Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Najlepsi będą trenować w jednej drużynie

Najbardziej utalentowani młodzi siatkarze z całej Polski będą szkolić się u boku gwiazd Jastrzębskiego Węgla. Pod patronatem Jastrzębskiej Spółki Węglowej rusza Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla.
Marek Knopik
Marek Knopik

Od początku lipca trwa nabór do Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. Miejsca są ograniczone, a możliwość zdobywania doświadczenia siatkarskiego u boku siatkarzy takich jak Michał Łasko czy Michał Kubiak będzie miało jedynie kilkudziesięciu młodych siatkarzy z całej Polski. – Nabór jest już w końcowej fazie, mimo to zainteresowanie jest duże, a zgłoszenia ciągle napływają – przyznaje Zdzisław Grodecki, prezes Jastrzębskiego Węgla. W trakcie naboru wyłonionych zostanie około trzydziestu najbardziej utalentowanych chłopców pomiędzy szesnastym a osiemnastym rokiem życia.

Projekt wpisuje się w długoterminową strategię Jastrzębskiego Węgla oraz strategię wizerunkową Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Akademia ma odnowić działalność szkoleniową klubu sportowego Jastrzębie Borynia oraz rozwinąć działalność edukacyjną Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego. Koncepcja udoskonalania edukacji siatkarskiej składała się z kilku etapów. - W oparciu o szkolenie w KS Jastrzębie Borynia stworzyliśmy w Jastrzębiu Szkołę Mistrzostwa Sportowego, jej powstanie umożliwiło nam wdrożenie projektu Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla – mówi Zdzisław Grodecki. Przedsięwzięcie zakłada ścisłą współpracę z Zespołem Szkół Mistrzostwa Sportowego, której uczniowie będą adeptami Akademii. Edukacja młodych siatkarzy nie będzie ograniczona jedynie do zajęć w Szkole Mistrzostwa Sportowego – Na terenie Akademii przewidziano salę do nauki, w której dwa lub trzy razy w tygodniu będą się odbywać zajęcia - mówi Grodecki.

Inicjatywa jest nowym rozwiązaniem jeśli chodzi o szkolenie młodych sportowców. Organizatorzy chcą zagwarantować młodym siatkarzom wszystko, co niezbędne do profesjonalnego treningu oraz systematycznego rozwoju siatkarskich umiejętności. Na Talenty czeka profesjonalne zaplecze treningowe - wyposażona w nowoczesne oświetlenie hala, zmodernizowana siłownia, sauna oraz pokoje przeznaczone do fizjoterapii. Nad rozwojem i doskonaleniem umiejętności członków Akademii czuwać będą uznani specjaliści, w sztabie szkoleniowym znajdą się między innymi doświadczeni fizjoterapeuci oraz trenerzy przygotowania fizycznego. Stanowisko głównego trenera Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla objął Jarosław Kubiak. W ramach projektu młodzi siatkarze będą brać udział w różnorodnych rozgrywkach siatkarskich. – Członkowie Akademii będą grać w trzeciej lidze i Młodej Lidze, zgłosimy również cztery drużyny juniorów oraz trzy kadetów – wylicza prezes Jastrzębskiego Węgla. Część treningów uczniów Akademii będzie połączonych z treningami seniorskiej drużyny Jastrzębskiego Węgla. Młodzi siatkarze będą mogli inspirować się doświadczeniem największych gwiazd jastrzębskiej siatkówki, trenując u ich boku.

Z przekształconych na potrzeby internatu pomieszczeń hotelu klubowego będzie korzystać dwudziestu sześciu uczniów. W kilkunastu pokojach mieszkalnych prowadzone są prace remontowe, a dostosowanie ich m.in. do wzrostu siatkarzy wymaga niemal nadzwyczajnych rozwiązań. Jak przystało na lokum drużyny siatkarskiej szczególną uwagę poświęcono łóżkom, które mają aż 2 metry 20 centymetrów! – Zależy nam na zapewnieniu uczniom najlepszych warunków. Pokoje dla nich będą gotowe już piętnastego sierpnia, zaś młodzi siatkarze wprowadzą się dziewiętnastego sierpnia. Prace remontowe są w toku, na pewno zdążymy na czas – zapewnia prezes klubu.

