ME kobiet, gr. B: Triumf Węgierek, Azerki za burtą

W rozegranym w Antwerpii meczu grupy B siatkarskich mistrzostw Europy kobiet, reprezentacja Węgier pokonała ekipę Azerbejdżanu 3:1. Tym samym Azerki zakończyły grę w tej imprezie.

Łukasz Witczyk

Siatkarki reprezentujące Azerbejdżan wydawały się faworytkami poniedziałkowej konfrontacji. Azerki były sklasyfikowane o osiem pozycji wyżej w rankingu CEV, ale to Węgierki zdecydowanie lepiej rozpoczęły spotkanie. Mecz ten dla obu ekip był niezwykle istotny, gdyż porażka oznaczała koniec rywalizacji w tegorocznych mistrzostwach Europy.

Pierwszą partię zespół z Węgier rozpoczął od prowadzenia 4:0. Szybko wywalczoną przewagę podopieczne Jana de Brandta systematycznie powiększały. Azerki były zupełnie bezradne i w inauguracyjnej odsłonie ugrały zaledwie 16 punktów. Zdecydowanie bardziej wyrównany był drugi set, który po grze na przewagi zakończył się triumfem zespołu z Azerbejdżanu 28:26.

Wygrana w drugiej partii początkowo dodała Azerkom wiatru w żagle, na drugą przerwę techniczną schodziły one prowadząc 16:12, ale w końcówce trzeciego seta do głosu doszły Węgierki i wygrały go do 22, a w czwartej odsłonie nie dały rywalkom żadnych szans i przedłużyły swoją przygodę z mistrzostwami Europy.

Azerbejdżan - Węgry 1:3 (16:25, 28:26, 22:25, 16:25)

Azerbejdżan: Kurt, Barjamowa (10), Karimowa (4), Rahimowa (29), Żidkowa (3), Pozniak (7), Mammadowa (libero) oraz Alijewa, Jagubowa (1), Kiseliowa, Azizowa (5), Abdulazimowa.

Węgry: Vacsi (6), Pallag (12), Sandor (20), Dobi (12), Talas (10), Horvath (14), Kotel (libero) oraz Szakmary, Szeles (2), Liliom.