LŚ grupa B: Finlandia pokonała Kanadę po tie-breaku

Reprezentacja Finlandii odniosła swoje drugie zwycięstwo w tegorocznej edycji Ligi Światowej. Skandynawowie wygrać powinni do zera, ale w trzeciej partii dali rozegrać się Kanadyjczykom.

Marcin Olczyk

Lepiej spotkanie rozpoczęli podopieczni Daniela Castellaniego, którzy w pierwszej partii mieli inicjatywę. Wynik często oscylował wokół remisu, ale to właśnie Finowie od czasu do czasu odskakiwali rywalom na 2-3 punkty, by ostatecznie wygrać seta do 23. W kolejnej odsłonie przewaga Skandynawów była już bezdyskusyjna. Ekipa Castellaniego szybko wypracowała sobie kilkupunktową przewagę (9:4). Na nic zdały się krótkie zrywy Kanadyjczyków i Finlandia wygrała seta wyraźnie 25:19. W trzeciej partii zawodnicy prowadzeni przez Glenna Hoaga wzięli się wreszcie do roboty. Popis dali zwłaszcza w końcówce, kiedy przy stanie 22:20 dla przeciwnika zdobyli cztery punkty z rzędu i chwilę później cieszyli się z wygranego seta. Kanadyjczycy poszli za ciosem i wygrali dwie pierwsze akcje czwartej partii. Prowadzenie w tej części spotkania kilkakrotnie się zmieniało, ale ostatecznie to drużyna posiadająca w swoich szeregach bardzo dobrze dysponowanego Toontje Van Lankvelta zachowała więcej zimnej krwi w samej końcówce. Dzięki zwycięstwu 28:26 reprezentacja Kanady doprowadziła do tie-breaka. Decydujący set był wyrównany tylko do zmiany stron. W drugiej części Finlandia uciekła rywalom, między innymi za sprawą odrzucającej od siatki zagrywki Eemiego Tervaporttiego i wygrała tę partię 15:8, a cały mecz 3:2.

Tym samym katowicki Spodek nie okazał się zbyt gościnny dla Kanadyjczyków, którzy przegrali w Polsce wszystkie trzy spotkania. Z kolei Finlandia po dwóch kolejnych dotkliwych porażkach pokazała, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w tegorocznej Lidze Światowej.

Najlepiej punktującym zawodnikiem w zwycięskiej drużynie był Mikko Oivanen (33). Najwięcej oczek dla Kanadyjczyków zdobył wspomniany Van Lankvelt (19), który mecz rozpoczynał w kwadracie dla rezerwowych.

Finlandia - Kanada 3:2 (25:23, 25:19, 23:25, 26:28, 15:8)

Finlandia: Tervaportti, Oivanen Matti, Siltala, Oivanen Mikko, Lehtonen, Hietanen, Mantyla (libero) oraz Esko Antti, Sammelvuo, Tuominen.

Kanada: Howatson, Simac, Schmitt, Winters, Kaminski, Perrin, Lewis (libero) oraz Soonias, Van Lankvelt, Gaumont, Brinkmann.