WGP, gr. I: Dramat gospodarzy i pierwsze zwycięstwo Turczynek!

Reprezentacja Niemiec przegrała na własnym terenie ze zwyciężczyniami I Igrzysk Europejskich. Problemów z pokonaniem Dominikanek nie miały z kolei Serbki.

Marcin Olczyk
Pierwszy set katastrofy miejscowej drużyny jeszcze nie zwiastował. Mecz od początku był wyrównany, jednak przy stanie 18:18 gospodynie wrzuciły wyższy bieg i do końca partii pozwoliły rywalkom ugrać zaledwie dwa oczka. W drugiej odsłonie dał jednak o sobie znać turecki blok, znakomicie współpracujący z grą obronną, co dało rywalkom cenne zwycięstwo po grze na przewagi.
Jeszcze więcej emocji było w secie numer 3, niemal do końca kontrolowanym przez podopieczne Luciano Pedulli. Drużyna Ferhata Akbasa do gry wróciła dopiero na samym finiszu, ale jej determinacja była tak duża, że po czterdziestu minutach walki zwyciężyła 31:29!

Zdobycie pierwszego w tej edycji World Grand Prix dużego punktu podziałało na Turczynki rozprężająco, co zaowocowało bolesną porażką 14:25 w czwartej partii. W tie-breaku znów jednak rewelacyjna Polen Uslupehlivan (26 punktów tego wieczoru) i spółka pokazały stalowe nerwy i zwyciężyły emocjonującą końcówkę, mimo że pierwszą piłkę meczową, przy stanie 14:13 miały tego dnia Niemki.

Tym samym zwyciężczynie I Igrzysk Europejskich zanotowały na swoim koncie premierową wiktorię w rozgrywkach, a gospodynie turnieju w Stuttgarcie znacznie ograniczyły swoje szanse na awans do organizowanego w Stanach Zjednoczonych Final Six WGP.

Niemcy - Turcja 2:3 (25:20, 26:28, 29:31, 25:14, 16:18)

Niemcy: Brinker (19), Kożuch (17), Silge (19), Geerties (20), Brandt (18), Weiss, Durr (libero) oraz Apitz (3), Scholzel, Stigrot (1).

Turcja: Uslupehlivan (26), Onal (20), Dagdelenier, Akman (13), Yurtagulen (9), Ozdemir, Dalberer (libero) oraz Boz, Ercan (9), Ismailoglu, Akin (1), Arisan, Basa (2).

***
W drugim spotkaniu dnia emocji było znacznie mniej. Prowadzona przez Zorana Terzicia reprezentacja Serbii nie dała żadnych szans najsłabszej w stawce dwunastu zespołów I dywizji WGP Dominikanie. Jedyny w grupie I zespół spoza Europy zdołał w całym spotkaniu zdobyć ledwie 50 punktów, z czego 21 w secie numer dwa. Pozostałe odsłony w wykonaniu siatkarek z Karaibów były kompletnie nieudane.

Najwięcej punktów w dość eksperymentalnie zestawionym składzie Serbek zdobyła w piątkowy wieczór atakująca Marta Drpa (12). Takim samym dorobkiem pochwalić mogła się po stronie pokonanych Erasma Moreno Martinez.

Dominikana - Serbia 0:3 (13:25, 21:25, 16:25)

Dominikana: Moreno Martinez (12), Hinojosa Diaz (2), Garcia de la Cruz (7), Gonzalez Lopez (7), Rodgriguez (6), Rojas, Fernandez Perez (libero) oraz De Leon, Nunez, Martinez Caro.

Serbia: Drpa (12), Malesević (7), Stevanović (7), Savić (6), Zivković (6), Nikolić (5), Cebić (libero) oraz Busa (6), Molnar (2).