Homo Homini: Siatkówka niemal równie popularna, jak piłka nożna

Już niemal 80 proc. dorosłych Polaków ogląda transmisje lub relacje z wydarzeń sportowych. Najpopularniejszym sportem w Polsce jest piłka nożna, jednak niemal równie popularna stała się siatkówka!

Kolejne miejsce zajmuje lekkoatletyka oraz skoki narciarskie - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Podczas IO w Soczi w 2014 roku polscy sportowcy zdobyli sześć olimpijskich krążków, w tym aż cztery złote. Nigdy wcześniej w klasyfikacji medalowej zimowych igrzysk Polska nie uplasowała się tak wysoko. Następnie we wrześniu br. polscy siatkarze zostali mistrzami świata, przerywając trwającą od 2002 roku serię Brazylii. Bez wątpienia ostanie sukcesy polskich sportowców na arenach międzynarodowych miały niebagatelny wpływ na przyciągnięcie przed telewizory milionów Polaków.
[ad=rectangle]
Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini wynika, że 77 proc. osób w Polsce deklaruje, że ogląda transmisje i relacje z wydarzeń sportowych. Zainteresowanie Polaków sportem w ciągu ostatniego roku wzrosło aż o 8 proc. - Odsetek osób oglądających transmisje i relacje z wydarzeń sportowych oczywiście zmienia się w zależności od tego, jakie imprezy w danym sezonie się odbywają. W zimie popularność kibicowania przed telewizorem jest zwykle większa, natomiast w sezonie letnim odrobinę spada - mówi Marcin Duma, prezes Instytutu Badania Opinii Homo Homini. - Związane jest to także z cyklem rozgrywek sportowych i w tym wypadku największe znaczenie ma piłka nożna, która jest najczęściej oglądanym sportem przez widzów. W naszym ostatnim pomiarze dorównała jej jednak siatkówka, na co bez wątpienia miał wpływ sukces Polaków na mistrzostwach świata - dodaje Marcin Duma.

Na pytanie z jakich sportów oglądamy transmisje lub relacje, 72 proc. badanych w październiku br. wskazało piłkę nożną, zapewniając jej pierwsze miejsce wśród innych wyświetlanych wydarzeń sportowych w telewizji. Niewiele mniej popularną dyscypliną sportu okazała się siatkówka, na którą wskazało aż 71 proc. respondentów. Niewątpliwe wpływ na to miały wrześniowe mistrzostwa świata rozgrywane w Polsce, w których siatkarze odnieśli największy sukces od zdobycia złotego medalu olimpijskiego w 1976 roku.

Badanie pokazało, że na kolejnych miejscach wśród polskich kibiców w październiku br. znalazły się sporty, w których "nasi" odnoszą największe sukcesy. Największy skok popularności zanotowało kolarstwo. We wrześniu i sierpniu 2013 roku 23 proc. respondentów wskazywało zainteresowanie wyścigami kolarskimi w telewizji, by w październiku br. po niezwykle udanym dla Polaków sezonie kolarskim, zmagania na szosie śledziło już o 7 proc. więcej widzów (30 proc.). - Fenomenalne zwycięstwo Michała Kwiatkowskiego w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego elit zawodowców, sukces Rafała Majki w Tour de France oraz Tour de Pologne, spowodowało, że w Polsce mamy istne szaleństwo jazdy na rowerze oraz wzrost ilości transmisji i relacji z wyścigów kolarskich w polskiej telewizji - mówi Marcin Duma.

Stereotyp jest taki: kobiety nie lubią oglądać sportu w telewizji. A jaka jest rzeczywistość? Według ostatnich danych dowiadujemy się, że kobiety równie chętnie jak mężczyźni oglądają transmisje i relacje z wydarzeń sportowych. Sportowe emocje na szklanym ekranie wzbudziły zainteresowanie wśród aż 74 proc. kobiet. Tylko 6 proc. więcej mężczyzn śledziło transmisje i relacje z wydarzeń sportowych w tym samy okresie. - Nie jest niespodzianką, że najliczniejszą grupą kibiców stanowią mężczyźni. Zaskoczeniem okazują się być kobiety. 10-procentowy wzrost zainteresowania śledzeniem wydarzeń sportowych przez płeć piękną w porównaniu z ubiegłym rokiem, pokazuje, że stereotyp kobiety oglądającej seriale jest nieprawdziwy - mówi Marcin Duma, Prezes Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Zmagania i sukcesy polskich sportowców nie przyciągnęły przed telewizory najmłodszej grupy wiekowej biorącej udział w badaniu. Zaledwie 9 proc. osób w przedziale wiekowym 18-24 wskazało, że oglądało transmisje i relacje z wydarzeń sportowych w październiku br. Najwierniejszy polski kibic, to osoba powyżej 55. roku życia - ta grupa stanowi aż 38 proc. wszystkich badanych, którzy zadeklarowali, że śledzą transmisje i relacje z wydarzeń sportowych.

Źródło artykułu: