Superliga: Mecze bez niespodzianek. Zenit Kazań z Superpucharem Rosji

W pierwszej kolejce rosyjskiej Superligi siatkarze Lokomotiwu Nowosybirsk, Dynama Moskwa oraz Zenitu Kazań odnieśli pewne zwycięstwa.

Dorota Mleczak
Brązowi medaliści ubiegłego sezonu musieli zmierzyć się z powracającym do Superligi po sześciu latach klubem z Nowokujbyszewska. Spotkanie rozpoczęło się obiecująco dla gospodarzy, którzy na drugiej przerwie technicznej prowadzili czterema punktami. Jednak w najważniejszym momencie do gry podopiecznych Konstantina Brjanskiego zaczęły wkradać się błędy, co spowodowało porażkę w pierwszym secie. W kolejnej odsłonie spotkania Dmitrij Leontiew nie był już tak gościnny i z pomocą swoich kolegów rozprawił się z zespołem prowadzonym przez Oliega Antonowa. W trzeciej i czwartej partii Denis Birjukow i spółka nie dali dojść do słowa gospodarzom i pewnie wygrali całe spotkanie. Bez większych problemów swój pierwszy mecz wygrała drużyna Andrieja Woronkowa. Lokomotiw Nowosybirsk w dwóch setach nie pozwolił nawet na chwilę zbliżyć się punktowo zawodnikom z Orenburga. Dopiero w ostatniej partii kibice byli świadkami zaciętej walki, w której górą była piąta ekipa sezonu 2014/2015.

W hicie kolejki - rozgrywanym jednocześnie w ramach Superpucharu Rosji - po przeciwnych stronach siatki stanęli siatkarze Zenitu Kazań oraz Biełogorie Biełgorod. W pierwszym secie początkowo gra toczyła się punkt za punkt, jednak w końcówce dzięki skutecznym atakom Wilfredo Leona oraz Matthew Andersona mistrzowie Rosji wyszli zwycięsko z tej partii.

W drugiej odsłonie Siergiej Tietiuchin robił wszystko co w jego mocy, aby pomóc swojej drużynie, ale przy stanie 21:23 dla Biełgorodu na potrójnym bloku został zatrzymany Marko Ivović, a bezbłędny w ataku był Leon. Dzięki temu już tylko jeden set dzielił podopiecznych Władimira Alekny od wygrania tego spotkania. Ostatnia odsłona meczu to prawdziwy pokaz siły zespołu z Kazania. Goście nie byli w stanie przeciwstawić się złotym medalistom Ligi Mistrzów, którzy po czterech latach ponownie zdobyli Superpuchar.

Podsumowanie I kolejki rosyjskiej Superligi

Jugra Samotłor Niżniewartowsk - Fakieł Nowy Urengoj 1:3 (28:30, 25:21, 22:25, 20:25)
Najwięcej punktów: dla Jugra Samotłor Niżniewartowsk - Anton Fomienko (16), Dmitrij Babkow (15); dla Fakieł Nowy Urengoj - Ilja Własow (15), Igor Tjurin (13).

Ural Ufa - Gazprom-Jugra Surgut 3:0 (25:22, 25:23, 29:27)
Najwięcej punktów: dla Ural Ufa - Andriej Maksimow (17), Andriej Kucmus (12); dla Gazprom-Jugra Surgut - Konstantin Bakun (15), Jan Jereszenko (12).

Kuzbass Kemerowo - Jenisej Krasnojarsk 2:3 (25:22, 25:15, 17:25, 13:25, 11:15)
Najwięcej punktów: dla Kuzbass Kemerowo - Maksim Żigałow (25), Aleksand Kriwiec (15); dla Jenisej Krasnojarsk - Aleksandr Moczałow (19), Filipp Woronkow (16).

Nova Nowokujbyszewsk - Dynamo Moskwa 1:3 (21:25, 25:23, 14:25, 17:25)
Najwięcej punktów: dla Nova Nowokujyszewsk - Władimir Jakimow (16), Dmitrij Makarenko (13); dla Dynamo Moskwa - Aleksandr Markin (17), Jurij Bierieżko (15).

Dynamo Krasnodar - Gubernija Niżny Nowogród 3:1 (25:23, 25:19, 29:31, 25:21)
Najwięcej punktów: dla Dynamo Krasnodar - Władimir Mielnik (21), Maksim Pantelejmonenko (16); dla Gubernija Niżny Nowogród - Andriej Kolesnik (22).

Neftjanik Orenburg - Lokomotiw Nowosybirsk 0:3 (18:25, 18:25, 24:26)
Najwięcej punktów: dla Neftjanik Orenburg - Nikita Kozłow (8), Dmitrij Poljakow (8); dla Lokomotiw Nowosybirsk - Lukáš Diviš (17), Siergiej Savin (13).

Zenit Kazań - Biełogorie Biełgorod 3:0 (25:21, 29:27, 25:15)
Najwięcej punktów: dla Zenit Kazań - Wilfredo Leon (19), Maksim Michajłow (14); dla Biełogorie Biełgorod - Siergiej Tietiuchin (11), Dmitrij Muserski (7).