Puchar Polski 2012: W oczekiwaniu na ogromne emocje - przed turniejem finałowym

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Jastrzębski Węgiel, Skra Bełchatów i Resovia Rzeszów podczas weekendu staną w szranki o Puchar Polski, jaki będzie rozgrywany w stolicy Podkarpacia. Stawką jest nie tylko puchar i 350 tys. zł, ale przede wszystkim możliwość gry w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów.

Tegoroczna edycja będzie już 55. w historii rozgrywek o Puchar Polski. Najwięcej tytułów, bo siedem, ma na swoim koncie AZS Olsztyn . Jednakże Akademicy z Olsztyna już trzeci rok z rzędu nie wywalczyli awansu do turnieju finałowego tych rozgrywek, przez co nie mają szans na powiększenie dorobku. Po piętach olsztynianom depcze Skra Bełchatów, która to na swoim koncie ma pięć zwycięstw w imprezie i będzie bronić tytułu sprzed roku. Trzykrotnie statuetka wędrowała do drużyn z Kędzierzyna-Koźla i Rzeszowa, a jeden triumf w rozgrywkach odnotowali siatkarze Jastrzębskiego Węgla. Przez 54 edycje Puchar Polski miał 25 właścicieli. Do kogo powędruje w tym roku?

Od Pucharu Polski Polskiego Związku Gier Sportowych po Enea Cup

Pierwsze rozgrywki o Puchar Polski odbyły się w 1932 roku, a triumfował w nich ŁKS Łódź. Wówczas rozgrywki nosiły nazwę Pucharu Polski Polskiego Związku Gier Sportowych (do 1936 roku). Niestety, pierwsza połowa XX wieku nie sprzyjała corocznej walce o trofeum, stąd też pierwsza przerwa miała miejsce w latach 1936-49 i trwała najdłużej. Następnie udało się doprowadzić do sześciu kolejnych edycji (pod nazwą Pucharu Polski Polskiego Związku Koszykówki, Siatkówki i Szczypiorniaka oraz Pucharu Polski Głównego Komitetu Kultury Fizycznej), w których panowały warszawskie drużyny: AZS AWF (pięciokrotnie) oraz CWKS Legia. W 1955 roku nastąpiła kolejna, tym razem czteroletnia przerwa. Po niej, zanim doszło d0 kolejnego rozbratu, tym razem siedmioletniego, udało się zorganizować dwa finały. Ale już od 1970 roku rozgrywki finałowe na stałe zagościły w siatkarskim kalendarzu (jedynym i ostatnim wyjątkiem był rok 1980). Od tego też momentu nazwa owych sportowych zmagań zaprzestała licznych ewolucji - w 1981 roku stanęło na nazwie Puchar Polski i tak jest do dziś. Oczywiście, do głosu dochodzą sponsorzy, stąd też np. Enea Cup jako dodatkowy człon nazwy.

W Rzeszowie po raz pierwszy

Turniej finałowy Pucharu Polski po raz pierwszy zagości w stolicy Podkarpacia – Rzeszowie. Z tego tytułu organizatorzy przygotowali niespodziankę, jaką ma być boisko w biało-czerwonych barwach.

W tegorocznych półfinałach PP zmierzą się drużyny-finaliści poprzednich rozgrywek: w 2010 roku w mecz o pierwsze miejsce zmierzył się Jastrzębski Węgiel  z Resovią Rzeszów , a rok później Skra Bełchatów  z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle . Dlatego też obecne półfinały można traktować jako przedwczesny finał Puchar Polski.

Wygrać chce każda z czterech drużyn, bowiem zdobycie Pucharu Polski to nie tylko prestiż i nagroda w wysokości 350 tys. zł, ale również triumfator tych rozgrywek ma zapewniony start w następnej edycji Ligi Mistrzów bez względu na to, jakie miejsce zajmie na koniec bieżącego sezonu PlusLigi. Ponadto wszyscy, jak jeden mąż, podkreślają, że niezmiernie ciężko jest wytypować finalistów, a o wynikach będzie decydowała dyspozycja dnia.

Program Pucharu Polski

sobota, 21 stycznia

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel, godz. 14:30

Asseco Resovia Rzeszów – PGE Skra Bełchatów, godz. 18:00

niedziela, 22 stycznia

Mecz finałowy, godz. 14:30

Relacje LIVE ze wszystkich spotkań Pucharu Polski przeprowadzi portal SportoweFakty.pl. Zapraszamy!

Źródło artykułu: