Hokej, wino i nerwy, czyli druga strona Władimira Alekno

Gratkę dla kibiców siatkówki w Rosji, tuż przed rozpoczęciem Superligi, przygotował Sowietskij Sport. Na tę okazję dokładnie odpytał z całego alfabetu szkoleniowca Zenitu Kazań - Władimira Alekno.

W tym artykule dowiesz się o:

Adin, dwa, tri - zaczynamy!

A - Анекдоты [wym. anekdoty] - anegdoty

Bardzo pozytywnie odnoszę się do anegdot. Uwielbiam ich słuchać i staram się je zapamiętywać, żeby potem przekazać w dobrym towarzystwie. Uważam, że człowiek, który potrafi posługiwać się anegdotami, jest interesujący. Zwracam uwagę na wesołych ludzi. Być może ze względu na fakt, iż moja praca jest dość ciężka.

Б - Болл [Boll] - Ball

Jestem wdzięczny losowi za to, że dał mi możliwość współpracy z tym zawodnikiem. Jako trener wyciągnąłem wiele pożytecznych informacji z jego stosunku do życia, sportu i ludzi. Na przykładzie Lloya mogę pokazywać i opowiadać pozostałym graczom, jak powinni odnosić się do swojego zawodu.

B - винo [wino] - wino

Przed wyjazdem do Francji nie przepadałem za tym napojem. Jednakże właśnie tam nauczyłem się go pić i orientować w smakach. A teraz mam nawet własną piwniczkę, gdzie znajduje się sporo tego szlachetnego trunku - jest tam nawet butelka białego wina z 1953 roku. Trzymam ją na specjalną okazję.

Г - гимн [gimn] - hymn

Bardzo poważnie podchodzę hymnu. To właśnie na nim się wychowałem. W Związku Radzieckim hymn miał ogromne znaczenie dla ludzi, był częścią ich patriotyzmu. To, à propos, najważniejsza zaleta gracza narodowej drużyny. Jestem zdania, iż wszyscy sportowcy powinni znać hymn i nie wstydzić się go śpiewać.

Д - дети [dieti] - dzieci

Życie trenera jest takie, że często z drużyną spędzasz więcej czasu niż z własną rodziną. Rozmawiałem z wieloma kolegami, którzy są w takiej samej sytuacji. W moim przypadku stały kontakt z dziećmi utrudniają dodatkowo odległości. Syn uczy się w szkole francuskiej w Moskwie. Córka ma 22 lata i samodzielnie mieszka we Francji, gdzie przyjechaliśmy kiedy miała 5 lat. Studiuje na Sorbonie na wydziale języków obcych i dziennikarstwa. To bardzo rozsądna dziewczyna, biegle włada pięcioma językami i jestem z niej bardzo dumny. Myślę, że z powodzeniem może zostać dziennikarzem telewizyjnym.

Е - eда [jeda] - jedzenie

Patrząc na mnie pewnie od razu ma się wrażenie, że kocham jeść. I to jest prawdą. Po pobycie za granicą stałem się smakoszem. Staram się odżywiać poprawnie, ale też smacznie. Ale nie wchodzą na mnie obcisłe t-shirty, bo bardzo lubię słodycze (uśmiech).

Ё - ёлка [jołka] - choinka

W ostatnich latach Sylwester przekształca się w święto powszednie. Gramy dzień wcześniej i do domów przyjeżdżamy zmęczeni. A przecież najwięcej emocji daje samo przygotowywanie do święta! Dekorowanie choinki zabawkami, kupowanie prezentów... W dzieciństwie było to najbardziej wyczekiwane święto. (W Rosji Nowy Rok jest znacznie uroczyściej celebrowany niż Boże Narodzenie, które obchodzone jest, zgodnie z prawosławną tradycją, tydzień po Nowym Roku. Dla wyznawców prawosławia większą rolę odgrywa Pascha, czyli Wielkanoc - przyp. red.)