Modernizacja obiektu odbywa się stopniowo: w 2011 odnowiono fasadę hali sportowej w Szerokiej, niedawno we wnętrzu hali zamontowano nowoczesne i wydajne oświetlenie. Aktualnie dobiega końca remont części mieszkalnej hotelu - pokojów dla uczniów, stołówki oraz klasy, w której będą się odbywać zajęcia. W najbliższym czasie zakończą się prace w dolnej części budynku, do użytku oddane zostaną pokoje dla trenera, szatnie oraz sauna. Do dyspozycji siatkarzy przygotowano też autokar reklamujący klub i sponsora.

Projekt wsparła finansowo JSW. Część środków na dostosowanie obiektu do potrzeb projektu Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla oraz rewitalizację hali sportowej pozyskano również z funduszy Unii Europejskiej, a inicjatywa wspierana jest przez Ministerstwo Sportu. Maksymalne wykorzystanie przeprowadzonej inwestycji umożliwią przewidziane na sezon wakacyjny letnie obozy sportowe Jastrzębskiego Węgla, skierowane do dzieci i młodzieży z całego świata. Różnorodne inicjatywy sportowe prowadzone w bazie treningowej Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla umocnią pozycję Jastrzębia-Zdroju jako prężnie działającego ośrodka sportowego.

Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla powstała w oparciu o wspólną wizję Jastrzębskiego Węgla i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zakładającą nowatorską działalność na rzecz rozwoju sportu w regionie. Prospołeczne działania JSW przyczyniają się do promowania jastrzębskiego klubu jako ośrodka sportowego bazującego na wieloletniej tradycji siatkarskiej, inwestującego w sportową przyszłość regionu, z drugiej strony wpisują się w realizację przez JSW społecznej odpowiedzialności biznesu. Organizatorzy projektu kładą szczególny nacisk na inwestowanie w młodych ludzi, w ich zdolności i rozwój oraz maksymalne wykorzystanie ich potencjału. Projektowi przyświeca wizja zapewnienia młodzieży wysokiej jakości edukacji sportowej. W tym celu stworzono doskonałą bazę szkoleniowo-treningową oraz zagwarantowano największym sportowym talentom funkcjonowanie w profesjonalnym środowisku siatkarskim. – Priorytetem dla nas jest szkolenie młodzieży na najwyższym poziomie, ale oczywiście liczę również, że adepci Akademii Młodych Talentów będą w przyszłości występować w barwach Jastrzębskiego Węgla – mówi Zdzisław Grodecki.


Tekst: Justyna Iwaniszczuk
Zdjęcia: Agnieszka Materna

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
jastrzebskiwegiel.pl

Komentarze (3):

 • Observator Zgłoś komentarz
  Coś mi chodzi po głowie,ze podobną Instytucję - tym razem w piłce ręcznej dziewcząt miał zorganizować w ubiegłym sezonie lubelski SPR we współpracy z Urzędem Miasta i WSSP - i co
  Czytaj całość
  ???
  • maro Zgłoś komentarz
   ja znów takim optymistą nie jestem - zaczekajmy jak sie rozwinie sytuacja w Jastrzębiu, bo to są dodatkowe koszta oprócz utrzymania podstawowej drużyny. W Polsce obecnie wiele klubów ma
   Czytaj całość
   problem finansowy by stworzyć pierwszy skład a co dopiero wydawać kasę na szkolenie młodzieży
   • barabasz Zgłoś komentarz
    dobry pomysł,ale czy nie można utworzyć takich akademii więcej?? Mam tu na myśli potężne ośrodki takie jak Bełchatów, Rzeszów, Bydgoszcz to kluby męskie a Muszyna Sopot, Wrocław,
    Czytaj całość
    Dąbrowa to akademie żeńskie. Było by fajnie tylko są dwa pytania kto to sfinansuje i drugie to brak infrastruktury. A noże znajdą się sponsorzy?? kto to wie?? Jestem za pomysłem!!
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×