KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PlusLiga 2010/2011: Pamapol Wielton Wieluń mierzy wyżej

Największym hitem transferowym Pamapolu Wieltonu Wieluń w czasie trwającego jeszcze cały czas okienka transferowego w PlusLidze jest sprowadzenie Argentyńczyka Martina Blanco Costy. Oprócz nowego środkowego, w polepszeniu gry wielunian w nadchodzącym sezonie, pomóc mają jeszcze przyjmujący: Dmitro Babkov, Serhij Antanovich i Serhij Kapelus oraz libero Robert Milczarek. Siatkarz, w porównaniu do zeszłego sezonu, ma prawie dwa razy większy budżet i chce walczyć w lidze o coś więcej, niż tylko utrzymanie.
Adrian Kowalczyk
Adrian Kowalczyk

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Pamapol Siatkarz Wieluń zakończył swój debiutancki sezon w PlusLidze na ósmym miejscu. Podopieczni Damiana Dacewicza po nie najgorszym początku w ekstraklasie, z każdym kolejnym miesiącem wyglądali coraz słabiej. Głównym mankamentem drużyny z Wielunia było przyjęcie, a raczej - rzec by nawet można - jego brak. W końcowej części sezonu Siatkarz odniósł jednak kilka ważnych zwycięstw, w tym pokonał m.in. 3:0 AZS Częstochowa i rzutem na taśmę wywalczył sobie utrzymanie w ekstraklasie. Dla wielunian był to olbrzymi sukces, porównywany nawet do samego wywalczenia awansu do PlusLigi, sezon wcześniej. Na spotkaniu podsumowującym sezon 2009/2010 działacze i sponsorzy wieluńskiej ekipy jednogłośnie stwierdzili, że kolejny powinien być lepszy.

Aby tak się stało Siatkarz musiał pozyskać drugiego zamożnego sponsora tytularnego, który znacznie wzmocniłby klubową kasę. Po przeciągających się w nieskończoność negocjacjach i pertraktacjach z poważniejszymi i tymi mniej poważnymi firmami, działacze z Wielunia wreszcie, na początku września, z dumą ogłosili, że mają drugiego sponsora strategicznego. Szeroko zakrojone poszukiwania skupiały się na firmach spoza najbliższego regionu, a okazało się, że sponsor "czekał" całkiem niedaleko, bo... w Wieluniu. Firma Wielton, bo o niej mowa, już wcześniej współpracowała z Siatkarzem, jednak w mniejszym wymiarze. Od sezonu 2010/2011 Wielton będzie widniał zaś w nazwie drużyny z Wielunia, a klubowa kasa dzięki temu dostała znaczący zastrzyk finansowy.

Nowa nazwa, nowa jakość

Pamapol Wielton Wieluń ma walczyć w zbliżającym się sezonie o coś więcej, niż tylko utrzymanie. Działaczom z Wielunia udało się uzbierać zakładany, prawie dwa razy większy niż sezon temu, budżet, który pozwolił ściągnąć do klubu nowych, lepszych zawodników oraz trenera. Dariusz Marszałek został zresztą przedstawiony jako nowy szkoleniowiec Siatkarza już dużo wcześniej, bo na początku maja. Od tego czasu, trener związany do tej pory bardziej z norweską siatkówką, miał czas na skompletowanie składu Pamapolu zgodnie ze swoją wizją. Marszałek oglądał kilka spotkań Siatkarza już w sezonie 2009/2010, w związku z czym wiedział gdzie leży największy problem w wieluńskim teamie, to właśnie przyjęcie zostało bowiem najbardziej wzmocnione przed zbliżającym się sezonem. - Największą bolączką Wielunia w minionym sezonie było przyjęcie, więc od wzmocnień na tej pozycji rozpoczęliśmy budowę zespołu - powiedział Polskiej Agencji Prasowej w jednym z wywiadów Marszałek. I tak, z klubu odeszli fatalny Daniel Ferreira oraz niewiele lepsi Maciejowie - Kordysz i Wołosz, a na ich miejsce sprowadzono reprezentantów swoich krajów, Ukraińców Dmitro Babkowa i Serhija Kapelusa oraz Białorusina Serhija Antanovicha. Dodatkowo do klubu sprowadzono nowego libero, Roberta Milczarka, a jako ostatni do Wielunia trafił Argentyńczyk Martin Blanco Costa, który będzie grał na pozycji środkowego (wcześniej Siatkarz interesował się Kubańczykiem Arielem Gilem). Był to zresztą jeden z głośniejszych transferów, podczas trwającego cały czas, okienka transferowego w Polsce. Reprezentant Argentyny w składzie Siatkarza zastąpi Marcina Nowaka, z którym nie przedłużono kontraktu (Nowak podpisał kontrakt z Politechniką Warszawską). Przy okazji transferów należy także wspomnieć, że w składzie Pamapolu znalazł się syn Dariusza Marszałka, Igor. Zawodnik, który już od kilku lat z rzędu z mizernym skutkiem próbował zaczepić się w którymkolwiek z polskich klubów, znalazł w końcu miejsce, w którym w mniej lub bardziej nepotyczny sposób podpisano kontrakt. Transfer ten jest w Wieluniu szeroko komentowany, przez Marszałka zabrakło bowiem miejsca w kadrze dla jedynego rodowitego wielunianina, Marcina Krysia, z którym na kilka dni przed rozpoczęciem sezonu rozwiązano kontrakt.

