12 września 2011 roku w Pradze reprezentacja Słowacji, prowadzona wówczas przez Emanuele Zaniniego, pokonała biało-czerwonych 3:1 na zakończenie zmagań w grupie D. Trzy dni później obie drużyny ponownie się spotkały, tym razem w ćwierćfinale rozgrywanym w Karlowych Warach - Polacy zrewanżowali się za "wkalkulowaną" porażkę i ostatecznie zakończyli turniej z brązowymi krążkami.
Naszym południowym sąsiadom w udziale przypadło 5. miejsce, które dla słowackiej siatkówki było największym sukcesem w historii mistrzostw Europy.
Piątka na dwudziestolecie?
W latach 40. i 50. ubiegłego wieku triumfy na świecie i w Europie święciła reprezentacja Czechosłowacji. Nasi sąsiedzi przez wiele lat nie mieli sobie równych. Grali w najważniejszych siatkarskich imprezach i nie wracali z nich z pustymi rękoma. Imponująco przedstawiał się medalowy dorobek czechosłowackich siatkarzy. Po tłustych latach nastały zdecydowanie chudsze, ale tego, co zdobyli, nikt im nie mógł odebrać. A jednak, podział państwa na Czechy i Słowację w 1993 roku sprawił, że chlubna historia jest bardziej przypisywana Czechom, aniżeli Słowakom. Podobno stało się tak dlatego, gdyż większość reprezentantów wywodziła się z terenu dzisiejszych Czech.
Siatkówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów volleya i nie tylko! Kliknij i polub nas. Wolisz ćwierkać? Na Twitterze też jesteśmy!
W tym roku przypada 20-lecie istnienia reprezentacji Słowacji w siatkówce mężczyzn, która od kilku sezonów usiłuje nawiązywać równorzędną rywalizację z europejską czołówką - z różnym jednak skutkiem.
Słowak Słowaka zawsze zrozumie
Zbudowania silnej drużyny, która wreszcie zacznie się liczyć na Starym Kontynencie, oczekiwano od Emanuele Zaniniego. Kiedy włoski szkoleniowiec stanął na czele słowackiej reprezentacji, Słowacka Federacja Siatkówki (SVF) postawiła przed nim dwa główne cele: awans do mistrzostw świata w 2010 roku oraz awans do igrzysk olimpijskich w Londynie. Żadnego z nich nie udało się jednak zrealizować, a trener, słynący ze swej nieustępliwości i trudnego charakteru, zakończył współpracę po udanych ME w 2011 roku. Zastąpił go Słowak, Stefan Chrtiansky.
Trzeba jednak podkreślić, że "za kadencji" Zaniniego Słowacy odnieśli największe triumfy w postaci dwukrotnej wygranej w rozgrywkach Ligi Europejskiej (2008 i 2011). Ostatnie dwie edycje młodszej siostry Ligi Światowej nie były już tak owocne dla naszych południowych sąsiadów. Zajmowali w nich kolejno 4. i 6. lokatę.
Nawiązać do poprzedniego Euro i zagrać przeciwko byłemu trenerowi
Po zakończeniu współpracy z SVF Emanuele Zanini skoncentrował się na pracy w klubie. W sierpniu bieżącego roku został trenerem reprezentacji Turcji - grupowego rywala Słowaków. Czy dla słowackich siatkarzy będzie to dodatkowy bodziec do jak najlepszych występów w Polsce i Danii?
Zawodnicy ze Słowacji w kraju nad Wisłą wyrobili sobie dobrą opinię. Przez kilka lat o sile bydgoskiego Chemika stanowili Michal Cerven, Martin Sopko i Michał Masny, który w ostatnim okienku transferowym przeniósł się do Jastrzębskiego Węgla. Od nowego sezonu w PlusLidze będą jeszcze dwie nowe, słowackie twarze - Jozef Piovarci z Czarnych Radom i Juraj Zatko z AZS Politechniki Warszawskiej. Wcześniej ścieżki przecierali Peter Divis, Rostislav Chudik i Tomas Kmet.
Obecnie Słowacy reprezentują głównie barwy klubów francuskich, niemieckich i włoskich. Ich dużą siłą w ataku jest Martin Nemec, który poprzedni sezon spędził w Korei Południowej. Stefan Chrtiansky stawia na doświadczonych zawodników (Masny, Kmet, Nemec, Ogurcak, Hupka, Kohut, Ondrusek). Czy to okaże się kluczem do sukcesu w grupie B?
Wyniki sparingów reprezentacji Słowacji przed ME 2013
Słowacja - Rosja 0:3
Słowacja - Rosja 0:3
Włochy - Słowacja 3:0
Włochy - Słowacja 3:1
Słowacja - Finlandia 3:0
Słowacja - Finlandia 2:3