WGP, gr. O: Żółte Tygrysy pokazały pazur - relacja z meczu Belgia - Polska

W swoim pierwszym meczu turnieju World Grand Prix w holenderskim Doetinchem, reprezentacja Polski siatkarek nie sprostała kadrze Belgii.

Tomasz Rosiński
Polki, które mają zapewnioną grę w Final Four II dywizji w Koszalinie, w pierwszych dwóch turniejach WGP wygrały pięć spotkań, w tym z 3:1 Belgią, zaś przegrały tylko jedno starcie. Natomiast belgijski zespół przystępował do piątkowej rywalizacji z bilansem czterech zwycięstw i dwóch porażek.
Żółte Tygrysy od początku chciały narzucić swój styl gry i to im się udawało (4:1). Belgijskie zawodniczki dobrze przyjmowały, a Frauke Dirickx bardzo często grała akcje z obejścia (11:8). Nieźle na lewym skrzydle radziła sobie Aleksandra Wójcik, ale to było zbyt mało na dobrze grające brązowe medalistki ostatnich mistrzostw Europy (16:12). Reprezentacja Belgii już nie dała się dogonić i wygrała pierwszego seta pewnie do 20.

Od startu drugiej odsłony podopieczne Piotra Makowskiego wzmocniły zagrywkę, co przełożyło się na wynik na pierwszej przerwie technicznej (6:8). Jednak po niej drużyna prowadzona przez Gerta Vande Broeka przyspieszyła i odrobiła straty z nawiązką (13:11). Praktycznie nie do zatrzymania była atakująca ekipy z Belgii Lise van Hecke, zaś biało-czerwone nie miały argumentów do skutecznej walki (22:19). Belgijska kadra była w stanie postawić kropkę nad "i", podwyższając prowadzenie w całej rywalizacji (25:19).

Dirickx oraz spółka wciąż były na fali i świetnie weszły w trzeciego seta, szybko obejmując prowadzenie 5:0. Drużyna szkoleniowca Makowskiego wyglądała na zrezygnowaną, a Belgijki raz za razem wyprowadzały skuteczne kontry (13:5). Zawodniczki z Polski słabo przyjmowały i popełniały sporo błędów własnych w ataku, przez co nie mogły nawiązać skutecznej walki z przeciwniczkami (20:10), które zwyciężyły w trzeciej partii 25:12, odnosząc swój piąty triumf w rozgrywkach World Grand Prix.

W sobotę Polska zmierzy się z Portoryko, natomiast Belgia zagra z Holandią.

Belgia - Polska 3:0 (25:20, 25:19, 25:12)

Belgia: Dirickx (5), Bland (9), Leys (4), Aelbrecht (10), Vandesteene (6), Van Hecke (23), Courtois (libero) oraz Van De Vijver, Coolman.

Polska: Bełcik (6), Zaroślińska (1), Sikorska (6), Połeć (3), Wójcik (9), Kowalińska (9), Durajczyk (libero) oraz Kaczorowska, Smarzek (6), Paszek, Kajzer, Skowrońska E. (1), Medyńska (libero).