WGP, gr. A1: pierwsza wygrana Tajek, niepokonane Chinki

W niedzielę w Ningbo rozegrano trzecią kolejkę meczów grupy A1 World Grand Prix. Zwycięstwa w nich odniosły reprezentacje Tajlandii i Chin.

Trzeci dzień zmagań w Ningbo rozpoczęło starcie Tajlandii z Niemcami. W spotkanie lepiej weszły Europejki, które grały skutecznie i zyskiwały na błędach rywalek. Efektem była pewna wygrana.

Druga odsłona była znacznie bardziej zacięta, a jej losy rozstrzygnęła dopiero końcówka. Choć Tajki prowadziły 21:17, to Niemki doprowadziły do remisu 24:24. Ostatecznie szalę zwycięstwa przechyliły na swoją stronę siatkarki z Tajlandii, które wykorzystały trzecią piłkę setową.

Był to przełomowy moment meczu, gdyż w kolejnych dwóch setach wyraźnie lepsze były Tajki, które triumfowały 3:1. Acharaporn Kongyot po raz kolejny potwierdziła, że jest mocnym punktem swojej drużyny. W tym spotkaniu zdobyła 21 punktów, z czego 16 atakiem, cztery blokiem i posłała jednego asa.

Tajlandia - Niemcy 3:1 (16:25, 28:26, 25:22, 25:16)

Tajlandia: Kongyot (21), Kanthong (15), Thinkaow (10), Neukjang (9), Apinyapong (5), Tomkom (1), Pannoy (libero) oraz Sanitklang (libero), Kokram (3), Moksri (2), Guedpard, Bamrungsuk.

Niemcy: Izquierdo (14), Lippmann (13), Silge (11), Poll (7), Mollers (7), Schwertmann (1), Durr (libero) oraz Kauffeldt (5), Stigrot (4), Orthmann (3), Hanke (1), Scholzel.

W drugim pojedynku Chinki zmierzyły się z Amerykankami. Po dwóch setach wydawało się, że zwyciężą Azjatki i to dość pewnie. Przeważały one nad rywalkami przede wszystkim pod względem skuteczności gry.

Jednak w trzeciej odsłonie podopieczne Karcha Kiraly'ego pokazały się z walecznej strony. Trener przeprowadził ważne zmiany, a jego drużyna w mgnieniu oka poprawiła swoją postawę, wywierając presję na rywalkach. Efektem było wyraźne zwycięstwo, do 15. Czwarty set był zacięty, ale w końcówce lepsze okazały się Chinki, które tym samym triumfowały 3:1.

Chiny - USA 3:1 (25:20, 25:19, 15:25, 25:23)

Chiny: Zhu (17), Zhang (15), Gong (15), Yuan (11), Xu (9), Ding (2), Lin (libero) oraz Yang (3), Y. Liu (1), Shen.

USA: Akinradewo (16), Larson-Burbach (9), Hill (9), Crimes (4), Lowe (3), Lloyd (2), Banwarth (libero) oraz Murphy (13), Harmotto Dietzen (8), Robinson (7), Glass, Thompson.