WGP, gr. G: Brazylijki rozbiły Rosjanki, Belgijki bezradne w starciu z Włoszkami

W 1. kolejce grupy G World Grand Prix 2015, reprezentacja Brazylii nie dała szans Rosji, zaś Włochy uporały się z Belgią.

Tomasz Rosiński
Brazylijki, faworytki turnieju w Katanii, chciały zachować status niepokonanego w WGP i to im się udało w starciu z Rosjankami. Rosyjski zespół tylko w pierwszej fazie inauguracyjnego seta dotrzymywał kroku rywalkom z Ameryki Południowej (12:12), lecz od tego momentu na parkiecie dzieliły i rządziły już tylko Canarinhas, które wygrały pojedynek 3:0 (kolejno do 18, 14 i 17).
Siatkarki z Kraju Kawy dominowały we wszystkich elementach, począwszy od ataku (49:34), poprzez blok (12:4), po zagrywkę (4:0). Najlepiej punktującą w ekipie mistrzyń olimpijskich była Juciely Cristina Barreto, która zapisała na swoim koncie 17 oczek.

W drugiej potyczce grupy G grające przed własną publicznością Włoszki ograły w trzech setach Belgijki, mając tylko jeden słabszy moment w końcówce drugiej odsłony, którą wygrały na przewagi (26:24).

Kluczem do triumfu Italii okazała się jej mała ilość błędów własnych - 7, przy aż 20 pomyłkach belgijskich zawodniczek. Ekipę z Półwyspu Apenińskiego do zwycięstwa poprowadziła Valentina Diouf, zdobywczyni 17 punktów.

Wyniki 1. kolejki grupy G World Grand Prix 2015:

Rosja - Brazylia 0:3 (18:25, 14:25, 17:25)

Rosja: Małych, Birjukowa, Szczerban, Ljubuszkina, Fetisowa, Kosianenko, Małowa (libero) oraz Efimowa J., Gonczarowa, Efimowa O., Ilczenko.

Brazylia: Pereira, Barreto, Da Silva, Guimaraes, Pavao, Lins, Gonzaga (libero) oraz Marra, Ratzke.

***

Włochy - Belgia 3:0 (25:17, 26:24, 25:14)

Włochy: Arrighetti, Diouf, Bosetti L., Chirichella, Gennari, Malinov, De Gennaro (libero) oraz Bosetti C., Sorokaite.

Belgia: Leys, Grobelna, Aelbrecht, Vandesteene, Van De Vijver, Heyrman, Courtois (libero) oraz Goliat, Van Gestel, Cianci, Cools, Biebauw.

12 Dominikana 7 0-7 0:21 0

O klasyfikacji drużyn decydują kolejno: liczba zwycięstw, liczba punktów, stosunek setów, stosunek małych punktów, bezpośredni pojedynek pomiędzy zainteresowanymi rywalami.