Serie A1: Łukasz Żygadło MVP!

Itas Diatec Trentino nie oddaje pozycji lidera włoskiej Serie A1. W niedzielnym pojedynku 3:2 wygrał z zespołem Marmi Lanza Verona. W drugim secie tego spotkania na parkiecie pojawił się Łukasz Żygadło i pozostał na nim już do końca meczu, udanie zastępując pierwszego rozgrywającego Raphaela. Drużyna drugiego z Polaków, Lube Banca Marce Macerata Sebastiana Świderskiego, swoją rywalizację w ramach 11. kolejki odłożyła na inny termin.

Anna Dmochowska

Wszystkie spotkania bieżących kolejek Serie A1 i A2 rozpoczynały się minutą ciszy dla uczczenia pamięci Marcello Gabany, prezesa Acqua Paradiso Monza, który w sobotę zginął w katastrofie śmigłowca w drodze na mecz swojej drużyny z Lube Bance Marche Maceratą. Tragiczna wiadomość dotarła do hali w Maceracie około 15:20 - już podczas rozgrzewki przed mającym rozpocząć się o 16:00 pojedynkiem. Władze włoskiej siatkówki zareagowały natychmiast, nie zważając na transmisję telewizyjną, informując o wypadku siatkarzy i przekładając spotkanie na późniejszy termin.

Niedzielne mecze odbyły się już planowo. Wśród nich - pojedynek Itasu Diatec Trentino z zespołem Marmi Lanza Verona. Podopieczni Radostina Stojczewa zapewnili swoim kibicom, zgormadzonym w hali PalaTrento nie lada emocje. Przegrali bowiem dwa pierwsze sety, potem gładko wygrali kolejne dwa, by doprowadzić do niezwykle zaciętego tie-breaka. Ostatecznie to drużyna Łukasza Żygadły wygrała finalną partię 16:14, zapisując na swoim koncie kolejne 2 punkty i umacniając się na pierwszej pozycji w tabeli Serie A1.

Polski rozgrywający w niedzielę rozegrał trzy pełne sety. Wszystkie te, w których Itas tiumfował. I spokojnie można powiedzieć, że to Łukasz Żygadło poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa. Zmienił bowiem w drugiej partii Raphaela, a w kolejnych wychodził na boisko już w podstawowej szóstce. Brazylijczyk zaś od trzeciego seta oglądał mecz wyłącznie z kwadratu dla rezerwowych. Dobra postawa Polaka zaprocentowała nie tylko wysoką notą (6,3), ale i przyznaniem mu nagrody dla najlepszego zawodnika meczu. Jeśli chodzi o zdobycze punktowe, to zapisał na swoim koncie tylko 3 oczka: jedno atakiem i dwa blokiem. Ale od zdobywania punktów w drużynie naszego rodaka są inni - niezmiennie dobrą formą dysponuje Matej Kazijski, który w niedzielę był najlepiej punktującym zawodnikiem Trento. W całym spotkaniu wypracował 25 oczek, w tym dwa bezpośrenio z zagrywki i dwa blokiem. Nie wiodło mu się za to w przyjęciu. Jednak w tym elemencie niezwykle pewny był Renaud Herpe z pozytywnym przyjęciem na poziomie 92 proc. i 69-proc. perfekcyjnym. Ponadto skutecznie punktował Osmany Juantorena, który zapisał na swoim koncie 22 oczka, w tym 19 atakiem przy 66-proc. skuteczności.

Wyniki 11. kolejki Serie A1:
Lube Banca Marche Macerata - Acqua Paradiso Monza - spotkanie przełożone
Trenkwalder Modena - Prisma Taranto 3:0 (29:27, 25:23, 25:23)
Itas Diatec Trentino - Marmi Lanza Verona 3:2 (25:27, 20:25, 25:18, 16:14)
Bre Banca Lannutti Cuneo - Tonno Callipo Vibo Valentia 3:0 (25:18, 25:18, 25:13)
Aran Cucine Abruzzo Pineto - CoprAtlantide Piacenza 0:3 (18:25, 21:25, 14:25)
Sisley Treviso - Yoga Forlě 3:1 (25:21, 25:12, 23:25, 25:20)
Andreoli Latina - RPA-LuigiBacchi.it Perugia 1:3 (25:27, 17:25, 25:21, 20:25)
Pazuje: Esse-Ti Carilo Loreto