Kolejne punkty kędzierzynian - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Delecta Bydgosz 3:1 (relacja)

W sobotnim meczu ZAKSY z Delectą mieliśmy wiele wzlotów i upadków. 17 skutecznych bloków Delecty Bydgoszcz - dobra gra rywala, walka punkt za punkt, oraz stres wynikający z debiutu przed własną publicznością bardzo dały się we znaki drużynie Krzysztofa Stelmacha, która po długich bojach wygrała mecz zdobywając cenne trzy punkty.

Helena Pokus

ZAKSA Kędzierzyn Koźle - Delecta Bydgoszcz 3:1 (22:25, 25:17, 28:26, 25:20)

ZAKSA: Masny, Novotny, Szczerbaniuk, Kaźmierczak, Martin, Ruciak, Mierzejewski oraz Szczygieł, Kacprzak, Pilarz

Delecta: Kaczmarek, Cerven, Pieczonka, Kokociński, Sopko, Janczak, Dębiec oraz Lipiński, Konarski, Augustyn, Krzywiecki

Już na samym początku spotkania dało się wyczuć stres, jaki panował w Zaksie i chociaż zawodnicy bardzo chcieli, nic im nie wychodziło. Po pierwszych akcjach Delecta prowadziła 5:3 Przy stanie 14:17 dla gości dobrą akcją popisał się Michał Masny. Potem Robert Szczerbaniuk zaserwował asa zmniejszając przewagę gości do 2 punktów. Piękny blok Masnego i Zaksa obejmuje prowadzenie 17:16 W tym samym czasie trener Delecty Bydgoszcz Rostislav Chudik dokonuje podwójnej zmiany. Na boisku pojawia się Dawid Konarski zastępując Waldemara Kaczmarskiego, a zamiast kapitana Krzysztofa Janczaka pojawia się Piotr Lipiński. Prowadzenie Zaksy nie trwa długo, podwójna zmiana robi swoje - nawet kolejny już as Michała Ruciaka ani zmiana na pozycji środkowego Kaźmierczak - Szczygieł nie odwraca wyniku seta. Delecta Bydgosz wygrywa 25:22.

W drugiej partii na boisku pozostaje Sławomir Szczygieł, który do końca spotkania popisuje się wieloma dobrymi akcjami. Na początku prowadzi Delecta Bydgoszcz jednak skuteczny blok Roberta Szczerbaniuka i Martina Terence'a zmniejsza przewagę Delecty 5:6 Dobra zagrywka Jakuba Novotnego i kolejny skuteczny blok Roberta Szczerbaniuka któremu tym razem towarzyszył Michał Ruciak. Na pierwszej przerwie technicznej kędzierzynianie prowadzą 8:7. W tym secie większą liczbą ataków może się pochwalić Jakub Novotny, który w całym spotkaniu nie pokazał stu procent swoich możliwości. W zespole Delecty bez wątpienia z dobrej strony pokazał się Martin Sopko Kilka naprawdę dobrych akcji Zaksa jakby chwyciła wiatr w żagle wygrywa seta 25:17.

Trzeci set kędzierzynianie rozpoczynają od prowadzenia. Kolejnego asa do kolekcji Zaksy dorzuca Michał Masny - Zaksa prowadzi 3:1. Jednak dobra passa nie trwa długo - Martin Sopko punktuje atakami i to Delecta obejmuje prowadzenie 5:4.Trener Zaksy Krzysztof Stelmach decyduje się na zmiany - boisko opuszcza Martin Terence, a jego miejsce zajmuje Kamil Kacprzak - który do końca spotkania pozostał na boisku pokazując szereg swoich umiejętności kędzierzyńskim kibicom. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla Zaksy. Kamil Kacprzak przy dobrej współpracy drużyny może "rozwinąć skrzydła" zdobywając punkt za punktem. Oceniając jego postawę w meczu z Delectą można powiedzieć że jest on dobrą inwestycją na przyszłość. Kolejna powtórka z historii Delecta ponownie ucieka na kilka "oczek" a Zaksa cały czas ją goni. Skuteczny atak Novotnego doprowadza do remisu 12:12 I kolejna dobra akcja Novotnego pojedynczy blok - Martin Sopko zatrzymany. Drużyny idą łeb w łeb, punkt za punkt. Kiedy jeden zespół zdobywa punkt drugi odpłaca się tym samym, kiedy Zaksa ucieka na kilka punktów do przodu Delecta skutecznie ją dogania. Przy stanie 23:23 zadaniowo na zagrywce pojawia się Grzegorz Pilarz,a w drużynie gości dochodzi do zmian Dawid Konarski zastępuje Artura Augustyna. Kolejny punktujący atak Szczerbaniuka prowadzenie 27:26 dla Kędzierzyna i wygrany set przez Zaksę 28:26.

Czwarty set to powtórka z poprzednich setów. Drużyny grały punkt za punkt. Jeden zespół obejmował prowadzenie, by po chwili role się odwróciły. Przy stanie 19:18 dla Zaksy skuteczna kiwka Masnego doprowadza do prowadzenia Zaksę i od tego momentu można było odnieść wrażenie, że Delecta straciła wiarę w zwycięstwo. Kolejny ważny punkt dla Zaksy zdobywa Robert Szczerbaniuk. I mamy już ostatnią akcję - poprawne przyjęcie Marcina Mierzejewskiego dobra rozegranie Masnego i dostani skuteczny atak Novotnego w tym spotkaniu - Zaksa Kędzierzyn Koźle wygrywa z Delectą Bydgoszcz 3:1.

MVP spotkania zostaje Robert Szczerbaniuk.