MŚ 2014 kobiet, gr. D: Azerki wygrały wojnę nerwów z Portorykankami

W meczu trzeciej kolejki grupy D siatkarskich mistrzostw świata kobiet reprezentacja Azerbejdżanu pokonała w pięciu setach drużynę Portoryko.

Łukasz Witczyk

Przed rozpoczęciem spotkania jasne było, że obie drużyny między sobą stoczą walkę o czwartą lokatę, która premiowana będzie awansem do kolejnej fazy mistrzostw świata. Zwycięstwo za trzy punkty znacznie przybliżyłoby jeden z zespołów do realizacji tego celu. Ostatecznie mecz zakończył się w pięciu setach.

Początek pierwszego seta miał wyrównany przebieg, a na pierwszej przerwie technicznej Azerki prowadziły 8:7. Wówczas zawodniczki z tego kraju ruszyły do ataku i uzyskały kilka punktów przewagi. Dobra gra reprezentantek Azerbejdżanu sprawiła, że Portorykanki nie potrafiły odrobić strat i w inauguracyjnej partii przegrały do 20.
Kolejny set był już bardziej wyrównany, a gra przez niemal całą partię toczyła się punkt za punkt. Drugą odsłonę na swoją korzyść rozstrzygnęła reprezentacja Portoryko. Siatkarki z tej karaibskiej wyspy w dwóch ostatnich wymianach zablokowały Azerki i doprowadziły do wyrównania.

Trzecią partię lepiej rozpoczęły Azerki, które na pierwszą przerwę techniczną schodziły przy prowadzeniu 8:4. Portorykanki chwilę później zanotowały kapitalny powrót. Seria dobrych zagrywek i skutecznych ataków sprawiła, że na tablicy wyników widniał rezultat 15:14 dla reprezentacji Portoryko. Końcówka seta to gra punkt za punkt. Tym razem ostatnie piłki na swoją korzyść rozstrzygnęły Azerki, a wszystko za sprawą skutecznego bloku Oksany Kurt. Jedną wymianę wcześniej asa serwisowego posłała Ksenija Kowalenko.

Czwarty set to koncertowa gra Portorykanek, które nie dały rywalkom najmniejszych szans na nawiązanie jakiejkolwiek walki. Partia ta zakończyła się triumfem podopiecznych Jose Mielesa 25:16 i o losach spotkania zadecydować musiał tie-break. Ten lepiej rozpoczęły Azerki, które na półmetku uzyskały cztery punkty przewagi. Portorykanki odrobiły straty, doprowadziły do zaciętej końcówki i miały nawet jedną piłkę meczową. Nerwy na wodzy utrzymały jednak zawodniczki z Azerbejdżanu, które ostatecznie wygrały 17:15 i mają szansę na awans do kolejnej fazy mistrzostw świata.

Portoryko - Azerbejdżan 2:3 (20:25, 26:24, 24:26, 25:16, 15:17)

Portoryko: Rosa, Enright, K. Ocasio, Valentin, S. Ocasio, Morales, Seilhamer (libero) oraz Mojica, Cruz, Velez.

Azerbejdżan: Kowalenko, Gurbanowa, Kurt, Bajramowa, Abdulazimowa, Rahimowa, Kiseljowa (libero) oraz Alijewa, Gasimowa, Matiasowska-Agajewa.