Sparingi co trzy dni

Siatkarz Wieluń pod kierownictwem nowego szkoleniowca trenował inaczej niż dotychczas. - Okres przygotowawczy podzielony został na dwa sześciotygodniowe cykle treningowo-meczowe i taka forma zajęć powinna pozwolić na optymalne przygotowanie drużyny do nadchodzącego, bardzo intensywnego sezonu - powiedział oficjalnemu serwisowi Siatkarza, już na wstępie swojej pracy w Wieluniu, Dariusz Marszałek. Dopiero po pierwszym sześciotygodniowym cyklu siatkarze z Wielunia rozpoczęli rozgrywanie spotkań sparingowych. Trzeba jednak przyznać, że gdy już zaczęli, to grali przez kolejny miesiąc praktycznie co trzy, cztery dni. W tym czasie Wieltonowi udało się pokonać m.in. Skrę Bełchatów, ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle czy Asseco Resovię Rzeszów. Sukcesem wieluńskiej drużyny był także triumf w turnieju towarzyskim o Puchar Prezydenta Miasta Krosna.

Czy dobre wyniki w sparingach Siatkarza przełożą się na skuteczną grę w PlusLidze? Jak nowatorski w Polsce sposób przygotowania drużyny do sezonu oraz częste mecze sparingowe wpłynęły tak naprawdę na formę Wielunian? Dowiemy się tego już za kilka miesięcy, dopiero wtedy będzie bowiem można ocenić, czy Pamapol włączy się w lidze do walki o lokaty, o których marzy.

Przedsezonowe sparingi Siatkarza Wieluń:

Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska:
Pamapol Wielton Wieluń - AZS Politechnika Warszawska 1:3
Pamapol Wielton Wieluń - Indykpol AZS UWM Olsztyn 3:2

Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Krosna:
Pamapol Wielton Wieluń - Chemes Humenne 3:1
Pamapol Wielton Wieluń - Fart Kielce 3:0
Pamapol Wielton Wieluń - Asseco Resovia Rzeszów 3:0

Turniej w Piłce Siatkowej o Puchar Burmistrza Oleśnicy:
Pamapol Wielton Wieluń - Fart Kielce 0:3
Pamapol Wielton Wieluń - Evivo Düren 3:1
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Pamapol Wielton Wieluń 2:3

Pozostałe sparingi:
Pamapol Wielton Wieluń - Fart Kielce 2:2
Pamapol Wielton Wieluń - Wisłok Strzyżów 5:0
Pamapol Wielton Wieluń - Slavia Svidnik 4:1
Pamapol Wielton Wieluń - 3:2 Chemes Humenne
Pamapol Wielton Wieluń - Czarni Wirex Rząśnia 4:0
Pamapol Wielton Wieluń - AZS Częstochowa 3:2
Pamapol Wieltun Wieluń - MOS Będzin 2:2
Skra Bełchatów - Pamapol Wielton Wieluń 1:3
Pamapol Wielton Wieluń - Skra Bełchatów 2:3
Pamapol Wielton Wieluń - Fart Kielce 3:1
Fart Kielce - Pamapol Wielton Wieluń 2:3

Skład Siatkarza na sezon 2010/2011:

1. Mikołaj Sarnecki
3. Marcin Lubiejewski
4. Serhij Antanovich (BLR)
5. Andrzej Stelmach (kapitan)
6. Bartłomiej Matejczyk
7. Martin Blanco Costa (ARG)
9. Serhij Kapelus (UKR)
10. Maciej Zajder
11. Dmitro Babkov (UKR)
12. Igor Marszałek
13. Bartosz Buniak
16. Michał Błoński
18. Robert Milczarek

Przyszli:
Serhij Antanovich (Nava Gioia del Colle)
Dmitro Babkov (Lokomotiv Charkow)
Martin Blanco Costa (Sarmiento Voley Club)
Serhij Kapelus (AZS Politechnika Warszawska)
Igor Marszałek (Oslo Volley)
Robert Milczarek (AZS Politechnika Warszawska)

Odeszli:
Daniel Ferreira (szuka klubu)
Maciej Kordysz (GTPS Gorzów Wlkp.)
Marcin Nowak (AZS Politechnika Warszawska)
Maciej Wołosz (Jadar Radom)

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna/siatkarz.eu
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×