Kwal. ME 2017 kobiet: Węgierki lepsze od Finek. Kolejne rywalki Polek wciąż niepokonane

W spotkaniu 2. kolejki grupy C kwalifikacji do ME 2017 kobiet, reprezentacja Węgier w czterech setach uporała się z kadrą Finlandii.

Tomasz Rosiński
Na inaugurację eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy Finki przegrały w trzech setach z Polkami, natomiast Węgierki ograły 3:1 Estonki.

Od początku pojedynku odważnie poczynały sobie fińskie siatkarki, które objęły prowadzenie 9:7. Ekipa z Finlandii lepiej prezentowała się na zagrywce oraz w ataku, w którym brylowała Piia Korhonen (17:11). Wydawało się, że podopieczne Tapio Kangasniemiego kontrolują boiskowe wydarzenia, ale Węgry nie zamierzały się poddawać i ostatecznie doprowadziły do emocjonującej końcówki. W niej więcej zimnej krwi zachowały Kaisa Alanko i spółka, zwyciężając 27:25.

Po zmianie stron lepiej zaczęły sobie radzić Węgierki, a sygnał do ataku swojej drużynie dała Rita Liliom (8:9). Eszter Nagy oraz jej reprezentacyjne koleżanki skuteczniej grały w bloku, dzięki czemu wypracowały sobie pięć oczek przewagi (12:17). Gospodynie turnieju w Erd już nie dały się dogonić i triumfowały 25:19.

Zespół z Węgier był na fali i szybko odskoczył przeciwnikowi na cztery punkty (0:4). Ciężar gry na swoje barki wzięła Dora Horvath, która była trudna do zatrzymania dla Finek (7:12). Suomi popełniały coraz więcej błędów własnych, przez co przegrywały 16:21. Węgierski zawodniczki nie zaprzepaściły swojej szansy (19:25) i były coraz bliżej sukcesu w tym spotkaniu.

Reprezentantki Finlandii nie były w stanie dotrzymywać kroku Węgierkom, które raz za razem wykorzystywały swoje okazje w ofensywie (8:12), chcąc postawić kropkę nad "i" już w IV secie. Co prawda Finki było jeszcze stać na zryw w czasie tej potyczki (14:14), jednakże ostatnie słowo należało do kadry Węgier (20:25), która wygrała konfrontację 3:1.

W niedzielę Węgierki zmierzą się z Polską, zaś Finlandia zagra z Estonią.