Ж - журналисты [żurnalisty] - dziennikarze

Mają ogromne znaczenie. Ludzie czerpią wiadomości od reporterów, którzy na różne sposoby mogą interpretować konkretne wydarzenie. Wystawiają pozytywne albo negatywne oceny.

З - Зенит-Казань - Zenit Kazań

Już trzeci sezon będę bronił zaszczytów kazańskiego klubu. Sama jego nazwa mówi za siebie. Zenit to najwyższy punkt, wierzchołek czegoś. Dołożę wszelkich starań, aby nazwa zespołu była adekwatna do miejsca w klasyfikacji.

И - Испания [Ispanija] - Hiszpania

Zazwyczaj spędzam tam wakacje. Bardzo lubię ten kraj. Panuje tam wspaniały klimat, są dobrzy ludzie i piękne morze. Mam tam nawet mieszkanie. To jest jedyne miejsce, gdzie cała moja rodzina zbiera się razem.

К - критика [kritika] - krytyka

Jakkolwiek bolesna by była, krytyka może być również bardzo pomocna. W stosunku do siebie jestem podejrzliwy, tym nie mniej, do konstruktywnej krytyki odnoszę się normalnie.

Krytyka nie pozwala spokojnie spać, co bardzo pomaga w pracy.

Л - Лоран [Loran] - Laurent

To imię mojego syna. Urodził się we Francji, dlatego też postanowiliśmy mu nadać takie oryginalne i nietypowe imię jak dla Rosjanina.

М - мама - mama

Wyjechałem z domu kiedy miałem trzynaście lat i od tej pory raz w roku przyjeżdżam w rodzinne strony na kilka dni. Wiem, że moja mama bardzo przeżywa każde rozstanie ze mną. Chciałbym widywać ją częściej, ale praca mi na to nie pozwala. Jest wiele piosenek, wierszy, opowiadań czy filmów traktujących o matkach, jednak każdemu trudno jest wyrazić znaczenie tego słowa. Ja bardzo kocham moją mamę i ją cenię.

Н - нервы [nerwy] - nerwy

Prawdą jest, że choroby wywodzą się od nerwów. Odczuwam to na sobie. Bardzo poważnie przeżywam wszystkie niepowodzenia. Porażka tkwi we mnie dłużej niż zwycięstwo. Po klęsce stres sprawia, że naprawdę źle się czuję, nawet włosy zaczynają mi wypadać. Zatem ludzie, trzymajcie nerwy na wodzy! (śmiech)

О - олимпиада - olimpiada

Nie chcę podważać mistrzostwa Europy czy świata, ale wygrać igrzyska olimpijskie jest czymś naprawdę wyjątkowym! Po zdobyciu złota najważniejszego turnieju czterolecia można stać się bohaterem współczesnych czasów. Do tego powinien dążyć każdy sportowiec.

П - плей-офф [plej-off] - play-off

To taki czas, kiedy wszystkie dotychczasowe wyniki drużyny i miejsce, jakie zajęła w rundzie zasadniczej, nie mają znaczenia. Na pierwszy plan wychodzi wówczas fizyczna wytrzymałość zawodników, ich charakter i wola walki. Przy rozgrzanej do czerwoności atmosferze i dramatyzmowi, meczów play-off nie da się z niczym porównać, dlatego też wywołują tak ogromne zainteresowanie kibiców.

Р - pыбалка [rybałka] - wędkowanie

Z przyjemnością siedziałbym z wędką w wodzie, ale rybak ze mnie średni. Szczerze mówiąc, dużo bardziej podobają mi się polowania.

С - cамолеты [samoliety] - samoloty

Przez całą swoją zawodniczą i trenerską karierę obleciałem już cały świat, jednak dopiero niedawno przed wejściem na pokład samolotu zacząłem czuć się nieswojo. Wydaje mi się, że w telewizji pokazują przypadki wszystkich lotniczych katastrof. Jednakże loty stanowią integralną część naszego zawodu i nie da się przed nimi uciec.

