Paryż 2024. Pierwsza kolejka za nami. Niektóre tabele mogą zaskakiwać

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Christian Petersen / Na zdjęciu: reprezentacja Brazylii
Getty Images / Christian Petersen / Na zdjęciu: reprezentacja Brazylii

Poniedziałkowe spotkania zakończyły rywalizację w pierwszej kolejce turnieju siatkarek na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Niektóre mecze były rozstrzygane dopiero po pięciu setach, co przełożyło się na ciekawy układ tabel.

Po raz pierwszy w Paryż 2024 rywalizacja siatkarska była całkowicie poświęcona reprezentacjom pań. W akcji zobaczyliśmy między innymi grupowe rywalki Polek czy obrończynie tytułu. Dwa spotkania dostarczyły ogromnych emocji, natomiast pozostałe przyniosły dominację faworytek.

Jako pierwsze na parkiecie pojawiły się drużyny z grupy C, a konkretnie Turczynki i Holenderki. Choć w roli faworytek należało stawiać mistrzynie Europy, siatkarki Oranje już nie raz pokazywały, że stać je na świetną grę. Idealnym przykładem były dwa pierwsze sety tego pojedynku, w którym górowały nad rywalkami i dwukrotnie wygrywały do 19.

Od trzeciej partii zawodniczki Daniele Santarellego poprawiły jakość, co znalazło odzwierciedlenie w wyniku. W dwóch kolejnych odsłonach wygrały one bowiem do 22, doprowadzając do tie-breaka. W nim walki i emocji nie brakowało, ale finalnie lepsze okazały się Turczynki, które wygrały 3:2 (19:25, 19:25, 25:22, 25:22, 15:13). Tym samym wywalczyły 2 punkty i zostały wiceliderkami grupy.

Tabela grupy C turnieju siatkówki kobiet podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu:

Liczba zwycięstwLiczba porażekBilans setówLiczba punktów
1. Włochy103:13
2. Turcja103:22
3. Holandia012:31
4. Dominikana011:30

Następnie pierwsze spotkanie na igrzyskach w Paryżu rozegrały Brazylijki. Rywalkami Canarinhas był najsłabszy zespół całego turnieju, czyli Kenii. Zgodnie z przewidywaniami próżno było spodziewać się walki w tym meczu. Faworytki bezproblemowo wygrały 3:0 (25:12, 25:13, 25:12), dzięki czemu objęły prowadzenie w tabeli grupy B, wyprzedzając Polki bilansem setów.

Tabela grupy B turnieju siatkówki kobiet podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu:

1. Brazylia103:03
2. Polska103:13
3. Japonia011:30
4. Kenia010:30

W poniedziałek turniej olimpijski rozpoczęły z kolei uczestniczki grupy A. Mecz otwierający zmagania w tej grupie zapowiadał się niezwykle interesująco. Zmierzyły się w nim bowiem broniące tytułu Amerykanki i Chinki. W pierwszych dwóch setach o wiele lepszą postawę prezentowały, co dało im zwycięstwa do 20 i 19.

Mistrzynie z Tokio na trzeciego seta wyszły w pełni zmobilizowane i wyraźnie poprawiły jakość gry. To pozwoliło im odnieść pewną wygraną do 17 i naładować się na dalszą walkę. Po triumfie w kolejnej partii doprowadziły do tie-breaka, w którym, mimo ambitnej walki, uległy rywalkom. Chinki wygrały 3:2 (25:20, 25:19, 17:25, 20:25, 15:13). Dzięki temu objęły prowadzenie w grupie.

Azjatki liderowaniem nie cieszyły się jednak długo. Wszystko za sprawą ostatniego starcia dnia, czyli pojedynku Francuzek z Serbkami. Choć gospodynie były skazywane na łatwą porażkę, pokazały się z dobrej strony. W trzeciej partii mogły nawet pokusić się o urwanie rywalkom seta. Nie udało im się tego osiągnąć, niemniej pozostawiły po sobie dobre wrażenie. Serbki wygrały finalnie 3:0 (25:17, 25:17, 25:22) i zameldowały się na czele zestawienia.