Liga Mistrzyń, gr. B: PGE Atom Trefl Sopot wykonał ostatni krok w stronę awansu

Siatkarki PGE Atomu Trefla Sopot przekonującym zwycięstwem nad Calcitem Ljubljana 3:0 zakończyły zmagania w grupie B Ligi Mistrzyń. Wicemistrzynie Polski środową wygraną zagwarantowały sobie miejsce w najlepszej "dwunastce" Europy.

Karolina Biesik
WP SportoweFakty / Iza Zgrzywa / WP SportoweFakty / Iza Zgrzywa

PGE Atom Trefl Sopot inaugurował rozgrywki Ligi Mistrzyń wyjazdowym starciem właśnie ze słoweńską ekipą. W rozegranym pod koniec października meczu, Atomówki bez żadnych problemów uporały się z młodymi rywalkami, przeważając w każdym elemencie.

Tym większe więc zaskoczenie wzbudził fakt, że to Calcit Ljubljana lepiej rozpoczął środowe spotkanie (5:8). Uśpienie po stronie wicemistrzyń Polski trwało, aż do drugiej przerwy technicznej premierowej odsłony. Wówczas w polu serwisowym zameldowała się Maja Tokarska i przy jej agresywnej zagrywce gospodynie przejęły kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie. Przy gorszej skuteczności Katarzyny Zaroślińskiej w początkowych akcjach, Danica Radenković słusznie przeniosła ciężar gry na lewą stronę siatki, gdzie "dzieliła i rządziła" Maret Balkestein-Grothues. Sopocianki po odzyskaniu właściwego rytmu nie oddały już inicjatywy, zwyciężając 25:21.
Atomówki wygraną 3:0 zakończyły zmagania w fazie grupowej Atomówki wygraną 3:0 zakończyły zmagania w fazie grupowej
Początek drugiej odsłony był bliźniaczo podobny do inauguracyjnego seta (6:8). Trener Lorenzo Micelli, by przerwać niemoc podopiecznych w ofensywie, szybko zareagował desygnując na boisko Annę Miros. Kapitan sopockiej ekipy efektownie wprowadziła się do gry, raz po raz omijając słoweński blok. Nie była to jedyna roszada w składzie Atomówek: na parkiecie pojawiły się również Magdalena Damaske oraz Klaudia Kaczorowska. Nowo wprowadzone siatkarki wniosły ożywienie w poczynania zespołu, prezentując coraz śmielsze rozwiązania poszczególnych akcji. Właśnie jedno z takich zagrań zakończyło zmagania w drugim secie: Damaske popisała się skutecznym zbiciem z drugiej linii.

Zwycięstwo w drugim secie zapewniło siatkarkom PGE Atomu Trefla awans do najlepszej "dwunastki" Ligi Mistrzyń. Jednak na wybuch radości same zainteresowane, jak również zgromadzeni w Ergo Arenie kibice wyczekali jeszcze dwadzieścia minut, bowiem tyle trwała trzecia partia meczu.

W ostatniej odsłonie zarysowała się bardzo wyraźna różnica klas pomiędzy zespołami. Siatkarki ze Słowenii niejednokrotnie miały problemy z bezbłędnym wykonaniem poszczególnych elementów, a największe kłopoty sprawiała im atomowa zagrywka. Natomiast sopocianki ze stoickim wręcz spokojem wykańczały kolejne akcje, unikając niewymuszonych błędów. Mecz zakończył się całkowitą deklasacją w wykonaniu trójmiejskiej ekipy, która zwyciężyła 25:11!

Oficjalne losowanie par fazy play-off Ligi Mistrzyń oraz Ligi Mistrzów odbędzie się w czwartek o godzinie 11:00.

PGE Atom Trefl Sopot - Calcit Ljubljana 3:0 (25:21, 25:22, 25:11)

PGE Atom Trefl: Tokarska, Balkestein-Grothues, Djerisilo, Efimienko, Radenković, Zaroślińska, Kulig (libero) oraz Łukasik, Miros, Kaczmar, Kaczorowska, Damaske, Cooper

Calcit: Kucej, Kostic, Veloso, Turk, Potokar, Koleva, Jerala (libero) oraz Hribar