Т - Tур [tur] - Tour

Jedno z moich ulubionych miast. Spędziłem tam osiem lat życia. W Tour skończyłem karierę zawodnika i od razu przeszedłem do roli głównego trenera. Grałem w tej drużynie przez dwa lata, a następnie pod moją wodzą grali zawodnicy, z którymi do niedawna byłem na takich samych prawach. Bardzo szybko musiałem stać się inną osobą. Dziękuję kierownictwu Tour za to, że wtedy dali mi możliwość wykazania się. Systematycznie sięgaliśmy po brąz i srebro, a w 2004 roku poprowadziłem drużynę do mistrzostwa Francji. To był prawdziwy sukces: nikomu nieznany klub stał się jednym z gigantów. Potem przyznano mi tytuł honorowego obywatela miasta.

У - улитки [ulitki] - ślimaki

We Francji po raz pierwszy spróbowałem ślimaków. Ale nie takich podawanych w restauracji, tylko przygotowanych w domu, w jednej z francuskich wsi. Bardzo mi smakowały, a do tego polubiłem też małże.

Ф - фокусы [fokusy] - sztuczki

W wolnych chwilach uwielbiam grać w pokera. Znam kilka karcianych sztuczek, dlatego też nie oszukasz mnie przy stole!

Х - xоккей [hokej] - hokej

Zawsze podobała mi się ta gra, ale w Kazaniu po prostu zachorowałem na hokej! Jeśli jest to tylko możliwe, staram się nie przegapić spotkań miejscowej drużyny Ak-Bars. Mam nawet karnet na spotkania. Z zawodników mogę wymienić Ilię Nikulina - był niezwykle pomocy w dwóch ostatnich play-offach. Zdobył kilka bramek i niewiarygodnie bronił.

Ц - цель [cjel] - cel

Każdy z nas do czegoś dąży. W sporcie do zdobycia mistrzostwa dąży jakieś 5-6 drużyn, cel osiąga tylko jedna z nich. Osiągać cele mogą tylko silni ludzie.

Ч - чудо [czudo] - cud

Według mnie cuda związane są ze sprawami duchowymi i religijnymi. W sporcie nie ma cudów, liczy się ciężka praca.

Ш - штрафы [sztrafy] - kary

To negatywne słowa, ale ich używanie daje często pozytywne rezultaty. W swojej pracy posługuję się karami, w tym również materialnymi. Kary powinny być, dyscyplinują ludzi.

Э - эмоции [emocii] - emocje

W czasie gry trudno je powstrzymać. Ważne jednak, żeby w trudnych momentach nie panikować. Jeśli trener jest nerwowy, to jego emocje silnie wpływają na zespół. Bardzo ważny jest również ton wypowiedzi - może być spokojny, ale to nie znaczy, że masz nie okazywać emocji. Kiedy drużyna śpi, to trzeba ją poruszyć. Siatkówka - to emocjonalny sport. Powinna być łobuzerska, zuchwała, gorąca - nie wybacza obojętności. Przy czym trener powinien umieć wykorzystywać na placu gry emocje, ale bardzo ostrożnie.

Ю -Юрий Сапега - Jurij Sapiega

Niestety, nie ma go już wśród nas. Był moim przyjacielem i swego czasu pomógł mi wrócić do Rosji. Po jego protekcji zostałem trenerem Łucza. Tak, jak w Tours, zacząłem pracować, jak tylko najlepiej potrafię. A potem przeszedłem do Dynama, z którym zdobyłem Puchar i mistrzostwo Rosji.

Я - я - ja

W grach zespołowych słowo "ja" powinno być drugorzędne. Wszystko musi być zgodne z interesami drużyny. Ludzie w naszych czasach są egoistami, a ci, którzy mają bardzo wysokie mniemanie o sobie i często mówią "ja", w drużynie mogą się okazywać białymi wronami.

Władimira Alekno odpytał Ałmaz Hairow, opracowanie oraz tłumaczenie Kinga Popiołek.

Komentarze (0)