Portugalia zwycięża w Lidze Europejskiej, Turcja na trzecim miejscu

-Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Trzeci raz występujemy w Final Four Ligi Europejskiej. Po drugim i trzecim miejscu wreszcie dotarliśmy na najwyższy stopień podium - tak po meczu mówił kapitan Portugalczyków Joao Jose.

Marek Grzebyk

W spotkaniu o trzecie miejsce zwyciężyli Turcy, którzy po tie-breaku pokonali Rumunów. Inauguracyjna partia to pewne i przekonywujące zwycięstwo reprezentantów Turcji. Dwa następne sety to zdecydowanie lepsza gra Rumunów. W czwartej partii zawodnicy z Azji Mniejszej zagrali tak jak w secie pierwszym zwyciężając 25:17 i doprowadzając do tie-breaka. Minimalnie lepsi okazali się Turcy, którzy zwyciężyli 15:13, zdobywając tym samym trzecie miejsce w tegorocznej Lidze Europejskiej.

Rumunia - Turcja 2:3 (15:25, 15:25, 25:23, 25:19, 8:15)

W meczu finałowym Hiszpanie zmierzyli się z reprezentacją Portugalii. Dwa pierwsze sety były niezwykle podobne najpierw gospodarze wygrali 25:23, aby w następnej partii ulec gościom w takim samym stosunku. Trzeci set to bardzo dobra i pewna gra Portugalczyków, którzy nie pozwolili Hiszpanom złapać swojego rytmu gry. W czwartym i zarazem ostatnim secie również triumfowali goście. Gospodarze finałowego turnieju próbowali wszystkimi sposobami dogonić swoich zachodnich sąsiadów, jednak ich starania nie przynosiły skutku.
Można powiedzieć, że Portugalczycy wzięli rewanż na Hiszpanach za porażkę w finale w roku 2007, kiedy to podczas turnieju rozgrywanego w Portugalii pierwsze miejsce wywalczyli Hiszpanie.

- Kiedy twoja drużyna gra świetnie przez cały sezon to po prostu czujesz się doskonale (jako trener). Jestem bardzo dumny z moich zawodników, zasłużyli na ten tytuł – powiedział po meczu szkoleniowiec Portugalczyków Juan Diaz.

Dzięki temu zwycięstwu Portugalczycy otrzymają możliwość gry w Lidze Światowej w sezonie 2011.

Hiszpania - Portugalia 1:3 (25:23, 23:25, 18:25, 25:21)