Brazylia i Rosja w finale - podsumowanie 5. dnia turnieju w Montreaux

Siatkarki Brazylii i Rosji zmierzą się w wielkim finale turnieju w Montreaux. Oba zespoły rywalizowały ze sobą już wcześniej, dlatego niedzielna konfrontacja będzie okazją do rewanżu za mecz grupowy.

Jacek Pawłowski

Pierwszy półfinał pomiędzy Brazylią i Dominikaną wbrew pozorom miał bardzo emocjonujący przebieg.Dobra gra Brazylijek w systemie blok-obrona sprawiła, że podopieczne Ze Roberto wygrały na inaugurację 25:19. Siatkarki z Karaibów znacznie lepiej spisały się w kolejnych dwóch setach. W drugim, zespół Marcosa Kwieka do połowy partii prowadził, jednak w końcówce do głosu ponownie doszły Canarinhes. Kibiców do czerwoności rozgrzała trzecia odsłona rozstrzygnięta na przewagi. W niej również górą były zawodniczki z kraju kawy, które do wygranej poprowadziła kapitan zespołu Fernanda Rodrigues.

Jak się okazało, trzecia partia pierwszego z meczów półfinałowych była tylko przygrywką do wielkich emocji. W drugim starciu, zmierzyły się bowiem faworyzowane Włoszki z nieobliczalnymi Rosjankami. Tym razem doszło do małej niespodzianki, bowiem Azzuri musiały uznać wyższość rywalek. Była to dopiero druga porażka podopiecznych trenera Marco Mencarelliego na tym turnieju i podobnie jak w przypadku starcia grupowego z Japonią, o końcowym rozstrzygnięciu zdecydował tiebreak. Zespołowi z Półwyspu Apenińskiego tym razem nie pomogły 24 punkty Valentiny Diouf, którą wspierała Alessia Gennari (19 oczek). Rosjanki dysponowały bowiem znacznie bardziej wyrównanym składem, co zadecydowało o końcowym triumfie.