześciozespołowych grupach w trzech różnych miejscach. Liczba dni meczowych zostanie jednak zmniejszona z sześciu do pięciu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: toczyły wojny w UFC. Poznajesz, kogo odwiedziła Jędrzejczyk?

Zawodnicy i zawodniczki skorzystają także z dodatkowego tygodnia odpoczynku. Po drugiej rundzie kwalifikacji z udziałem siatkarzy nastąpi kilkudniowa przerwa w rozgrywkach. Światowa Federacja Siatkówki zapewnia również, że w 2028 roku formuła zmagań zostanie skondensowana i dopasowana do igrzysk olimpijskich w Los Angeles.

W nowym formacie w rundzie kwalifikacyjnej odbędzie się łącznie 216 spotkań, co daje łączną liczbę 232 w sezonie, włączając ćwierćfinały, półfinały i mecze o medale w przypadku obu płci. Formuła rund finałowych nie ulegnie zmianie.

Harmonogram rozgrywek Ligi Narodów w latach 2025-2027/ fot. FIVB Harmonogram rozgrywek Ligi Narodów w latach 2025-2027/ fot. FIVB
Czytaj także: Trener rywali z uznaniem o Nikoli Grbiciu. "Najlepszy zawodnik wszechczasów" Zaskakujące informacje na temat Tuomasa Sammelvuo. Szkoleniowiec z nowym kontraktem?
Jak oceniasz decyzję FIVB o powiększeniu grona uczestników rywalizacji w Lidze Narodów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×