El. ME 2015: Awans Białorusi z pierwszego miejsca

Siatkarze Białorusi wygrali grupę F i są pewni gry w przyszłorocznych mistrzostwach. Drugie miejsce, premiowane grą w barażach, zajęli Szwedzi.

Agata Kołacz

Grupa F:

Choć na pierwszej przerwie technicznej to Duńczycy prowadzili, to jednak z każdą kolejną lepiej radzili sobie Szwedzi. W końcówce podopieczni Mikaela Trolle zdołali jeszcze nawiązać walkę, ale to ich przeciwnicy wyprowadzili dwie skuteczne akcje z rzędu. Od drugiego seta wydarzenia na boisku całkowicie kontrolowali siatkarze ze Szwecji. Widoczne było to zwłaszcza w trzeciej partii, gdy prowadzili 8:1. Bezsprzecznym liderem zwycięskiej ekipy był Nils Jon Marcus Nilsson, zdobywca 28 "oczek".

Szwecja - Dania 3:0 (28:26, 25:18, 25:17)
Białorusini od początku narzucili przeciwnikom swój rytm gry. W dwóch pierwszych partiach Turcy nie byli w stanie ani na moment zagrozić gospodarzom. Siatkarze z południowej Europy receptę na dobrą grę znaleźli dopiero w kolejnym secie, gdy na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:6. Wykorzystując niemoc Białorusinów, tylko powiększali przewagę i trzecią odsłonę wygrali różnicą pięciu "oczek". Podopieczni Victora Sidelnikova nie chcieli rozgrywać tie-breaka i po zmianie stron ponownie przejęli inicjatywę. Turkom nie pomógł nawet Metin Toy, zdobywca 23 punktów. Białoruś wygrała za trzy punkty i awansowała do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Szwedzi wystąpią w turnieju barażowym. Białoruś - Turcja 3:1 (25:19, 25:20, 20:25, 25:19)