Final Six WGP: Amerykanki znów złote

Reprezentacja USA trzeci raz z rzędu wygrała cykl World Grand Prix. W niedzielę Amerykanki pokonały 3:0 Chinki, pieczętując zdobycie złotego medalu.

Agnieszka Kaszuba

Amerykanki zdominowały tegoroczne World Grand Prix. Do pełni szczęścia i zdobycia złotego medalu potrzebowały zwycięstwa nad Chinkami. Zadanie nie wydawało się szczególnie trudne, bo gospodynie bardzo zawiodły swoich fanów i nie miały w niedzielę już żadnych szans na podium.

Obrończynie tytułu postanowiły jak najszybciej pozbawić rywalki złudzeń. Po asie serwisowym nowej rozgrywającej Budowlanych Łódź, Courtney Thompson prowadziły już 12:7. Azjatki starały się zniwelować straty. Zdołały nawet obronić trzy piłki setowe, ale faworytki i tak nie pozwoliły wydrzeć sobie zwycięstwa. Miejscowe nie traciły wiary w pokrzyżowanie przeciwniczkom planów. Przy stanie 4:6 trener Yu Juemin mobilizował podopieczne do walki. Jego słowa nie zdały się jednak na wiele. Zawodniczki Hugh McCutcheona kontrolowały sytuację. Błąd Chinek doprowadził do stanu 9:16, a ich autowy atak zakończył seta. Kolejna partia niespodziewanie zaczęła się od prowadzenia Chinek 5:1. Taki stan rzeczy nie trwał długo. Już na pierwszej przerwie technicznej minimalnie prowadziły Amerykanki. Sytuacja na parkiecie zmieniała się jak w kalejdoskopie. O wyniku zadecydowała nerwowa końcówka i kapitalny blok reprezentantek USA. Gdy od ich rąk odbiła się Chunlei Zeng, ostatnie spotkanie World Grand Prix dobiegło końca.

Amerykanki dominowały w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, z wyjątkiem ataku. Największą przewagę osiągnęły w bloku (14:3). Kolejne świetne zawody rozegrała Megan Hodge, która zapisała na swoim kocie 17 oczek.

- Jestem bardzo dumny z tego, co mój zespół osiągnął przez ostatnie cztery tygodnie. Chinki grały dziś dobrze i sprawiły nam wiele problemów swoją zagrywką i obroną. To był świetny mecz w naszym wykonaniu, zwłaszcza w trzecim secie. Osiągnęliśmy wielki sukces - podsumował trener McCutcheon.

Chiny - USA 0:3 (24:26, 21:25, 25:27)

Chiny: Mi, Hui, Xu, Zeng, Ma, Fan, Zhang (libero) oraz Yang, Chu.

USA: Glass, Scott-Arruda, Bown, Metcalf, Hodge, Richards, Miyashiro (libero) oraz Haneef-Park, Thompson, Barboza.

Final Six WGP: Megan Hodge MVP turnieju