LŚ, gr. D: Pierwszy triumf Koreańczyków, niepokonani Francuzi

Czterech spotkań potrzebowali reprezentanci Korei Południowej, by odnieść premierowe zwycięstwo w Lidze Światowej 2015. Ze zwycięskiej ścieżki nie schodzą natomiast Trójkolorowi.

Szymon Łożyński
W pierwszym starciu pomiędzy Koreą i Czechami Azjaci byli bliscy wywalczenia zwycięstwa, bowiem prowadzili 2:1. Niestety z ich punktu widzenia Czesi doprowadzili do tie-breaka, którego rozstrzygnęli na swoją korzyść. Dzień później Koreańczycy nie wypuścili już swojej szansy z rąk, chociaż początek na to nie wskazywał...
Miejscowi siatkarze z dużym animuszem rozpoczęli mecz i wykorzystując duże problemy w przyjęciu Czechów zbudowali pięciopunktowe prowadzenie (8:3). W dalszej fazie seta potrafili utrzymać wysoką przewagę. W ataku dobrze punktowali Myung-Geun Song i Jae-Duck Seo. Na nieszczęście dla gospodarzy, a w samą porę dla gości na prawym skrzydle Czechów przebudził się David Konecny. To głównie za sprawą jego skutecznych zbić i Adama Bartosa przyjezdni doprowadzili do zaciętej końcówki, mimo że przegrywali 19:22. Walka na przewagi ułożyła się już po myśli reprezentacji Czech.Co się odwlecze to nie uciecze. Koreańczycy wyciągnęli wnioski z poprzedniego seta i tym razem nie roztrwonili przewagi. Sam początek drugiej odsłony meczu był bardziej wyrównany niż poprzedniej. Po pierwszej przerwie technicznej podopieczni Moon Yongkwana zbudowali jednak kilku punktowe prowadzenie (15:11). Ciężar zdobywania punktów wziął na swoje barki Jae-Duck Seo, który po dwóch setach miał już na swoim koncie dwanaście oczek. Z kolei po drugiej stronie siatki zaciął się David Konecny. Trener Zdenek Smejkal zdecydował się posłać zatem do boju Jan Stokra. Atakujący rozruszał grę zespołu na siatce, ale straty Czechów były już zbyt duże, by ponownie mogli je całkowicie odrobić (18:25).
Jae-Duck Seo Jae-Duck Seo
W trzecim secie prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Lepiej partię rozpoczęli nasi południowi sąsiedzi, którzy prowadzili 6:5. Trener Smejkal zdecydował się wrócić do podstawowego zestawienia na pozycji atakującego. Ponownie za kończenie akcji z prawego skrzydła odpowiedzialny był David Konecny. Siatkarz Tours VB zdobywał punkty, ale dwukrotnie został także zatrzymany w tym secie na pojedynczym bloku. Jedna z tych "czap" miała miejsce w kulminacyjnym momencie seta. Czesi potrafili bowiem odrobić straty i z wyniku 13:16 wyjść na prowadzenie 17:16. Wtedy wówczas nie wykorzystali kolejnych szans na podwyższenie wyniku, co zemściło się na nich kilka akcji później. Od stanu po 17 Koreańczycy zaczęli dominować i pewnie triumfowali 25:20.

W czwartej odsłonie widowiska ponownie na parkiecie pojawił się Jan Stokr. Atakujący Dynamo Krasnodar nie był jednak w stanie odmienić losów rywalizacji. Przede wszystkim nie mógł powstrzymać kolegów od błędów własnych, których Czesi popełnili zdecydowanie zbyt dużo. Przy grających bardzo równo Koreańczykach była to przeszkoda nie przeskoczenia. Napędzający grę Azjatów Seo i Song w czwartym secie nie spuścili z tonu i poprowadzili swoją reprezentację do zwycięstwa. Bardzo czujny na poczynania zespołu był trener Yongkwan. Gdy tylko jego podopieczni tracili dwa oczka z rzędu, szkoleniowiec prosił o czas. Taka taktyka zdała egzamin, gdyż Koreańczycy wypracowanego prowadzenia (12:8, 22:17) nie zmarnowali i pewnie triumfowali w partii (25:21) oraz w całym pojedynku 3:1.

