Mielczanki dobiły rywalki, które opuszczają elitę - relacja z meczu Gedania Żukowo - KPSK Stal Mielec

W przeciwieństwie do rywalizacji panów wśród kobiet walka o utrzymanie pomiędzy 9 i 10 drużyną sezonu zasadniczego już się zakończyła. Zgodnie z przewidywaniami KPSK Stal Mielec zwyciężyła we wszystkich czterech meczach nad Gedanią Żukowo nie tracąc przy tym ani jednego seta. Tym samym Gedanistki żegnają się z rozgrywkami PlusLigi Kobiet. Natomiast Stal czeka teraz mecz barażowy z drugą drużyną I ligi.

Paweł Sala
Paweł Sala

Szkoleniowiec przyjezdnych Rafał Prus dokonał w składzie swojej drużyny czterech zmian w porównaniu z zestawieniem z poprzedniego meczu. Podobnie jak wtedy, także teraz nie dokonywał roszad w składzie w trakcie spotkania.

Początek meczu należał do gospodyń, które prowadziły 4:1 (zagranie Natalii Kurnikowskiej). Tę trzypunktową przewagę utrzymały do stanu 7:4. Wtedy trzy "oczka" z rzędu uzyskały mielczanki. Gospodynie, dla których być może był to ostatni mecz tego sezonu, nie zamierzały łatwo odpuścić. Objęły prowadzenie 8:7. Tuż po przerwie technicznej do głosu doszły faworytki (11:8 dla Stali). Sytuacja zmieniła się jednak jak w kalejdoskopie i cztery punkty z rzędu zdobyła Gedania (12:11 dla Gedanistek). Jednak od stanu 13:13 drugi bieg włączyły mielczanki. Był moment w meczu, kiedy przyjezdne prowadziły tylko jednym punktem (22:21). Ostatecznie utrzymały prowadzenie i wygrały partię do 22 po zagraniu Iwony Niedźwieckiej z krótkiej.

Drugą odsłonę dobrze rozpoczęła Stal. Prowadziła szybko 4:1. Widać było, że nowa szóstka w porównaniu z poprzednim meczem zaczęła się wreszcie rozumieć. Gedania zbliżyła się do rywalek tylko tuż przed przerwą techniczną (8:7 dla mielczanek). Po niej dziewiąta drużyna sezonu zasadniczego odskoczyła rywalkom (16:10, 23:12). Gospodynie obroniły trzy piłki setowe, ale kolejnej już nie. Set zakończył się wynikiem 25:16.

W trzeciej odsłonie Stal wypracowała sobie bezpieczną przewagę, którą utrzymała do końca spotkania. Prowadziła kolejno 5:1, 9:2 i 15:9. Dobrze grały w zespole z Mielca zwłaszcza MVP meczu Marta Łukaszewska i Anita Kwiatkowska. Zdobyły odpowiednio 14 i 16 punktów. Najlepiej punktowała w Gedanii Małgorzata Plebanek (12). Partia zakończyła się wynikiem 25:15, a cały mecz 3:0 dla Stali, która zagra w barażu o grę w PlusLidze Kobiet w następnym sezonie ze zwycięzcą meczu w play-off I ligi pomiędzy Treflem Sopot i EC Wybrzeże TPS Rumia. Gedania spada natomiast do niższej klasy rozgrywkowej.

Gedania Żukowo - KPSK Stal Mielec 0:3 (22:25, 16:25, 15:25)

Gedania: Justyna Sachmacińska, Natalia Kurnikowska, Małgorzata Lizińczyk, Aleksandra Szymańska, Małgorzata Plebanek, Małgorzata Jeromin, Marta Siwka (libero) oraz Joanna Kocemba, Żaneta Rzepnikowska, Małgorzata Łysiak, Aleksandra Pasznik.

KPSK Stal: Anita Kwiatkowska, Marta Łukaszewska, Justyna Ordak, Sylwia Wojcieska, Dorota Ściurka, Iwona Niedźwiecka, Agata Durajczyk (libero).

MVP: Marta Łukaszewska.

Sędziowie: Marek Mianowski (I), Agnieszka Michlic (II).

Stan rywalizacji: 4:0 dla KPSK Stali Mielec (Gedania Żukowo spada do I ligi).