LŚ, gr. D: Trójkolorowi wciąż niepokonani

Reprezentacja Francji nie pozostawiła złudzeń rywalom i odniosła pewne zwycięstwo. Dla podopiecznych Laurenta Tillie była to już dziewiąta wygrana w tegorocznych rozgrywkach.

Olga Krzysztofik
Faworytem pojedynku byli Trójkolorowi, których atutem był przede wszystkim wzrost i szersza ławka rezerwowych - zespół gości grał w dziesięcioosobowym składzie, z jednym nominalnym środkowym. W tej edycji "Światówki" Francuzi i Japończycy spotkali się już dwukrotnie, w Kraju Kwitnącej Wiśni przyjezdni zwyciężyli w obu konfrontacjach w stosunku 3:0.
Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy grali dokładniej i wykorzystywali kontrataki, dzięki czemu systematycznie powiększali swoje prowadzenie. Choć Japończycy próbowali odrabiać straty, wykorzystując trudną zagrywkę, to byli stroną słabszą.

Druga partia rozpoczęła się od wyrównanej walki, Francuzi popełniali błędy własne, co pomogło ich przeciwnikom w prowadzeniu wyrównanej gry. W efekcie wynik oscylował w okolicach remisu, dopiero po drugiej przerwie technicznej gospodarze zdołali odskoczyć na pięć punktów. Po tej dobrej serii urazu prawego stawu kolanowego doznał Kevin Le Roux, co wymusiło zmianę na środku siatki. Nie wybiło to jego kolegów z rytmu, którzy szybko zakończyli tę odsłonę. Z kolei w trzecim secie gospodarze odskoczyli już po pierwszej przerwie technicznej, potem powiększając przewagę.

Tym samym Francuzi zapisali na swoim koncie już dziewiąte zwycięstwo, zachowując miano niepokonanych. Na przestrzeni całego spotkania przeważali nad przeciwnikiem w ataku, bloku oraz zagrywce, lecz popełnili więcej błędów własnych. Najwięcej punktów w trójkolorowej drużynie zdobyli Antonin Rouzier (17) oraz Earvin Ngapeth (13), z kolei w reprezentacji Japonii najlepsi byli Yuki Ishikawa (12) i Masashi Kuriyama (10).

Drugie spotkanie obu drużyn zostanie rozegrane w sobotę 27 czerwca. Jednak Francuzi już w poprzedni weekend zapewnili sobie bilet do Final Four II Dywizji, które zostanie rozegrane w Bułgarii w dniach 10-12 lipca.

Francja - Japonia 3:0 (25:20, 25:19, 25:21)

Francja: Toniutti, Rouzier, Le Roux, Le Goff, Tille, Ngapeth, Grebennikov (libero) oraz Lafitte, Henry, Marechal.

Japonia: Shimizu, Kuriyama, Ishikawa, Yamauchi, H. Fukatsu, Asano, Nagano (libero) oraz Sakai, A. Fukatsu, Matsuoka.