LŚ grupa E: Niemcy nadal w grze

Niemieccy siatkarze pokonali mistrzów olimpijskich 3:2 i tym samym przedłużyli swoje szanse na awans do półfinału. Dzięki temu Bułgarzy są już pewni gry w sobotnim spotkaniu.

Joanna Sikora

Niemcy przed tym spotkaniem mieli nóż na gardle. Po środowej porażce z gospodarzami turnieju, Bułgarami musieli pokonać mistrzów olimpijskich, aby myśleć o awansie do półfinału. Vital Heynen w porównaniu z poprzednim meczem desygnował do gry w pierwszej szóstce Jochena Schopsa oraz Lukasa Kampę. Dla Amerykanów był to pierwszy mecz w Final Six. Ekipa Stanów Zjednoczonych miała najmniej czasu na przygotowanie się, gdyż jako ostatnia zakończyła grę w fazie interkontynentalnej.

Od początku premierowej odsłony na parkiecie dominowała ekipa mistrzów olimpijskich. Przede wszystkim drużyna USA lepiej prezentowała się w ataku i bloku. Pierwszego seta zakończył środkowy amerykańskiej ekipy, David Lee. Druga partia lepiej zaczęła się dla Niemców. Siatkarze Vitala Heynena poprawili swoją grę, a ich rywale wręcz przeciwnie - zaczęli popełniać dużo błędów. Set skończył się atakiem Georga Grozera.

Kolejna odsłona była wyrównana, aż do drugiej przerwy technicznej. Skuteczna
gra w polu serwisowym, a co za tym idzie w bloku pozwoliła Amerykanom odskoczyć
przeciwnikowi na cztery oczka. To zapewniło ekipie Alana Knipe'a zwycięstwo w
trzecim secie 25:21. Czwartą partię Niemcy rozpoczęli od mocnego uderzenia
(8:1). Mimo, iż USA starało się odrobić straty to w końcówce lepsi ponownie byli siatkarze Vitala Heynena.

Zespół Niemiec nabrał wiatru w żagle, po wygranej czwartej odsłonie. Od początku tie-breaka prezentowali lepszą grę i wole walki (4:1, 10:5). W pewnym momencie coś pękło w ekipie Vitala Heynena, a Amerykanie bardzo szybko to wykorzystali (10:9). Niemcy mieli kilka piłek meczowych, lecz mistrzowie olimpijscy doprowadzili do remisu (14:14). Grę na przewagi zwycięsko zakończyli nasi sąsiedzi, po ataku z lewego skrzydła Denisa Kaliberdy, który był najlepiej punktującym w swojej drużynie. Tym samym niemiecka ekipa przedłużyła swoje szanse na awans do półfinału.

Niemcy - USA 3:2 (20:25, 25:21, 21:25, 25:20, 16:14)

Niemcy: Kampa, Bohme, Popp, Schops, Gunthor, Kaliberda, Steuerwald M. (libero)