Paryż 2024. Ależ walka. Chiny kontra Bosković

Getty Images / Christian Petersen / Radość Chinek podczas IO 2024 w Paryżu

Reprezentacja Chin pokonała Serbię 3:1 w ostatnim meczu fazy grupowej podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Dla podopiecznych Giovanniego Guidettiego to już druga porażka.

W niedzielę o godz. 17:00 rozpoczął się przedostatni mecz fazy grupowej siatkarek podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Zapowiadało się kapitalne starcie. Reprezentacja Serbii zmierzyła się bowiem z Chinami.

Podopieczne Giovanniego Guidettiego podchodziły do tego spotkania z bilansem 1 zwycięstwa (3:0 z Francją) oraz 1 porażki (2:3 ze Stanami Zjednoczonymi). Azjatycka drużyna z kolei w dwóch pierwszych meczach nie straciły nawet jednego seta.

Pierwszy set był wyrównany. Obie drużyny popisywały się bardzo dobrą grą blok-obrona. Różnicę można było jednak zauważyć w strefie ofensywnej. Po stronie reprezentacji Serbii ataki kończyła tylko absolutna liderka zespołu, Tijana Bosković. Maja Ognjenović próbowała uruchomić także środek. Najgorszej wyglądały lewoskrzydłowe.

Fantastyczna gra Bosković mimo wszystko pozwoliła Serbkom wygrać premierową partię spotkania 25:21. W drugiej jednak problemy z ofensywą podopiecznych trenera Guidettiego okazały się znacznie kosztowniejsze.

W szeregach Chin z kolei z bardzo dobrej strony prezentowały się Ting Zhu, Xiangyu Gong oraz Yingying Li. Azjatki odniosły triumf w drugim secie dzięki solidnej formie całego zespołu, a nie tylko jednej siatkarki.

Na starcie kolejnej partii obie drużyny grały punkt za punkt. W drugiej połowie trzeciego seta oglądaliśmy zaś serie z obu stron. Po świetnych kontrach Chinek od stanu 17:17 do 22:17 wydawało się, że liderki grupy A spokojnie dokończą dzieła. Serbki jednak odrobiły cztery "oczka". Ostatecznie i tak wygrały reprezentantki Chin - 25:22.

Czwarty set zakończył się rywalizacją na przewagi. Po stronie serbskiego zespołu za rozegranie odpowiadała już nie Maja Ognjenović, a Bojana Drca. Taktyka natomiast pozostała taka sama - absolutnie wszystkie ważne piłki otrzymywała Tijana Bosković.

Spokojnie można stwierdzić, że oglądaliśmy mecz Chiny - Bosković. Dość powiedzieć, że 27-letnia atakująca zdobyła aż 39 punktów. Druga najlepsza Serbka, Maja Aleksić, dołożyła... 9 "oczek".

Reprezentacja Chin odniosła triumf 3:1 i wygrała grupę A. Serbia zajęła ostatecznie dopiero trzecie miejsce.

Chiny - Serbia 3:1 (21:25, 25:20, 25:22, 29:27)

Chiny: Gong, Diao, Yuan, Yuanyuan, Zhu, Yingying, Wang (libero)

Serbia: Ognjenović, Bosković, Aleksić, Stefanović, Uzelac, Busa, Popović (libero)