El. ME 2015: Początek zmagań w grupie C

Każda z reprezentacji, walcząca o miejsce w przyszłorocznych mistrzostwach Europy, rozegrała w piątek swoje mecze. Najbliżej awansu są Czesi.

Agata Kołacz

Grupa B:

Austriacy nie stanowili żadnego zagrożenia dla siatkarzy z Półwyspu Iberyjskiego. Portugalczycy od początku do końca prowadzili, ani na moment nie doprowadzając do nerwowej sytuacji. Widoczne było to zwłaszcza w trzeciej odsłonie, którą wygrali różnicą dziesięciu "oczek".

Austria - Portugalia 0:3 (21:25, 21:25, 15:25)

Lepiej w mecz weszli reprezentanci Mołdawii. Już na pierwszej przerwie technicznej wypracowali dwupunktową przewagę, którą systematycznie powiększali (12:16). Finowie nie byli w stanie zatrzymać swojego rywala. To, co nie udało się w pierwszy secie, z łatwością przyszło w drugim. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo wręcz zdemolowali Mołdawię. W kolejnych setach drużyna prowadzona przez Artura Romascana utrzymywała kontakt punktowy, ale w końcówkach więcej zimnej krwi zachowali Finowie.

Finlandia - Mołdawia 3:1 (21:25, 25:11, 25:22, 29:27)

M Drużyna Mecze Pkt Sety
1 Finlandia 4 10 12:6
2 Portugalia 4 10 11:3
3 Mołdawia 4 4 6:10
4 Austria 4 0 2:12

Grupa C:

Choć końcowy wynik może wskazywać na łatwe zwycięstwo Estończyków, to pojedynek nie był wcale tak jednostronny. Mimo tego, że Grecy przegrywali przez większą część każdego z setów, to udało im się doprowadzić do nerwowych końcówek. Jedna czy dwie akcje inaczej rozegrane i może to ekipa z południa Europy cieszyłaby się ze zwycięstwa.

Estonia - Grecja 3:0 (26:24, 25:21, 27:25)

Węgrzy starali się dotrzymywać kroku Słowakom i przez dwa pierwsze sety gra była wyrównana. Na więcej zabrakło im już sił, partia numer trzy to istny "pogrom". Dość powiedzieć, że Węgrzy zdobyli w niej zaledwie cztery punkty atakiem. W bloku też byli niewidoczni, co wynikało m.in z dobrej gry Michała Masnego.

Słowacja - Węgry 3:0 (25:21, 25:21, 25:11)

1 Słowacja 1 3 3:0
2 Estonia 1 3 3:0
3 Grecja 1 0 0:3
4 Węgry 1 0 0:3

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Grupa D:

Na początku spotkania Norwegowie osiągnęli minimalną przewagę i utrzymywali ją przez całą odsłonę. Wydawało się, że zawodnicy z Półwyspu Skandynawskiego będą w stanie objąć prowadzenie w meczu, jednak doświadczenie Czechów dało o sobie znać i to oni wyprowadzili dwie skuteczne akcje z rzędu. Załamani takim obrotem spraw Norwegowie nie mogli wrócić do swojej dyspozycji. Co prawda w trzecim secie podjęli jeszcze próbę walki, ale nie udało im się zdobyć pierwszego punktu w turnieju.

Czechy - Norwegia 3:0 (26:24, 25:12, 25:22)

Hiszpanie cały czas mają nadzieję na awans do Mistrzostw Europy z pierwszego miejsca, dlatego nie mogą sobie pozwolić na porażkę. Do pojedynku z Ukraińcami przystąpili zmobilizowani i od razu narzucili przeciwnikom rytm gry (8:2). Siatkarze ze wschodniej Europy byli w stanie rozstrzygnąć na swoja korzyść jedynie drugą partię.

Hiszpania - Ukraina 3:1 (25:21, 18:25, 25:17, 25:23)

1 Czechy 5 13 14:4
2 Hiszpania 5 12 12:7
3 Ukraina 5 5 9:12
4 Norwegia 5 0 3:15

Grupa E:

Chorwaci musieli się sporo namęczyć, by pokonać ostatnią drużynę w tabeli. Podopieczni Igora Simuncica prowadzili już 2:0, ale nie potrafili postawić "kropki nad i". Takiego prezentu reprezentanci Rumunii nie mogli zmarnować, poszli za ciosem i doprowadzili do tie-breaka. W tym Chorwaci udowodnili, że są w lepszej dyspozycji.

Chorwacja - Rumunia 3:2 (25:22, 25:22, 23:25, 19:25, 15:7)

Tym razem Czarnogórcy nie sprawili Holendrom już tylu problemów, co we wcześniejszym spotkaniu. Mecz przebiegał pod dyktando reprezentacji Oranje, a najskuteczniejszym zawodnikiem był Dick Kooy, który zanotował na swoim koncie szesnaście "oczek".

Holandia - Czarnogóra 3:1 (25:19, 25:23, 26:28, 25:18)

1 Chorwacja 4 11 12:4
2 Holandia 4 7 8:7
3 Czarnogóra 4 3 7:11
4 Rumunia 4 3 6:11

Dick Kooy popisał się w piątek dwoma asami Dick Kooy popisał się w piątek dwoma asami
Grupa F:

Białorusini nie pozwolili Szwedom na zbyt wiele. Podopieczni Johana Isacssona zdołali ugrać tylko drugą partię, w pozostałych przewaga siatkarzy ze wschodniej Europy nie podlegała dyskusji. Tylko w pierwszym secie zawodnicy z Półwyspu Skandynawskiego "wyszli z dwudziestki", w całym meczu zdobyli łącznie 73 punkty (przy 94 przeciwnika).

Białoruś - Szwecja 3:1 (25:22, 19:25, 25:14, 25:12)

Dobrze w walce o miejsce w mistrzostwach Europy radzą sobie Turcy. Choć według statystyk w każdym elemencie, oprócz ataku, wypadli słabiej niż Duńczycy, to właśnie zawodnicy prowadzeni przez Emanuela Zaniniego zainkasowali komplet "oczek". Dzięki temu zajmują pierwsze miejsce w swojej grupie.

Dania - Turcja 1:3 (14:25, 25:12, 19:25, 20:25)

1 Turcja 2 5 6:3
2 Białoruś 2 4 5:4
3 Dania 2 2 4:5
4 Szwecja 2 1 3:6

Przypomnijmy, iż awans do przyszłorocznych Mistrzostw Europy uzyskają zwycięzcy grup. Drużyny z drugich miejsc będą walczyć w barażach.