WGP: Brazylia najbardziej utytułowaną drużyną

Absolutnym rekordzistą w liczbie zdobytych medali w World Grand Prix jest reprezentacja Brazylii. Od 1993 roku, kiedy rozgrywki wystartowały, siatkarki Canarinhos tylko sześć razy nie stały na podium!

W pierwszej edycji World Grand Prix triumfowały siatkarki Kuby, które pokonały zawodniczki z Chin. Brązowy medal zdobyła reprezentacja Rosji. Tuż za podium znalazły się Brazylijki. Rok później drużyna z Ameryki Południowej rozpoczęła tworzenie wspaniałej siatkarskiej historii. Z dwudziestu jeden finałowych turniejów przywiozły aż piętnaście krążków. Poza najlepszą "trójką", oprócz premierowych zmagań, znalazły się w 1997 roku, przez trzy lata z rzędu (2001-2003), a także w 2007 roku. Ten ubogi okres siatkarki Canarinhos powetowały sobie trzema złotymi medalami w latach 2004-2006. Podobna sztuka udała się tylko reprezentacji USA (2010-2012).
[ad=rectangle]
"Kanarki" są zespołem, który najczęściej triumfował w rozgrywkach World Grand Prix. Na najwyższym stopniu podium stawały aż dziewięć razy. O cztery triumfy mniej mają zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych.

EdycjaI miejsceII miejsceIII miejsce
I Kuba Chiny Rosja
II Brazylia Kuba Chiny
III USA Brazylia Kuba
IV Brazylia Kuba Rosja
V Rosja Kuba Japonia
VI Brazylia Rosja Kuba
VII Rosja Brazylia Chiny
VIII Kuba Rosja Brazylia
IX USA Chiny Rosja
X Rosja Chiny Niemcy
XI Chiny Rosja USA
XII Brazylia Włochy USA
XIII Brazylia Włochy Chiny
XIV Brazylia Rosja Włochy
XV Holandia Chiny Włochy
XVI Brazylia Kuba Włochy
XVII Brazylia Rosja Niemcy
XVIII USA Brazylia Włochy
XIX USA Brazylia Serbia
XX USA Brazylia Turcja
XXI Brazylia Chiny Serbia
Brazylijki zdobyły łącznie piętnaście medali, o cztery więcej niż reprezentacja Rosji
Brazylijki zdobyły łącznie piętnaście medali, o cztery więcej niż reprezentacja Rosji

Takimi sukcesami nie może się poszczycić reprezentacja Polski. Biało-czerwone w World Grand Prix zadebiutowały w 2004 roku. Wygrały wówczas cztery z dziewięciu spotkań i turniej zakończyły na miejscu ósmym. Od czasu premierowego występu nie udało im się jednak zawojować rozgrywek. Najlepszy wynik, jaki osiągnęły nasze siatkarki, to szósta lokata. Miało to miejsce w 2007 (wówczas najlepiej blokującą zawodniczką uznana została Eleonora Dziękiewicz) i 2010 roku.

RokMiejsce Polek
2004 ósme
2005 siódme
2006 dwunaste
2007 szóste
2008 dziesiąte
2009 siódme
2010 szóste
2011 dziesiąte
2012 ósme
2013 piętnaste

Do turnieju finałowego, który odbył się cztery lata temu w Chinach, Polki przystąpiły z trzeciego miejsca. Dawało to nadzieję na dobry wynik, jednak w dalszej części rozgrywek podopieczne Jerzego Matlaka na pięć spotkań wygrały tylko jedno, z reprezentacją Japonii. W 19-osobowej kadrze znalazły się wówczas: Katarzyna Skowrońska-Dolata, Mariola Zenik, Karolina Kosek, Katarzyna Konieczna, Katarzyna Skorupa, Agnieszka Bednarek-Kasza, Berenika Okuniewska, Katarzyna Zaroślińska, Joanna Staniucha-Szczurek, Klaudia Kaczorowska, Anna Barańska, Milena Sadurek, Paulina Maj, Ewelina Sieczka, Katarzyna Gajgał, Joanna Wołosz, Joanna Kaczor, Zuzanna Efimienko, Maja Tokarska.

Komentarze (0)