Rosjanie uderzają we Francję. "Realne niebezpieczeństwo dla obywateli"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Aziz Karimov/Pacific Press/LightRocket / Na zdjęciu: Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow
Getty Images / Aziz Karimov/Pacific Press/LightRocket / Na zdjęciu: Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow
zdjęcie autora artykułu

- Problem jest głębszy. Nasza ambasada w Paryżu jest całkowicie odcięta - mówi przedstawiciel rosyjskiego MSZ Artem Studennikow. Opowiedział o tym, jakie zagrożenia mogą czekać na Rosjan podczas zbliżających się igrzysk olimpijskich.

W tym artykule dowiesz się o:

Już 26 lipca w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie. Wiadomo już, że na tej imprezie pod własną flagą nie wystartują reprezentanci Rosji i Białorusi.

Ci będą mogli wystartować tylko pod neutralną flagą i to po spełnieniu szeregu warunków. Nie będą mieli prawa występować jednak w zawodach drużynowych bądź sportach zespołowych, a do tego mieć żadnych związków z armią czy resortami siłowymi. Nie mogą też publicznie wspierać agresji na Ukrainę i nie mają prawa wziąć udziału w ceremonii otwarcia.

Oczywiście, Władimir Putin i jego świta nie są zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Prowadzą więc działania, by zdyskredytować imprezę. Świadczy o tym ostatni apel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Czytamy w nim o "realnym niebezpieczeństwie" dla Rosjan, którzy udadzą się do Paryża.

ZOBACZ WIDEO: Czerkawski po karierze miał mnóstwo zajęć. Teraz zdradza, kim jest dziś

- Igrzyska olimpijskie mogą odbyć się w bardzo trudnych warunkach. Mogą one stwarzać realne niebezpieczeństwo dla naszych obywateli, którzy z rozmaitych powodów będą w czasie igrzysk olimpijskich przebywać w Paryżu - przyznał Artem Studennikow z rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, któremu szefuje Siergiej Ławrow.

Co należy do tych zagrożeń? Oczywiście rzekoma rusofobia. Do tego wymieniane są wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego oraz przestępczość zorganizowana. Studennikow wspomniał też o blokowaniu rosyjskich kart, braku bezpośrednich lotów czy trudności z wypłacaniem gotówki.

- Problem jest głębszy. Nasza ambasada w Paryżu jest całkowicie odcięta od dyskusji, jakie organizatorzy igrzysk stworzyli, by razem z pozostałymi ambasadami rozmawiać w kwestiach bezpieczeństwa - ocenił dyplomata. - Władze Francji nie zapewniają nam potrzebnych informacji w tym zakresie. Będziemy mieli ogromne problemy z ochroną praw i interesów naszych obywateli - dodaje.

Zobacz także: Koniec marzeń! Polki nie zagrają na igrzyskach!

Źródło artykułu: WP SportoweFakty