ME grupa A: Pewne zwycięstwa Słowenii i Serbii

Pierwszy dzień zmagań w grupie A mistrzostw Europy stał pod znakiem łatwych zwycięstw reprezentacji Słowenii i Serbii. Zespoły te potrzebowały tylko po trzy sety, by pokonać swoich przeciwników. Najbardziej niepocieszona powinna być kadra Austrii, która jako gospodarz imprezy zanotowała falstart.

Anna Jawor
Anna Jawor
Austriacy jako gospodarze mistrzostw Europy chcieli udanie rozpocząć turniej. Plany te jednak skutecznie pokrzyżowali im Słoweńcy. Podopieczni Veselina Vukovica bardzo skoncentrowani podeszli do meczu, co od razu przełożyło się na wynik starcia. Już na początku pierwszego seta osiągnęli bezpieczną przewagę nad rywalami i kontrolowali przebieg spotkania. Reprezentacja Słowenii premierowego seta wygrała 25:20. Zwycięska partia dodała animuszu Słoweńcom, którzy szybko wyszli na prowadzenie 8:3. Jak się później okazało dystans pięciopunktowy był nie do odrobienia dla Austriaków. Choć ekipa Michaela Warma próbowała walczyć, to ich starania spełzły na niczym. Drugi set również padł łupem drużyny narodowej Słowenii (25:21). Austriacy rzucili wszystkie swoje siły, by jeszcze postarać się o poprawę wyniku w tym pojedynku. Początkowo w trzeciej odsłonie meczu udawało się im dotrzymywać kroku przeciwnikom (8:8). Słoweńcy jednak prędko wrzucili piąty bieg i zwyciężyli 25:20, a całe starcie 3:0.
Słowenia - Austria 3:0 (25:20, 25:21, 25:20)
Słowenia: Flajs, Pajenk, Sket, Vincic, Urnaut, Radovic, Skorc (libero) Austria: Schneider, Binder, Gavan, Ichovski, Zass, Guttmann, Laure (libero) Reprezentacja Serbii była faworytem meczu z Turkami i w pełni się z tej roli wywiązała. Nie pozwoliła swoim przeciwnikom nawiązać wyrównanej walki na parkiecie. Serbowie o wiele lepiej spisywali się w ataku od siatkarzy tureckich. Atakowali z wysoką ok. 50 procentową skutecznością. Nie dawali również szans swoim rywalom w grze na siatce. Udało im się aż 16 razy powstrzymać ekipę Turcji blokami. Co na krótki trzysetowy mecz jest nie lada osiągnięciem. Dla porównania Turkom ta sztuka udała się jedynie 9 razy. To wszystko przełożyło się na końcowe wyniki setów. Serbski zespół wygrał je odpowiednio do 16, 18 oraz 20. Serbowie swą grą pokazali, że zdecydowanie mogą powalczyć o medale na mistrzostwach Europy.
Serbia - Turcja 3:0 (25:16, 25:18, 25:20)
Serbia: Kovacević, Petrović, Stanković, Nikić, Miljković, Podrascanin, Rosić (libero) oraz Terzić, Rasić, Starović Turcja: Pezuk, Subasi, Coskun, Ekis, Dunge, Batur, Kilic (libero) oraz Keskin Tabela grupy A