CEV wprowadza zmiany w regule "złotego seta"

Europejska Federacja Piłki Siatkowej zdecydowała się na zmiany w zasadzie tzw. "złotego seta", która budziła wiele kontrowersji. Nowe zasady mają obowiązywać od najbliższego sezonu.

Olga Krzysztofik

Dotychczas zasada tzw. "złotego seta", stosowana w przypadku dwumeczu, wzbudzała wiele emocji, jak i kontrowersji. Ta decydująca partia była rozgrywana na przykład w przypadku remisu w setach (3:3, 4:4, 5:5). I tak wygranie pierwszego pojedynku 3:0, a potem zwycięstwo w premierowej odsłonie drugiego spotkania gwarantowało awans do kolejnej rundy rozgrywek.

Wprowadzenie zmian w regule rozgrywania "złotego seta" ma przynieść same korzyści i ma być zmianą na lepsze.

Nowa zasada będzie opierała się na punktacji, która obowiązuje w wielu ligowych rozgrywkach na świecie. W każdym dwumeczu za zwycięstwo 3:0 lub 3:1 będą przyznawane trzy punkty, za triumf 3:2 dwa "oczka", natomiast za porażkę po tie-breaku jeden punkt.

"Złoty set" będzie rozgrywany tylko wtedy, gdy dwie drużyny zakończą zmagania z taką samą liczbą punktów - trzema po dwóch meczach. Jeśli zespół wygra pierwsze spotkanie 3:0 lub 3:1, w drugim pojedynku będzie potrzebował zwyciężyć w dwóch setach, by awansować do kolejnej rundy bez konieczności rozgrywania "złotego seta".

Siatkówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów volleya i nie tylko! Kliknij i polub nas. Wolisz ćwierkać? Na Twitterze też jesteśmy!

Nowe zasady mają obowiązywać od najbliższych rozgrywek prowadzonych przez CEV, a więc od sezonu 2013/2014.