Alfabet PlusLigi (część druga: L-Ż)

Już w piątek 22 października startuje PlusLiga. Portal SportoweFakty.pl przygotował zapowiedź rozgrywek w postaci alfabetu. W naszym siatkarskim abecadle znaleźli się przede wszystkim ci, którzy będą najważniejszymi postaciami ligi. Tym razem druga część alfabetu (L-Ż).

L - Lipiński Piotr. Rozgrywający Delecty Bydgoszcz. W poprzednim sezonie zaczynał jako rezerwowy Pawła Woickiego. W obecny będzie miał trudniej, gdyż rywalizuje ze Słowakiem Michałem Masnym.

Ł - Łomacz Grzegorz. Kapitan Jastrzębskiego Węgla. Mimo przeciętnych warunków fizycznych (187 centymetrów), główny kandydat do zastąpienia Pawła Zagumnego w kadrze. Brat grającego we Francji Jakuba.

M - Millar Ryan. Amerykanin, jeden z najlepszych środkowych na świecie. W Resovii może być tylko rezerwowym, a wszystko przez… przepisy, które pozwalają jednocześnie przebywać na parkiecie trzem obcokrajowcom. W klubie z Rzeszowa jest ich pięciu.

- Możdżonek Marcin. Środkowy Skry Bełchatów. Mierzy aż 211 centymetrów. Wychowanek AZS-u Olsztyn, do zespołu z Bełchatowa przychodził w niejasnych okolicznościach. Jeden z mistrzów Europy z Turcji. W klubie rywalizuje z Danielem Pliński, Karolem Kłosem i Radosławem Wnukiem.

- Mika Mateusz. 19-latek jest jednym z najzdolniejszych siatkarzy młodego pokolenia. W kadrze Resovii jest od roku, wcześniej w SMS Spała. Jak na przyjmującego ma świetne warunki fizyczne (207 centymetrów).

N - Nowakowski Piotr. Środkowy AZS-u Częstochowa. Chyba jako jedyny nie zawiódł na mundialu we Włoszech. W Częstochowie gra od czterech lat, chociaż mówiło się, że dostał nawet ofertę z Sisleya Treviso. Poprzedni sezon nie był dla niego udany. Jeśli w obecnych rozgrywkach wróci do formy, to powinien trafić do jednego z czołowych polskich klubów.

- Nowak Marcin. Najwyższy siatkarz PlusLigi – ma aż 215 centymetrów. Mimo 35 lat wciąż jest jednym z czołowych środkowych w Polsce. Olimpijczyk z Atlanty. W Politechnice, do której trafił, spotkał dwóch znajomych z czasów gry w Częstochowie, Roberta Prygla i Radosława Panasa.

O - Oczko Jakub. Nowy rozgrywający AZS-u Częstochowa. Ciężko mu będzie jednak wygrać rywalizację Fabianem Drzyzgą. Do miasta spod Jasnej Góry wraca po trzech latach (z Olsztyna). Wcześniej występował w Częstochowie przez siedem sezonów.

P - Popko Artur. Najważniejsza persona w PlusLidze. Od powstania Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej (2000 rok) pełni rolę prezesa. To dzięki niemu rozwinęła się marka PlusLigi.

- Piechocki Konrad. Prezes Skry Bełchatów. Najskuteczniejszy polski działacz klubowy, jego zespół panuje niepodzielnie w lidze od sześciu lat. Wiele wskazuje, że to nie koniec sukcesów drużyny z Bełchatowa. Do pełni szczęścia brakuje tylko wiktorii w Lidze Mistrzów.

R - Rusek Paweł. Libero i jeden z liderów drużyny z Jastrzębia. Ocierający się o kadrę, jednak kolejni selekcjonerzy wybierają Krzysztofa Ignaczaka i Piotra Gacka.

- Ruciak Michał. Przyjmujący ZAKSY i reprezentacji Polski. Jeden z najbardziej niedocenianych siatkarzy w PlusLidze. Jego zaletą są świetne zagrywki, wadą - kiepskie warunki fizyczne.

S - Szyszko Mariusz. Prezes AZS-u Olsztyn. Wyciągnął klub z problemów finansowych, przed sezonem wzmocnił ciekawymi zawodnikami (Samuel Tuia, Marcel Gromadowski, Vladimir Cedic).

