LM: Turczynki nadal niepokonane - relacja ze spotkania MKS Dąbrowa Górnicza - VakifGunes Stambuł

W zespole ze Stambułu nie brakuje głośnych nazwisk, wystarczy wymienić choćby reprezentantkę Serbii Jelenę Nikolić. Tureckie gwiazdy nie miały więc najmniejszych problemów by pokonać MKS. W godzinę z prysznicem VakifGunes zwyciężył i zapewnił sobie pozycję lidera grupy B oraz tytuł niepokonanej drużyny.

Olga Krzysztofik

Turczynki rozpoczęły od skutecznych kontrataków, co dało im duże, jak na początek seta, prowadzenie (0:4). Magdalena Śliwa próbowała rozgrywać kombinacyjne piłki, ale zawodniczki VakifGunes podbijały wszystkie ataki. Również problemy z przyjęciem zagrywek nie ułatwiały zadania dąbrowiankom. Po asie serwisowym Kingi Maculewicz szkoleniowiec MKS-u poprosił o czas (10:15). Neslihan Darnel w pojedynkę rozstrzygnęła o losach premierowej partii dzięki swojej atomowej zagrywce, bezpośrednio tym elementem zdobyła dwa punkty. Ostatecznie gospodynie przegrały do 12.

Początkowo wydawało się, że druga partia będzie mieć podobny przebieg do pierwszej. Jednak dąbrowianki powoli zaczynały grać na wysokim poziomie i na tablicy wyników widniał remis (4:4). Na przerwie technicznej inicjatywę punktową miały gospodynie, dzięki błędowi w ataku Neslihan (8:7), było to ich pierwsze prowadzenie w tym spotkaniu. Problemy z przyjęciem zagrywki przyczyniły się do wypracowania kilkupunktowej przewagi Turczynek (10:13). Strata została zniwelowana do jednego „oczka” dzięki dwublokowi na lewym skrzydle na Neslihan (18:19). W tym momencie trener Giovanni Guidetti poprosił o czas, który poskutkował zakończeniem seta (18:25).

Trzeci set był ostatnią szansą dla MKS-u na przedłużenie spotkania. Od skutecznej kontry z lewego skrzydła rozpoczęła Ewelina Sieczka (1:0). Chwilę później dzięki kontratakowi Jeleny Nikolić prowadziły Turczynki (2:5). Przy stanie 2:6 na parkiecie pojawiły się Marzena Wilczyńska oraz Marta Haładyn (za Śliwę i Sadowską). Dobra obrona oraz efektywne kontrataki pozwoliły siatkarkom VakifGunes na wypracowanie przewagi (4:10), która systematycznie rosła. Turczynki wygrały do 16, tym samym odnosząc trzecie zwycięstwo w Lidze Mistrzyń.

ENION Energia MKS Dąbrowa Górnicza - VakifGunesTTelekom Stanbuł 0:3 (12:25, 18:25, 16:25)

MKS: Magdalena Śliwa, Magdalena Sadowska, Agata Karczmarzewska-Pura, Małgorzata Lis, Joanna Staniucha-Szczurek, Ewelina Sieczka, Krystyna Tkaczewska (libero) oraz Marzena Wilczyńska, Katarzyna Walawender, Marta Haładyn

VakifGunes: Ozge Kirdar, Neslihan Darnel, Kinga Maculewicz, Maja Poljak, Jelena Nikolić, Debby Stam, Gizem Guresen (libero) oraz Gozde Kirdar

Sędziowali: Gennadij Kondakow (pierwszy, Ukraina) oraz Ignat Mitew (drugi, Bułgaria)