Korea Południowa - Czechy 3:1 (27:29, 25:18, 25:20, 25:21)

Korea Płd.: Song (20), Shin (8), Lee (3), Kwak (12), Choi (6), Seo (25), Jeong (libero) oraz Choi (1), Ji, You, Song

Czechy: Vesely (4), Holubec (7), Baranek (10), Bartos (15), Konecny (17), Habr (4), Krystof (libero) oraz Michalek, Stokr (12), Mach (2), Michalek (2), Janouch

Niedzielny pojedynek był deja vu pierwszego starcia. Znów reprezentanci kraju Kwitnącej Wiśni obudzili się do gry dopiero po dwóch przegranych pierwszych setach.

Już w premierowa odsłonie spotkania siatkarze reprezentacji Japonii nie potrafili nawiązać równorzędnej walki z rywalami. Jak to możliwe skoro w ataku i bloku nie ustępowali im aż tak mocno? Przede wszystkim popełnili zdecydowanie zbyt dużo błędów. Dziewięć pomyłek w jednym secie przy tylko pięciu rywalach to zdecydowanie za dużo. Japończykom nie pomogła nawet niezła postawa w ataku Yuki Ishikawy. Trójkolorowi posiadali bowiem w swoich szeregach dwóch takich siatkarzy - którzy ciągnęli grę zespołu - Antonina Rouziera i Earvina Ngapetha.

Bez ograniczenia liczby własnych błędów Azjaci nie mogli liczyć na odwrócenie losów rywalizacji. Dobitnie przekonali się o tym w drugiej odsłonie niedzielnego starcia, kiedy to znów podarowali rywalom o kilka oczek za dużo. Reprezentanci Francji skrzętnie korzystali z tych siatkarskich prezentów. Przede wszystkim popełniali zdecydowanie mniej błędów. O ile w pierwszym secie walka na siatce była jeszcze w miarę wyrównana, o tyle w drugiej partii europejska drużyna osiągnęła już dużą przewagę w tym elemencie. W ataku nie do zatrzymania był Antoin Rouzier, który po drugiej odsłonie widowiska był najlepiej punktującym Trójkolorowych. Wynikowy przebieg seta był bardzo podobny do pierwszego. Francuzi szybko zbudowali wysoką przewagę (4:1) i w miarę upływu partii je powiększali, by wygrać ostatecznie różnicą siedmiu oczek (25:18).
Antoin Rouzier Antoin Rouzier
 Laurent Tillie, widząc jak dużą przewagę na boisku mieli jego podopieczni, zdecydował się zdjąć swoje największe artylerie. Trzecią partię z kwadratu dla rezerwowych obserwował Earvin Ngapeth, a Antoin Rouzier pojawił się na boisku w końcówce, kiedy rozstrzygały się losy meczu. Mory Sidibe i Nicolas Marechal zastępujący wyżej wspomnianych siatkarzy nie grali źle, ale klasą nieco ustępowali od swoich poprzedników. Roszady u Trójkolorowych częściowo potrafili wykorzystać Azjaci, którzy w trzecim secie nawiązali równorzędną walkę z przeciwnikami. W końcówce drużyna ze Starego Kontynentu włączyła jednak wyższy bieg, odskoczyła na dwa punkty i taką też różnicą zakończyła się trzecia odsłona widowiska (25:23). Sześć wygranych setów, zero straconych i sześć punktów - oto bilans reprezentacji Francji po dwumeczu w Kyoto.

Japonia - Francja 0:3 (15:25, 17:25, 23:25)