Znamy komplet uczestniczek siatkarskiego turnieju IO w Paryżu

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Justyna Serafin
WP SportoweFakty / Justyna Serafin
zdjęcie autora artykułu

Znamy komplet uczestniczek siatkarskiego turnieju igrzysk olimpijskich w Paryżu. W zmaganiach weźmie udział 12 zespołów, w gronie tym nie zabraknie Biało-Czerwonych. Tytuły wywalczonego w Tokio bronić będą Amerykanki.

Do sześciu zespołów, które wywalczyły przepustki podczas wrześniowych turniejów kwalifikacyjnych, dołączyły cztery drużyny najwyżej sklasyfikowane w rankingu FIVB po zakończeniu fazy zasadniczej Ligi Narodów Kobiet, nieposiadające kwalifikacji oraz Kenijki, najwyżej sklasyfikowana drużyna z Afryki w zestawieniu FIVB.

Obok reprezentacji Francji, która jako gospodarz zmagań miała zagwarantowany start w turnieju olimpijskim siatkarek, przepustki z kwalifikacji wywalczyły Amerykanki, Polki, Serbki, Dominikanki, Turczynki i Brazylijki. Fantastyczną niespodziankę sprawiły Biało-Czerwone, które we wrześniu w Łodzi uporały się z bardziej renomowanymi przeciwniczkami - reprezentacjami USA i Włoch. Polki zagrają na igrzyskach olimpijskich po 16 latach przerwy.

Mimo że do rozegrania w fazie zasadniczej Ligi Narodów pozostało jeszcze kilka spotkań, wiadomo już, które drużyny znalazły się wśród czterech zespołów, które mogą cieszyć się z przepustek do Paryża dzięki dobrym występom w ostatnich kilku tygodniach. W gronie tym znalazły się Włoszki, Japonki, Chinki, Holenderki i Kenijki.

ZOBACZ WIDEO: Pod Siatką: Polki wracają do gry. Biało-Czerwone dotarły do Hongkongu

Przed trzema laty w Tokio po złote medale IO sięgnęły Amerykanki, które w finale pokonały Brazylię 3:0 (25:21, 25:20, 25:14). Brązowe medale przypadły wówczas Serbkom. Ekipa z Bałkanów bez problemów uporała się z Koreą Południową, prowadzoną przez Stefano Lavariniego 3:0 (25:18, 25:18, 25:15). MVP zmagań wybrano wówczas Jordan Larson-Burbach.

Uczestniczki turnieju siatkarek na igrzyskach olimpijskich w Paryżu: Francja - gospodarz IO w Paryżu 2024 USA - mistrz olimpijski z Tokio 2020 Brazylia - wicemistrz olimpijski z Tokio 2020 Serbia - brązowy medalista IO w Tokio 2020 Polska - brązowy medalista LN 2023 Turcja - mistrz Europy 2023 Dominikana - ćwierćfinalista IO z Tokio 2020 Włochy - brązowe medalistki MŚ 2022 Japonia - 5. miejsce na MŚ 2022 Chiny - 2. miejsce w LN 2023  Kenia - mistrz Afryki

Losowanie grup siatkarskiego turnieju igrzysk olimpijskich kobiet, zaplanowano na środę, 19 czerwca o godzinie 13:00 (czasu środkowoeuropejskiego) w Bangkoku.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty