Liga włoska: Wielki rewanż zespołu Joanny Wołosz!

W hicie 9. kolejki włoskiej ekstraklasy siatkarek wicemistrzynie Włoch z Busto Arsizio zemściły się na drużynie z Piacenzy za finał rozgrywek z ubiegłego sezonu.

Michał Kaczmarczyk

Zespół Katarzyny Skorupa co prawda wygrał z niżej notowaną ekipą ze Scandicci za trzy punkty, ale przeprawa nie była łatwa. Po dwóch pewnie wygranych setach nastąpił kryzys dyspozycji, który kosztował Pomi Casalmaggiore całą partię: dotychczas bezbłędne zawodniczki, jak Valentina Tirozzi (20 pkt. w całym spotkaniu) czy Marika Bianchini (16 pkt.) posyłały kluczowe piłki w aut. Czwarty set nie przyniósł już więcej niespodzianek, co pozwoliło drużynie Davide Mazzantiego na utrzymanie miejsca na podium ekstraklasy.

Polska rozgrywająca poza jednym zdobytym za sprawą bloku punktem nie wyróżniła się na tle pozostałych koleżanek. Niska nota statystyczna (5,7) może wynikać ze zbytniej ufności w umiejętności swojej atakującej, która atakowała ze skutecznością jedynie 36 procent, jak i niedokładności technicznych, jakie zdarzały się Skorupie.

Pomi Casalmaggiore - Savino Del Bene Scandicci 3:1 (25:22, 25:18, 25:27, 25:18)

Casalmaggiore: Ortolani, Skorupa, Bianchini, Gibbemeyer, Stevanović, Tirozzi, Sirressi (libero) oraz Gennari

Scandicci: Stufi, Garzaro, Lipicer-Samec, Muresan, Vanzurova, Vincourova, Ruzzini (libero) oraz Lussana (libero), Perinelli, Astarita, Menghi

Zespół Bereniki Tomsi odniósł swoją piątą ligową wygraną, pokonując po szybkim meczu Volley 2002 Forli, okupujący od początku rozgrywek przedostatnie miejsce w tabeli. Najlepiej punktującą zawodniczką meczu byłą słynna Taismary Aguero (15 pkt.), jednak musiała ona uznać wyższość zespołu rywala, dysponującego bardziej zbalansowanym atakiem. Polska atakująca spisała się przyzwoicie, notując dorobek 13 punktów (skuteczność 45 proc.).

Metalleghe Sanitars Montichiari  - Volley 2002 Forli 3:0 (25:17, 25:18, 25:21)

Montichiari: Brinker, Gioli, Tomsia, Vindevoghel, Olivotto, Dalia, Ghilardi (libero) oraz Alberti, Zamperdi

Forli: Stoltenborg, Ventura, Nazarenko, Neriotti, Aguero, Kolewa, Cardullo (libero) oraz Guasti, Ceron, Lancelotti

Pierwsze starcie mistrza i wicemistrza Włoch w nowym sezonie zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem drużyny z Busto Arsizio, w której już drugi sezon występuje Joanna Wołosz. Pierwszy set padł łupem zespołu kierowanego przez Alessandro Chiappiniego, w którym prym wiodła Chiara Di Iulio, autorku 16 punktów całym meczu. Jednak w kolejnych setach "Motyle" swoją zagrywko mocno utrudniły życie rywalkom, a swój zwykły poziom zaprezentowały czołowe zawodniczki wicemistrza Włoch, Valentina Diouf i Helena Havelkova (28 i 14 pkt.).

Po drugiej stronie siatki fatalnie spisywała się Belgijka Lise van Hecke, co miało wpływ na przebiego całego meczu. Ostatnia partia to prawdziwa wojna na punktowe bloki, ostatecznie wygrała ją (8:5), tak jak i całe spotkanie, drużyna Carlo Parisiego. Polka rozegrała pełne cztery sety, zdobywając 2 punkty (1 blokiem) i należy ją uznać za jedną z głównych autorek zasłużonego zwycięstwa.

Unendo Yamamay Busto Arsizio - Nordmeccanica Rebecchi Piacenza 3:1 (20:25, 25:20, 25:20, 25:22)

Busto Arsizio: Ljubuszkina, Michel, Wołosz, Diouf, Havelkova, Marcon, Leonardi (libero) oraz Rania

Piacenza: Sorokaite, Dirickx, Leggeri, Van Hecke, Di Iulio, Wilson, Valeriano (libero) oraz Poggi, Borgogno, Angeloni, Brussa

Milena Radecka oraz jej Foppapedretti Bergamo nie miało wiele do powiedzenia w starciu z ambitnym zespołem z Novary. Katarina Barun (21 pkt.) oraz jej koleżanki rozprawiły się z rossoblu w zaledwie 73 minuty, dominując w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i wykorzystując doskonałą formę swoich przyjmujących. Była zawodniczka Lokomotiwu Baku starała się rozdzielać piłki między wszystkie możliwe opcje w ataku, ale jej koleżanki z drużyny nie potrafiły z tego skorzystać: zawodziła nawet Celeste Plak (9/23, 39 proc. skuteczności).

Igor Gorgonzola Novara - Foppapedretti Bergamo 3:0 (25:13, 25:19, 25:19)

Novara: Klineman, Guiggi, Chrichella, Signorile, Hill, Barun, Sansonna (libero) oraz Alberti, Bonifacio

Bergamo: Loda, Paggi, Blagojević, Melandri, Radecka, Plak, Merlo (libero) oraz Deesing, Sylla, Tasca.