KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Prezes PZPS nie wyklucza zmian w siatkarskich ekstraklasach

Powrót do sportowych awansów i spadków w miejsce "otwartej-zamkniętej ligi"? Sam Paweł Papke skłaniałby się ku takiemu rozwiązaniu w przyszłości. Ponadto już niedługo dojdzie do rzetelnej kontroli uczestników PlusLigi i Orlen Ligi.
Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk

Prezes PZPS w audycji olsztyńskiego radia UWM FM "Pod Siatką" odpowiadał na pytania związane z obecnym kształtem PlusLigi i Orlen Ligi oraz wyraźnym naciskiem klubów pierwszoligowych na zmiany zasad, rządzących najwyższymi klasami rozgrywkowymi. Nie jest tajemnicą, że zaplecze siatkarskich ekstraklas mocno krytykuje ich "zamknięcie", wprowadzone przed trzema laty. - Warunki bytowe, wielkość hali, zwykle dyskwalifikują zespoły pierwszoligowe, chcące grać w PlusLidze. Staramy się o produkt najwyższej jakości, do tego telewizja Polsat wymaga od nas określonych standardów. Cały czas rozważamy możliwość powrotu do zasady awansu sportowego, ale do podjęcia decyzji trzeba porozumienia w radzie nadzorczej ekstraklasy. Jestem zdania, że najlepsza drużyna pierwszej ligi, spełniająca warunki formalne, powinna zagrać baraż z ostatnim zespołem ekstraklasy. Przysłużyłoby się to także niżej notowanym ekipom PlusLigi i Orlen Ligi, presja wyniku byłaby dla nich cennym motorem motywacyjnym - argumentował prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Paweł Papke.

- Liga powiększa co roku swój zasięg terytorialny, rozwija się i powiększa się grono chętnych chcących w niej występować. Jednak większość pierwszoligowców nie spełnia wymogów co do hali i budżetu, zebranie przez nie dwóch milionów jest zwykle trudnym zadaniem do zrealizowania. Drużynom zaplecza ciężko jest także sportowo nawiązać walkę z najsłabszymi zespołami ekstraklasy, co tyczy się także Orlen Ligi. Na pewno w tym sezonie GKS Katowice jest mocny, podobnie jak Espadon Szczecin, któremu jednak finanse nie pozwalają na miejsce w PlusLidze - ocenił szef polskiej federacji siatkarskiej.

Pozytywne wieści nadeszły dla tych, którzy domagali się dogłębnemu przyjrzeniu się finansom klubów ekstraklasy i rzetelnej ocenie ich faktycznych możliwości występów w jednej z najlepszych lig siatkówki w Europie. - Władze PLPS-u na czele z Jackiem Kasprzykiem zapowiedziały w pierwszym kwartale przyszłego roku dokładny audyt zespołów ekstraklasy, zwłaszcza tych z dolnej połówki tabeli po to, by rozeznać się w ich finansach i na tej podstawie szukać ewentualnych korekt w składzie obu najwyższych lig - powiedział Papke.

Polskie siatkarki wyleciały do Turcji

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
uwmfm.pl
Komentarze (1)
 • gogo Zgłoś komentarz
  Przecież taki Będzin czy u kobiet Ostrowiec nawet bez baraży powinni opuścić Plus i Orlen Ligę , dla podniesienia jakości rozgrywek.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×