Ruben Acosta potwierdził dymisję!

Dwa dni temu rosyjskie media podały sensacyjną wiadomość o rezygnacji Rubena Acosty ze stanowiska Prezydenta FIVB. 14 maja światowa federacja potwierdziła decyzję Acosty, który oficjalnie pożegna się z funkcją podczas kongresu w Dubaju, czyli dwa lata przed zakończeniem kadencji. Jak podaje FIVB obowiązki dotychczasowego Prezydenta przejmie któryś z jego zastępców - Jizhong Wei lub Cristobal Marte Hoffiz

Ilona Kobus
Ilona Kobus

Dr. Ruben Acosta piastował stanowisko Prezydenta Światowej Federacji Siatkówki od Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles, w 1984 roku. Po dwudziestu czterech latach sprawowania władzy w jednej z najprężniejszych organizacji na świecie, Ruben Acosta postanowił przejść na emeryturę. Decyzja o przerwaniu mandatu zaskoczyła wszystkich uczestników nadzwyczajnej sesji FIVB, która odbyła się 12. maja, w Lozannie.

- Postanowiłem zrezygnować z pełnionej funkcji teraz, kiedy organizacja jest silniejsza, niż kiedykolwiek przedtem. FIVB ma mocną pozycję, silną władzę administracyjną i znakomite przesłanie do wypełnienia. Nie mogłem sobie wybrać lepszego momentu, by odejść – tłumaczył swoją decyzję Acosta. – Od dzisiaj cały swój wolny czas zamierzam poświęcić rodzinie i moim prywatnym sprawom.

Członkowie Zarządu FIVB próbowali wyperswadować Prezydentowi ten zaskakujący pomysł z głowy i nakłaniali do wycofania się z zamierzeń, argumentując, iż był on niemal żelaznym kandydatem do tej funkcji na kolejne cztery lata. Jednocześnie powstała idea, aby kadencja Prezydenta FIVB ponownie podlegała cyklowi olimpijskiemu (trwała cztery lata, od Olimpiady do Olimpiady).

Ruben Acosta obiecał swoim współpracownikom, że przemyśli decyzję raz jeszcze, dając sobie miesiąc czasu na analizę zdarzeń. Przyznał jednak, że jest mało prawdopodobne, aby zmienił zdanie.

FIVB poinformowało również, że w przypadku rezygnacji Prezydenta z ważnym mandatem, istnieje opcja, aby do końca kadencji jego obowiązki przejął pierwszy Wiceprezydent FIVB. Zgodnie z tym faktem, stanowisko obejmie zatem Chińczyk, Jizhong Wei, a jego zastępcą zostanie aktualny drugi Wiceprezydent, Dominikańczyk Cristobal Marte Hoffiz.

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×