Droga polskich siatkarek do MŚ 2014

Ogłoszono system europejskich kwalifikacji do mistrzostw świata 2014 we Włoszech. W czempionacie globu na pewno wystąpią gospodynie - Włoszki oraz dwie najlepsze ekipy z mistrzostw Europy 2013.

W tym artykule dowiesz się o:

Pozostałe 7 drużyn z Europy, które wezmą udział w MŚ, wyłoni trzyfazowy proces kwalifikacyjny:

  • W pierwszej rundzie (23-26 maja 2013) weźmie udział 29 reprezentacji podzielonych na 7 grup. Turnieje zostaną rozegrane w systemie "każdy z każdym". Zwycięzca grupy awansuje od razu do trzeciego etapu kwalifikacji. Natomiast zespoły sklasyfikowane na drugich miejscach w grupach A-F wezmą udział w drugiej fazie kwalifikacji.
  • W drugiej rundzie (2-6 października 2013) drużyny, które zajęły drugie pozycje w grupach A-F, rozegrają turniej w systemie "każdy z każdym". Reprezentacje, które zostaną sklasyfikowane na pierwszej, drugiej i/albo trzeciej pozycji, awansują do trzeciego etapu kwalifikacji (ostateczna liczba drużyn z awansem jest uzależniona od liczby wolnych miejsc w trzeciej fazie).
  • W trzeciej rundzie (3-5 stycznia 2014) do zespołów, które uzyskały przepustkę do tej fazy kwalifikacji, dołączy 12 najlepszych reprezentacji wg europejskiego rankingu kadr narodowych z dnia 1 stycznia 2013. 20 drużyn zostanie podzielonych na 5 grup po 4 ekipy w każdej. Do mistrzostw świata awansują zwycięzcy turniejów rozgrywanych w systemie "każdy z każdym", a także dwa zespoły z drugiego miejsca, które osiągną najlepszy wynik podczas turnieju kwalifikacyjnego.

Polskie siatkarki z racji swojej pozycji w rankingu od razu wystąpią w trzecim etapie kwalifikacji. Termin rozegrania eliminacji do MŚ - styczeń 2014 - zapewne spowoduje, że potrzebna będzie przerwa na mecze reprezentacji w rozgrywkach ligowych.

Grupa A: Czarnogóra (gospodarz), Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia;
Grupa B: Białoruś (gospodarz), Izrael, Finlandia, Dania;
Grupa C: Belgia (gospodarz), Portugalia, Szwajcaria, Irlandia Północna;
Grupa D: Ukraina (gospodarz), Węgry, Albania, Mołdawia;
Grupa E: Słowacja (gospodarz), Grecja, Austria, Liechtenstein;
Grupa F: Łotwa (gospodarz), Litwa, Estonia, Islandia;
Grupa G: Malta (gospodarz), Luksemburg, Cypr, San Marino, Szkocja.

Źródło artykułu: