KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Blaski i cienie srebrnego medalu Igrzysk Europejskich według portalu SportoweFakty.pl

Polskie siatkarki wywalczyły srebrny medal na Igrzyskach Europejskich w Baku. Portal SportoweFakty.pl postanowił przeanalizować pierwszy występ Biało-Czerwonych pod wodzą Jacka Nawrockiego.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Po sześciu latach reprezentacja Polski siatkarek ponownie znalazła się na podium (fot. CEV) Po sześciu latach reprezentacja Polski siatkarek ponownie znalazła się na podium (fot. CEV)
Na występ Biało-Czerwonych w Baku większość sympatyków żeńskiej siatkówki czekała z wielkim zniecierpliwieniem. Igrzyska Europejskie miały bowiem dać odpowiedź na pytanie, czy polski zespół jest w stanie powalczyć o wyjazd na igrzyska olimpijskie. Po pierwszym turnieju można stwierdzić, że są powody do optymizmu.
Blaski srebrnego medalu z Baku:

Podium po latach

Sześć lat przyszło czekać sympatykom polskiej siatkówki żeńskiej na medal w rozgrywkach międzynarodowych. Jeszcze dłużej, bo aż 10 lat, trzeba było czekać na sukces odniesiony pod wodzą polskiego szkoleniowca. Jacek Nawrocki w Baku potwierdził, że ma pomysł na to jak odnieść sukces, jednak najważniejsze egzaminy i miejmy nadzieje medale dopiero przed jego podopiecznymi.

Atmosfera sukcesu

Nic tak nie buduje atmosfery wewnątrz zespołu i wokół niego, jak wyniki. Polki w Baku odniosły sukces, co niewątpliwie przełoży się na pozytywne postrzeganie reprezentacji żeńskiej w kraju. Jednak same zawodniczki już w trakcie turnieju wielokrotnie powtarzały, że drużyna stanowi monolit. - Żadna z nas nie obraża się, jeśli pojawią się jakieś uwagi i nie odbiera tego jak atak, ale chęć pomocy jedna drugiej, nawiązania lepszej współpracy podczas gry. Moim zdaniem to dobrze wróży na przyszłość - przyznała Anna Werblińska na łamach serwisu chemik-police.com.

Egzamin zaliczony

Wyjazd na Igrzyska Europejskie do Baku był dla reprezentacji Polski siatkarek o tyle istotny, że Polski Związek Piłki Siatkowej zgłosił tę imprezę jako jedną z dwóch, podczas których Biało-Czerwone zdobywać będą punkty do rankingu CEV. Ten z kolei będzie miał wpływ na obsadę miejsc w kontynentalnych turniejach kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich. Polki zmagania zakończyły na 2. miejscu, co powinno zaowocować pokaźną zdobyczą. Co ważne, poza czołówką znalazły się ekipy Niemiec, Belgii, Holandii, Bułgarii, Chorwacji i Czech - sąsiadujące z naszymi siatkarkami w rankingu.

Zaroślińska superstar

Reprezentacja Polski siatkarek nie opiera się już tylko na barkach Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty. Turniej w Baku pokazał, że solidnym wsparciem w ofensywie mogą być dla naszej przyjmującej zarówno Anna Werblińska, jak i Katarzyna Zaroślińska. Szczególnie miłym zaskoczeniem była postawa atakującej Atomu Trefla Sopot. "Smoku" błyszczała w kadrze już przed rokiem, ale w Azerbejdżanie potwierdziła, że może pełnić rolę liderki także w nowobudowanej kadrze, będąc najlepiej punktującą siatkarką wśród Biało-Czerwonych. W klasyfikacji całego turnieju wyprzedziła ją tylko Polina Rahimowa.

Presja to nie problem

Zespół zbudowany przez Jacka Nawrockiego, na turnieju w Baku wielokrotnie udowadniał, że potrafi radzić sobie z presją i mimo dłuższych przestojów odrodzić się w kluczowych momentach. Tak było choćby w inauguracyjnym starciu z Turcją. Otwierający turniej pojedynek miał duże znaczenie w kontekście dalszej rywalizacji. Biało-Czerwone po porażce w pierwszym secie, w drugim zwyciężyły na przewagi. Nie podłamały się również po niepowodzeniu w kolejnej partii, ostatecznie triumfując po tie-breaku. Co ciekawe, była to jedyna porażka ekipy znad Bosforu w całym turnieju. Podopieczne Jacka Nawrockiego rozegrały natomiast jeszcze trzy pięciosetowe spotkania. Dwa najważniejsze, w ćwierćfinale i półfinale, rozstrzygnęły na swoją korzyść. To potwierdza, że psychicznie zespół czuje się bardzo mocny.

IE 2015: Szóstka turnieju kobiet według portalu SportoweFakty.pl
Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (7)
 • Kacper Krepsztul Zgłoś komentarz
  'Atomu Trefla Gdańsk' o, to mamy jakiś nowy klub w OL? ;)
  • Dr Dexter Zgłoś komentarz
   Mecz został przegrany, bo dziewczyny były zmeczone turniejem. Inna sprawa, że medal był w kieszeni. Kwestią pozostawał tylko kolor. Dziwi mnie tylko, po co było brać na turniej 14
   Czytaj całość
   dziewczyn, jeżeli grało 8. Tłumaczenie o problemach zdrowotnych jest śmieszne, bo nagle 6 zawodniczek doznałoby urazów w kilka dni? W meczach z Włoszkami czy Rumunią, trzeba było dać szansę gry kilku zmienniczkom, wtedy drużyna byłaby bardziej świeża, a tak mamy niedosyt po finale.
   • Jg2 Zgłoś komentarz
    Mecz finałowy przegrany został przegrany głównie dwóch z powodów; 1) wygrany mecz 3:2 z Turczynkami w grupie tylko rozwścieczył przeciwnika, który nie dał nam żadnych szans. 2)
    Czytaj całość
    samozadowolenie naszych siatkarek z osiągniętego celu (srebrny medal) Można by dodać jeszcze; konsekwentne ogrywanie pierwszej szóstki, moim zdaniem jednak słuszne bo czasu już niewiele zostało do ME i kwalifikacji olimpijskich.
    • Jg2 Zgłoś komentarz
     ''Jeszcze dłużej bo aż 10 lat trzeba było czekać na sukces odniesiony pod wodzą polskiego szkoleniowca'' To brąz Matlaka nie był sukcesem Polaka?
     • baleron Zgłoś komentarz
      "To potwierdza, że psychicznie zespół czuje się bardzo mocny." Przebieg meczu finałowego zdaje się temu przeczyć, ale za jego wynik większą winą obciążyłbym trenera, za brak
      Czytaj całość
      odpowiedniego przygotowania drużyny, za brak planu awaryjnego.
      • 85mm Zgłoś komentarz
       eeeeee.... ale przecież my mieliśmy najlepsze przyjęcie ze wszystkich drużyn grających w Baku :/ Więc może jednak problem leży gdzie indziej ;)
       • panda25 Zgłoś komentarz
        Zgadzam się z przedstawioną analizą. Reasumując - plusem dodatnim jest to, że "drgnęło" we właściwym kierunku. Te plusy ujemne są rzeczywiście nie do odparcia. Gra środkiem dziwnie
        Czytaj całość
        słaba, jak na - wydaje się - dobry materiał wśród środkowych. Mnie oprócz tego martwi przyjęcie, bo tutaj jest chyba klucz do lepszej gry - łatwiej rozegrać (a nie tylko wystawiać...)
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×