Lekcja siatkówki od mistrzów Europy - relacja z meczu Serbia - Polska

Reprezentacja Polski siatkarzy w ramach przygotowań do mistrzostw Europy przegrała z Serbią w pierwszym oficjalnym meczu towarzyskim.

Tomasz Rosiński

Piątkowe spotkanie było już trzecim w tym roku pomiędzy obydwiema drużynami. W maju raz w Miliczu wygrali Polacy 3:1, zaś drugiego dnia Serbowie zrewanżowali się w Twardogórze w takim samym stosunku.

Pojedynek w Belgradzie bardzo dobrze rozpoczęli serbscy siatkarze, gdyż od prowadzenia 7:3. Z czasem podopiecznym Igora Kolakovicia udało się powiększyć przewagę do pięciu punktów (12:7). Biało-czerwoni nie byli w stanie już odrobić strat w inauguracyjnym secie (16:10), którego ostatecznie przegrali do 20.

Na drugą partię polscy zawodnicy wyszli bardziej skoncentrowani i nie dali od razu odskoczyć rywalom na kilka punktów, tak jak to miało miejsce w poprzedniej odsłonie (6:6). Jednak aktualni mistrzowie Europy po pierwszej przerwie technicznej przyspieszyli i wypracowali sobie przewagę w postaci trzech "oczek" (13:10). Wtedy to selekcjoner Andrea Anastasi poprosił o przerwę dla swojego zespołu, która okazała się zbawienna (13:14). Z każdą kolejną akcją Polacy zaczęli grać coraz lepiej, co przełożyło się na wynik (16:19). Biało-czerwoni już nie roztrwonili tej zaliczki i doprowadzili do remisu w całym meczu (20:25).
Na 21 dni przed początkiem mistrzostw Europy Polakom jeszcze sporo brakuje, żeby móc walczyć z najlepszymi Na 21 dni przed początkiem mistrzostw Europy Polakom jeszcze sporo brakuje, żeby móc walczyć z najlepszymi
Na starcie trzeciej odsłony, podobnie jak to miało miejsce w secie pierwszym, reprezentanci Polski mieli problemy ze skończeniem własnej akcji, a to była woda na młyn dla gospodarzy (7:2). Serbowie złapali swój rytm i umiejętnie wykorzystywali błędy przyjezdnych (12:4). Tym razem czas dla trenera Anastasiego na nic się zdał, a Polska została w tej części meczu rozbita (25:18).

W czwartej partii wyrównana walka trwała do stanu 12:12. Później kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami zaczęła przejmować serbska ekipa (16:12). Polacy nie zamierzali łatwo składać broni i zerwali się do odrabiania strat w końcówce, co im się udało (22:22). Jednak ostatnie słowo należało do Serbów (25:23) i to oni mogli cieszyć się ze zwycięstwa w czterech setach.

Serbia - Polska 3:1 (25:20, 20:25, 25:18, 25:23)

Serbia: Atanasijević (24), Jovović (3), Nikić (9), Lisinac (9), Petrić (8), Podrascanin (6), Vujić (libero) oraz Ivović (4), Rasić

Polska: Nowakowski (9), Możdżonek (7), Bartman (8), Drzyzga (3), Winiarski (3), Kurek (15), Zatorski (libero) oraz Żygadło, Włodarczyk, Jarosz (9), Kubiak (8), Wojtaszek, Bociek.

Siatkówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów volleya i nie tylko! Kliknij i polub nas. Wolisz ćwierkać? Na Twitterze też jesteśmy!

Tomasz Wójtowicz dla SportoweFakty.pl: Dałbym czas trenerowi Anastasiemu do mistrzostw świata