- Sittala Antti. Fiński skrzydłowy, kluczowy zawodnik reprezentacji będzie występował w Delekcie Bydgoszcz, gdzie zastąpi Piotra Gruszkę. Atutem doświadczonego siatkarza, sprowadzonego z Arisu Saloniki, jest przyjęcie.

Ś - Świderski Sebastian. Przyjmujący, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich siatkarzy. Ambasador biało-czerwonej siatkówki we Włoszech, gdzie grał przez lata. Przed sezonem zmienił Lubę Banca Macerata na ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle, gdzie od razu został wybrany kapitanem drużyny.

T - Travica Ljubomir. Jeden z najbardziej doświadczonych trenerów w PlusLidze. Prowadził wiele klubów w Serie A, gdzie do dziś występuje jego syn Dragan (rozgrywający, reprezentant Italii), a także Olympiakos Pireus i reprezentację Serbii i Czarnogóry. Zadanie ma ambitne - musi doprowadzić Resovię do mistrzostwa Polski.

- Tuia Samuel. Reprezentant trójkolorowych urodzony na wyspie Wallis, stanowiącą terytorium zamorskie Francji. Populacja wyspy wynosi 13 tysięcy mieszkańców. Do AZS-u Olsztyn trafił z AS Cannes. Wicemistrz Europy z 2009 roku.

- Toobal Kert. Reprezentant Estonii. W PlusLidze występuje już jeden z jego kolegów z kadry – Ardo Kreek (AZS Politechnika Warszawska). 31-latek będzie rozgrywał w tym sezonie w Olsztynie.

U - Urnaut Tine. Słoweniec, były zawodnik Olympiakosu Pireus i Copry Piacenza. W najbliższym sezonie zagra w ZAKSIE, choć przez pewien okres chciał się wycofać z podpisanego kontraktu z polskim klubem. W Kędzierzynie może być tylko rezerwowym, bo za rywali do gry w pierwszej szóstce będzie miał Sebastiana Świderskiego i Michała Ruciaka.

W - Wlazły Mariusz. Najlepszy polski atakujący ostatnich lat. Często gnębią go jednak kontuzje, uznany za jednego z głównych winowajców beznadziejnego występu kadry na mistrzostwach świata we Włoszech. Kapitan Skry Bełchatów, wielu zarzuca mu minimalizm, gdyż nie wykorzystuje potencjału.

- Wspaniały Waldemar. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich trenerów. Były selekcjoner reprezentacji. To on stworzył dream team z Mostostalu Kędzierzyn-Koźle. Obecnie pracuje w Delekcie Bydgoszcz.

- Winiarski Michał. Przyjmujący Skry Bełchatów, świetny technicznie. Ma za sobą grę w Serie A, w Itas Diatec Trentino. Z włoskim zespołem wygrał Ligę Mistrzów. Wicemistrz świata z 2006 roku, na europejski czempionat w 2009 roku nie pojechał z powodu kontuzji.

Y - Yudin Igor. Australijczyk występujący w Jastrzębskim Węglu od 2006 roku. Zaczynał na pozycji przyjmujący, został jednak przesunięty do ataku. Kluczowy zawodnik drużyny, jednak czasami ma problemy z utrzymaniem formy.

Z - Zagumny Paweł. Kapitan reprezentacji Polski, jeden z najlepszych rozgrywających świata. Wraca do PlusLigi po roku nieobecności na występy w greckim Panathinaikosie Ateny. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich siatkarzy, jednak nigdy nie zdobył mistrzowskiego tytułu. Czy uda mu się w Kędzierzynie?

- Zatorski Paweł. Nowy libero Skry Bełchatów. Przez ostatnie dwa lata występował w drużynie z Częstochowy. Najzdolniejszy zawodnik na tej pozycji w Polsce. Wiele zależy od tego, co pokaże w obecnym sezonie.

Ż - Żuk Michał. Nowy zawodnik Farta Kielce. W poprzednim sezonie występował w Treflu Gdańsk. W Kielcach powinien być jednym z kluczowych zawodników drużyny.

Źródło artykułu: