Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ola Piskorska: Najgorsze igrzyska XXI wieku dla reprezentacji europejskich. Zamęczeni przez Ary'ego Gracę? (komentarz)

Plan został wykonany: siatkarska reprezentacja Brazylii zdobyła w Rio de Janeiro złoty medal olimpijski. Może również dlatego, że wcześniej wymyślono system eliminujący silne reprezentacje ze Starego Kontynentu. Zadziałał prawie idealnie.
Ola Piskorska
Ola Piskorska
Flaga olimpijska / Flaga olimpijska

Zanim przejdziemy do twardych danych i wniosków z nich płynących, warto zrobić jedno zastrzeżenie. Brazylia na to złoto w pełni zasłużyła swoim występem na turnieju olimpijskim. Dla nich faza pucharowa zaczęła się o mecz wcześniej, bo przecież z Francją w grupie już grali o przetrwanie i we wszystkich tych najtrudniejszych spotkaniach grali dobrze, pewnie i z chłodną głową oraz koncentracją. W czterech meczach o wszystko oddali zaledwie dwa sety. Ze wszystkich drużyn znajdujących się w Rio to oni grali najlepszą siatkówkę i zasłużyli najbardziej na złote medale.

Po tym zastrzeżeniu spójrzmy na statystyki ostatnich pięciu turniejów olimpijskich (które za każdym razem przebiegały według tego samego regulaminu).

2000 2004 2008 2012 2016
Liczba zakwalifikowanych reprezentacji z Europy 5 7 6 6 4
Liczba reprezentacji z Europy w 1/4 4 5 5 5 3
Liczba reprezentacji z Europy w 1/2 3 2 2 3 2
Liczba reprezentacji z Europy z medalami 3 2 1 2 1


Igrzyska w Rio de Janeiro to najsłabszy występ reprezentacji europejskich w tym wieku, jeżeli spojrzy się na liczbę uczestników i liczbę ćwierćfinalistów. Czy Stary Kontynent jest taki słaby?

ZOBACZ WIDEO Tomasz Majewski zdradził, co będzie robił po zakończeniu kariery

Problem polega na tym, że wręcz przeciwnie - jest bardzo mocny. W pierwszej dwudziestce światowego rankingu FIVB jest dziewięć ekip stamtąd, z czego trzy w pierwszej piątce. Liga rosyjska, włoska czy polska są na bardzo wysokim poziomie i można naliczyć minimum sześć europejskich drużyn narodowych, które byłyby w stanie powalczyć o medale.

Prowadzone przez dobrych trenerów i złożone z zawodników grających na co dzień w mocnych klubach potrafią prezentować siatkówkę na najwyższym poziomie. Na igrzyskach liczą się detale i przy łucie szczęścia można sobie spokojnie wyobrazić i w Rio podium podobne do tego z Sydney, kiedy stały na nim wyłącznie reprezentacje ze Starego Kontynentu.

Ale tylko wyobrazić, bowiem w rzeczywistości Europejczycy na igrzyskach w Brazylii prawie nie zaistnieli poza odwiecznie mocnymi Włochami i Rosją. Nawet ta Rosja to był niedźwiedź mocno bezzębny i osłabiony.

Trudno nazwać to przypadkiem, jeżeli popatrzy się na system kwalifikacji do igrzysk, zmieniony w porównaniu z poprzednimi latami. Już na wstępie był skonstruowany tak, aby maksymalnie tylko pięć drużyn z Europy mogło zagrać w Rio (2 z Pucharu Świata, 1 z Berlina i 2 z Tokio), a minimalnie mogła to być nawet jedna (z Berlina). To już z góry eliminowało kilka mocnych zespołów. Po Pucharze Świata było już jasne, że do Brazylii pojadą najwyżej cztery ekipy z naszego kontynentu.

Dalej nastąpiły wyniszczające kwalifikacje. Najpierw styczniowe bratobójcze, brutalne eliminacje w Berlinie, gdzie dawali z siebie wszystko siatkarze wyrwani na dwa tygodnie ze swoich klubów, a na koniec dwutygodniowy maraton w Tokio pod koniec maja, gdzie po raz kolejny trzeba było walczyć o przetrwanie w każdym meczu.

Jeżeli ktoś powie, że nie miało to znaczenia, to wystarczy spojrzeć na wyniki europejskich zespołów w Rio. Najdalej zaszli Włosi zdobywając srebrny medal. Oni mieli kwalifikację na igrzyska już we wrześniu, zdobytą na Pucharze Świata i nie musieli jechać do Berlina ani do Tokio. Nieco gorzej wypadli Rosjanie, którzy jak rzadko zakończyli turniej olimpijski bez medalu, ale dotarli do półfinałów. Oni awansem cieszyli się od stycznia i ominął ich wyjazd w maju do Tokio. Najgorzej - Polacy i Francuzi, którzy nie byli pewni udziału w igrzyskach jeszcze dwa miesiące przed ich rozpoczęciem. Notabene pozostałe dwa medale poza Włochami zdobyli: Brazylia, która w ogóle nie musiała się kwalifikować i USA, które tak jak Włosi wygrało awans na Pucharze Świata.

Wiele osób mówiło, że "nie ma co narzekać, bo wszyscy mają takie same warunki". Otóż nie, nie mają. Zawodnicy reprezentacji europejskich grają w najlepszych klubach, gdzie często rywalizują na trzech polach i non stop poddawani są ogromnej presji oraz ponoszą ogromny wysiłek fizyczny. Wykończony cień samego siebie czyli Mateusz Mika, Aleksandar Atanasijević ze zmęczeniowym złamaniem kości czy nawet Matthew Anderson z epizodami depresyjnymi to doskonałe przykłady na to, że nawet bez igrzysk gra cały rok na okrągło w wyjściowym składzie mocnego klubu i reprezentacji niesie ogromne koszty.

I nie są to koszty czysto fizyczne, znacznie gorsze są koszty emocjonalne. Ile razy w ciągu jednego roku zawodnik może zagrać "mecz o życie", "mecz o być albo nie być", mecz, w którym walczy o bardzo ważny cel i maksymalnie skoncentrowany musi dać z siebie wszystko? To teraz proszę sobie wyobrazić siatkarza, który w ciągu jednego roku z klubem grał o mistrza kraju, puchar kraju oraz medal Ligi Mistrzów, a do tego w drużynie narodowej musiał stoczyć 11 spotkań w Pucharze Świata, kilka na mistrzostwach Europy, 5 w Berlinie, 7 w Tokio i na koniec kilka na też przecież niemniej ważnych igrzyskach. A każdy z tych pojedynków był o wszystko. Mentalnie to jest przerażający wysiłek i trudno się dziwić, że najlepiej zaprezentowali się Włosi, którym odpadły dwa z tych turniejów.

System kwalifikacji zmieniono na tak wykańczający i wyjątkowo nieżyczliwy mocnym reprezentacjom europejskim akurat na igrzyska w Brazylii, gdzie od początku było jasne, że podopieczni trenera Bernardo Rezende po prostu muszą odzyskać złoto olimpijskie przed własną publicznością. W połączeniu z faktem, że prezydentem FIVB jest Brazylijczyk Ary Graca, trudno nie mieć przekonania, że zostało to zrobione z premedytacją.

Choć na pewno dodatkowym argumentem było też pozyskiwanie głosów wyborczych z innych federacji niż europejska, bowiem pan Graca szykował się do reelekcji na kolejną kadencję. I został wybrany przytłaczającą większością głosów, a dla jego zwycięstwa poświęcono marzenia europejskich zawodników.

A ponieważ żadne najbliższe igrzyska letnie nie odbywają się w Brazylii, to można podejrzewać, że wkrótce zasady kwalifikacji olimpijskich zostaną ponownie zmienione na bardziej sprawiedliwe (albo takie jak były) i zostanie to przedstawione przez władze światowej siatkówki jako "wspaniała reforma". Tylko dla niektórych będzie już za późno.

Ola Piskorska

Czy system kwalifikacji na igrzyska w Rio był krzywdzący dla reprezentacji europejskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (12):
 • vanhorne Zgłoś komentarz
  zgadzam sie z opinia ze mistrzostwa europy powinny byc co 4 lata, a liga swiatowa powinna byc zawieszona w roku olimpijskim, do tego kwalifikacje powinno sie przeprowadzic w roku poprzedzajacym
  Czytaj całość
  olimpiade, to daloby mozliwosc do przygotowania sie docelowo tylko na igrzyska w danym roku i nie powodowaloby nadmiernego przemeczenia zawodnikow
  • vanhorne Zgłoś komentarz
   taka drobna uwaga, rok 2000 to wciaz XX wiek
   • Ace Zgłoś komentarz
    Nie tłumaczy to wszystkiego, nie mniej jednak jest to jeden z głównych czynników niepowodzenia. I nie tylko w kontekście Igrzysk. Liga Światowa, Puchar Świata, Mistrzostwa Europy, dwa
    Czytaj całość
    turnieje kwalifikacyjne, w międzyczasie rozgrywki ligowe i Liga Mistrzów. Tak było w ostatnim czasie. Raz, że powoduje to przesyt siatkówką, a nie zwiększenie zainteresowania i popularyzację tej dyscypliny, ale przede wszystkim ogromne zmęczenie zawodników i niedoleczone kontuzje. Ile razy w ciągu tak krótkiego czasu można zbudować formę ? I ile razy można grać mecze o być albo nie być, dając z siebie maksa mimo braków formy ? Poza tym, czy te Igrzyska obrazują aktualny układ sił w siatkówce ? Gdzie Serbia, Bułgaria, Niemcy, zespoły które taki Meksyk czy Egipt wciągnęły by nosem ? Graca powinien ustąpić jeżeli ma chociaż resztkę przyzwoitości, a nie łasić się na kolejne kadencje. Jakim prawem Brazylii dopisano punkty za zeszły PŚ i pozbawiono brązowego medalisty prawa startu na IO. Do tego dodajmy brak kwalifikacji z automatu dla Mistrza Świata i mistrzów kontynentu - przecież to kompletnie kompromituje FIVB. Zamiast tego pojawiają się kolejne kretyńskie pomysły jak siatkówka na czas, żenujący poziom challengy, z którymi też kombinacji jest co nie miara, jak działa ten system tabletowy każdy widzi. Wiadomo było, że Brazylia musi mieć złoto u siebie i cel został osiągnięty. Niesprawieliwe jest to, że stało się tak kosztem innych.
    • Alekssandra Zgłoś komentarz
     Smutna prawda o niszczeniu europejskiej siatkówki.
     • Małgorzata Zgłoś komentarz
      O tym, że system kwalifikacji na IO był kuriozalny mówiono już przed Olimpiadą. Dobrze jednak, że taki "podsumowujący" artykuł ukazał się teraz, bo może ochłodzi to trochę głowy
      Czytaj całość
      tych, którzy chcą szukać winnych wśród trenerów, czy zawodników. A swoją drogą to ja osobiście nie słyszałam o żadnej choćby próbie interwencji narodowych federacji europejskich (w tym i polskich), które wskazywałyby na krzywdzący i niezrozumiały sposób kwalifikacji. Łącznie ze zmianami regulaminu tak jak było to na PŚ. Nie rozumiem, dlaczego federacja siatkówki nie może przyjąć gotowych już i sprawdzonych rozwiązań, które funkcjonują choćby w piłce ręcznej. A co może najistotniejsze nie zmieniać ich przed każdą ważną imprezą, bo to pokazuje niestety jak skorumpowana i mało wiarygodna jest federacja reprezentująca sport, który jest tak bliski mojemu sercu.
      • Allez Zgłoś komentarz
       I pomyslec tylko, ze cały ten misterny plan Gracy by sie wywalił, gdyby Francuzi nie byli tak wymeczeni. Zabrakło niewiele a Brazylijczycy nie wyszliby nawet z grupy!
       • Allez Zgłoś komentarz
        Brawo pani redaktor Olu za klarowny wywód ! Nie mozna było napisac tego lepiej. Sama prawda, znakomicie poparta faktami. PS. A znak zapytania oczywiscie zbedny. Tak, Graca misternie i
        Czytaj całość
        cynicznie to przeprowadzil. Przy okazji upiekl dwie pieczenie - zdobyl dla siebie glosy afrykanskich i azjatyckich federacji, tam gdzie siatkowka mowi dobranoc oraz zalatwil medal dla Brazylii. Zloty, bo im dalej w las, tym wieksze mieli szanse Brazylijczycy
        • olbrot Zgłoś komentarz
         Bardzo dobrze napisane. Nic dodać nic ująć.
         • Riorwar Zgłoś komentarz
          Z niecierpliwością czekam, aż Graca dostanie solidnego kopa, a związek przejmie ktoś z Europy.
          • Riorwar Zgłoś komentarz
           I jeszcze kilku pajaców z Brazylii ośmieliło się mówić, że my oszukiwaliśmy na MŚ, bo biedaki musiały zagrać dwa dni z rzędu, a sami tak sobie ustawili IO, żeby było tam miejsce
           Czytaj całość
           dla takiego Meksyku. Kto wie, gdyby zamiast Meksyku na IO pojechała Serbia albo Niemcy, to Brazylijczycy nie mogliby sobie pozwolić na taką słabą postawę na początku IO i szykować formy na najważniejsze mecze, bo zwyczajnie groziło by im nie wyjście z grupy? No i warto przypomnieć, że u nas na MŚ było miejsce dla wszystkich najlepszych reprezentacji.
           • Wera_hawk Zgłoś komentarz
            Dobry artykuł, ugryzł problem z tej najważniejszej strony. Bo czasami niektórzy zapominają, że zawodnicy to też ludzie, a to co zgotował nam zarząd i prezydent Graca jest czystą
            Czytaj całość
            dyskryminacja i chęcią pozbycia się silnych przeciwników.
            • Wiesia K. Zgłoś komentarz
             Święte słowa - dokładnie tak samo uważam. Wszystko było robione pod Brazylijczyków i to się nie zmieni, dopóki Graca będzie w FIVB "grasował"...A tak w ogóle to cały zarząd tych
             Czytaj całość
             "leśnych dziadków" do wymiany. Najlepiej natychmiast ! Szkoda tylko , że to niewykonalne...
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×