ME kobiet, gr. C: Rosjanki sprowadziły Białorusinki na ziemię

W trzecim meczu grupy C, naprzeciwko siebie stanęły dość niespodziewanie dwa niepokonane zespoły. Tym razem jednak skazywane na pożarcie Białorusinki nie zdołały sprawić niespodzianki, przegrywając z Rosjankami w trzech setach.

Jacek Pawłowski

Mimo że w sobotę oba zespoły rozpoczęły udział w turnieju Mistrzostw Europy od zwycięstwa, emocji w niedzielnym starciu nikt się nie spodziewał. Przebieg meczu potwierdził to, o czym mówiło się przed spotkaniem. Rosjanki okazały się od swoich rywalek zdecydowanie lepsze, pewnie triumfując w trzech setach.

W porównaniu z sobotnim pojedynkiem, w ekipie Białorusi doszło do kilku zmian w wyjściowej szóstce, jednak jak się okazało, nie były one trafione. Być może Petr Khilko, zdając sobie sprawę z siły rywala postanowił nieco oszczędzić swoje podopieczne. W całym spotkaniu, nawet na chwilę nie pojawiły się na boisku bohaterki meczu z Chorwacją: Aksana Kawalczuk oraz Tatiana Markiewicz. Tylko przez chwilę na placu gry prezentowała się też Andżelika Barysewicz.

Rosyjski szkoleniowiec Jurij Mariczew posłał natomiast do gry najsilniejszą szóstkę, z Tatianą Koszeliewą i Natalią Obmoczajewą na czele. To właśnie wspomniany duet, wspierany w ofensywie przez Irina Zariażko, był głównym motorem napędowym Sbornej, która w pierwszych dwóch setach kontrolowała przebieg gry, odskakując od przeciwniczek już po pierwszej przerwie technicznej.

Mistrzynie Europy pozwoliły rywalkom dojść do głosu jedynie w trzeciej odsłonie, która była zdecydowanie najbardziej emocjonująca. Białorusinki, które w pewnym momencie przegrywały nawet czterema punktami (5:9), z biegiem czasu odrobiły straty, po drugiej przerwie technicznej wychodząc na dwupunktowe prowadzenie dzięki fantastycznej grze blokiem i błędach rywalek (17:15). Finisz należał jednak do Rosjanek, które po raz drugi na turnieju zainkasowały komplet punktów.

Rosja - Białoruś 3:0 (25:18, 25:16, 25:21)

Rosja: Pasynkowa (5), Obmoczajewa (17), Kosanienko (1), Fetisowa (6), Koszelewa (16), Zariażko (9), Małowa (libero) oraz Starcewa, Małych (3), Kuzajkina (libero), Starcewa, Ljubuszkina

Białoruś: Malasai (11),  Kalinouskaja (6), Harelik, Kapko (1), Barysewicz (1), Michailenko (11), Pauliukouskaja (libero) oraz Hurawa, Klimowicz (11), Paulawa (2), Jonawa (1), Federunczuk (libero)