PWM: Hit dnia dla Brazylii, niespodziewana wygrana gospodyń

Już pierwszy dzień rywalizacji na Pucharze Wielkich Mistrzyń przyniósł niespodzianki. Pierwszą sprawiły Brazylijki, zaskakująco gładko pokonując USA. Drugą gospodynie, odprawiając mistrzynie Europy.

Jacek Pawłowski

- To był trudny mecz , chociaż wygraliśmy 3:0. Rywalki były dobrze przygotowane do meczu z nami - powiedział po wygranym spotkaniu szkoleniowiec reprezentacji Dominikany Marcos Kwiek.

Siatkarki z Karaibów niespodziewanie łatwo poradziły sobie z mistrzyniami Azji. Tajki w meczu otwarcia Pucharu Wielkich Mistrzyń nie zdołały urwać przeciwniczkom seta, nawiązując walkę z jedynie w drugiej partii, kiedy prowadziły nawet 22:17. Znakomita gra w obronie Brendy Castillo pozwoliła jednak Dominikankom doprowadzić do remisu i w końcówce partii przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. - To była dla nas nauczka i cenne doświadczenie. Nie jesteśmy zadowoleni z tego co pokazaliśmy - przyznał po meczu trener reprezentacji Tajlandii Kittiapong Radchatagrienkai.

Najlepiej punktującymi siatkarkami tego meczu były Bethania De La Cruz 25 pkt. i Sittirak Onuma 20 pkt.

Tajlandia - Dominikana 0:3 (21:25, 23:25, 21:25)

Tajlandia: Thatdao, Plaumjit, Onuma, Wilavan, Nootsara, Malika, Buakayew (libero) oraz Pannoy (libero), Tapaphaipun, Amporn, Pompun, Ajcharaporn

Dominikana: Valdez, Fersola, Martez, Rivera, De La Cruz, Mambre, Castillo (libero), Binet, Echenique, Arias, Rodriguez

***

Reprezentacja Brazylii w starciu z USA w dwóch pierwszych setach musiała się bardzo mocno napracować, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W drugiej partii mistrzynie Ameryki Północnej prowadziły nawet 24:22, jednak dzięki skutecznym akcjom Fe Garay, Canarinhes zdołały doprowadzić do remisu i ostatecznie powiększyć prowadzenie w całym meczu. - W całym meczu mieliśmy swoje wzloty i upadki. W drugim secie straciliśmy osiem punktów z kontrataku. To była dla nas bardzo trudna partia - przyznał José Roberto Guimarães. Ostatnia odsłona meczu nie była już tak emocjonująca. Na drugiej przerwie technicznej podopieczne Ze Roberto prowadziły 16:13 i z biegiem czasu już tylko powiększały przewagę. - Nie zagraliśmy tego co sobie założyliśmy. Mam nadzieję, że w kolejnym meczu pokażemy się z lepszej strony. Musimy poprawić się we wszystkich elementach. Naszym celem jest, aby kiedyś zdobyć złoto na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata i Pucharze Świata - przyznał po meczu Karch Kiraly.

Najlepiej punktującymi zawodniczkami tego spotkania były: Kelly Murphy 14 pkt. (USA) oraz  Natalia i Fe Garay 13 pkt. (Brazylia).

USA - Brazylia 0:3 (24:26, 24:26, 20:25)

USA: Glass, Gibbemeyer, Larson-Burbach, Hildebrand, Paolini, Murphy, Banwarth (libero) oraz Lichtman, Fawcett, Hill, Hagglund

Brazylia: Fabiana, Addenizia, Natalia, Sheilla, Fe Garay, Fabiola, Fabi (libero) oraz Claudia, Michelle, Tandara, Monique

Przyjmująca Atomu Trefla Sopot Kimberly Hill w meczu z Brazylią zapisała na swoim koncie 2 punkty Przyjmująca Atomu Trefla Sopot Kimberly Hill w meczu z Brazylią zapisała na swoim koncie 2 punkty
***

Rosjanki od porażki rozpoczęły występy w Pucharze Wielkich Mistrzyń. Najlepszy zespół Europy w starciu z Japonkami miały spore problemy z przyjęciem zagrywki. Podopieczne Masayoshiego Manabe serwisem zdobyły aż 11 punktów, podczas gry rywalki tylko 2. Kłopoty Sbornej szczególnie widoczne były w 3. secie, kiedy to Azjatki na drugą przerwę techniczną zeszły prowadząc 16:3 (!). - Japonia zagrała w tym meczu bardzo dobrze, natomiast my popełniliśmy zbyt wiele błędów - powiedział po spotkaniu trener Rosjanek Jurij Mariczew. Trener zwycięskiej ekipy przyznał natomiast, iż kluczem do wygranej była zespołowość. - Nasze przyjęcie i obrona funkcjonowały znakomicie. Kluczem do wygranej była jednak zespołowość. W drużynie rywalek jest wiele wysokich zawodniczek, dlatego musieliśmy dostosować nasz styl gry do nich. Mimo przegranej w drugim secie nadal wierzyłem w swój zespół i one mi się za to odwdzięczyły - przyznał Masayoshi Manabe.

Najlepszymi zawodniczkami meczu były Yuki Ishi, która zdobyła 25 punktów i Natalia Małuch 20 pkt.

Japonia - Rosja 3:1 (25:20, 26:28, 25:16, 26:24)

Japonia: Nakamichi, Kimura, Ishii, Shinabe, Sakoda, Otake, Sato (libero) oraz Nagamatsu, Oumi, Iwasaka

Rosja: Sokołowa, Pankowa, Pasynkowa, Morozowa, Małuch, Szliachowaja, Małowa (libero) oraz Kruczkowa (libero), Czaplina, Isajewa, Starcewa, Dianskaja