KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Hop-Bęc po mistrzostwach świata siatkarek

Zakończony niedawno włoski mundial siatkarek dostarczył wielu emocji. Kto pozytywnie zaskoczył, kto zawiódł podczas zmagań najlepszych reprezentacji świata?

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk
 Hop

Reprezentacja USA kobiet - mało kto się spodziewał, że to właśnie ta drużyna sięgnie po pierwsze w swojej historii mistrzostwo globu, ale z drugiej strony patrząc na pracę, jaką wykonały podopieczne Karcha Kiraly'ego (o którym będzie jeszcze mowa) przez dwa ostatnie lata, wydaje się, że mało kto zasłużył bardziej na taki sukces. Do tej pory wielu obserwatorów kwestionowało potencjał Jankesek i wybory kadrowe ich selekcjonera, ale włoski turniej udowodnił, że wywodząca się z najlepszych uniwersytetów amerykańska szkoła siatkówki przynosi owoce i pozwala spełnić American Dream mimo braku profesjonalnej ligi i rozproszenia najlepszych zawodniczek na całym świecie.

Karch Kiraly - przez niektórych nazywany złośliwie "Pastorem" ze względu na swoje długie i natchnione przemowy do podopiecznych podczas przerw w grze. Do tej pory prowadzonej przez niego od dwóch lat kadrze nie brakowało niczego poza wynikiem sportowym. Aż do października 2014 roku, kiedy okazało się, że Kiraly łączący akademickie podejście do dyscypliny i motywację godną najlepszych coachów bezbłędnie przygotował swój zespół pod względem fizycznym i mentalnym, ponadto wyzwolił w pełni możliwości do tej pory raczej anonimowej Kimberly Hill i zasklepił lukę w ataku USA po zastopowaniu kariery przez Destinee Hooker. Tym samym najlepszy siatkarz XX wieku stał się czwartym człowiekiem w historii siatkówki, który zdobywał złoto mistrzostw świata jako zawodnik i trener.

Jenny Lang Ping i Reprezentacja Chin kobiet - inną wybitną postacią należąca do tego grona jest aktualna szkoleniowiec kadry z Państwa Środka, która mimo porażki w wielkim finale może być dumna z jej postawy. Wystarczył jej rok pracy z rodaczkami, by wyciągnąć je z przeciętności i najpierw sięgnąć po srebro zeszłorocznej edycji World Grand Prix, a następnie osiągnąć najlepszy wynik na mundialu od 1998 roku. Chinki pod wodzą Lang Ping są zdyscyplinowane taktycznie, niemal nie popełniają błędów własnych i mogą liczyć na wybitne indywidualności...

Nowe gwiazdy siatkówki - ... jak choćby zaledwie 19-letnią przyjmującą Zhu Ting, wybraną do drużyny All-Stars turnieju dzięki perfekcji w ataku i odbiorze zagrywki. Dzięki mundialowi w pełni zajaśniała gwiazda 25-letniej Kimberly Hill, poza tym swój czas doskonale wykorzystała atakująca Włoszek Valentina Diouf i środkowa Junjing Yang, a we wcześniejszych fazach rozgrywek z dobrej strony pokazywała się choćby Chorwatka Samanta Fabris, 17-letnia Serbka Tijana Bosković czy gwiazda Dominikanek Bethania De La Cruz.

Reprezentacja Dominikany kobiet - chyba największe pozytywne zaskoczenie tej imprezy, biorąc pod uwagę kiepskie rezultaty osiągane przez siatkarki Marcosa Kwieka w tym roku. Karaibski zespół wysłał do Włoch jedynie 12 zawodniczek, lecz wąska kadra okazała się paradoksalnie jego największym atutem. Mistrzynie piątego seta: rozegrały w turnieju aż siedem tie-breaków, sęk w tym, że ostatnie trzy z nich przegrały, co przeszkodziło im w kolejnych mundialowych podbojach. Mimo to ich awans do czołowej szóstki mistrzostw należy uznać za spory sukces i triumf wieloletniej pracy Brazylijczyka Kwieka, który wspomógł doskonałe warunki fizyczne swoich siatkarek solidną praca w najważniejszych elementach rzemiosła.

MŚ 2014 kobiet: American dream! - relacja z meczu Chiny - USA
Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×