Asseco Resovia Rzeszów ponownie zwycięska w Memoriale Zdzisława Ambroziaka. MVP turnieju został wybrany Francuz

O zwycięstwo w Memoriale Zdzisława Ambroziaka, tak jak rok temu i dwa lata temu, walczyli gospodarze z aktualnym wicemistrzem Polski, Asseco Resovią Rzeszów. Górą byli ci drudzy, pokonując ONICO AZS PW 3:1.

Ola Piskorska
Obie ekipy już za sześć dni zmierzą się ze sobą w meczu o coś znacznie cenniejszego niż zwycięstwo w Memoriał Zdzisława Ambroziaka , bowiem zagrają na Torwarze o pierwsze punkty w 1. kolejce PlusLigi. Z tego powodu obaj szkoleniowcy nie chcieli odsłaniać wszystkich kart i dawać rywalowi materiału do analizy. Obie drużyny wyszły na boisko w składach mocno eksperymentalnych i takich, w jakich najprawdopodobniej ani razu w lidze grać nie będą.

Od początku meczu gra była bardzo wyrównana, obie teoretycznie drugie szóstki nie zamierzały się poddawać. Obie ekipy wywierały sporą presję zagrywką, a kiedy rzeszowianie dołożyli jeszcze skuteczny blok, to szybko zaczęli budować przewagę. W końcówce podopieczni trenera Andrzeja Kowala mieli cztery piłki setowe po świetnym ataku Bartłomieja Lemańskiego, ale doskonałą grą w obronie i na kontrach warszawiacy zdołali doprowadzić do gry na przewagi. Jednak potem zepsuli serwis, a długą wymianę w kolejnej akcji wygrał Thibault Rossard.

Druga partia była bardzo podobna do pierwszej, przez większość czasu obie drużyny walczyły punkt za punkt. Dobra dyspozycja w polu zagrywki powodowała, że momentami jeden z zespołów wychodził na małą przewagę, ale rywal zaraz ją niwelował. I tak samo jak w poprzedniej partii, w końcówce wyszło doświadczenie wicemistrzów Polski, dużo zawdzięczali też świetnej postawie Lemańskiego i Marcina Możdżonka. I ponownie warszawiacy obronili kilka piłek setowych, ale ostatecznie to goście byli górą.

Wyrównana walka trwała nadal w trzeciej partii. W połowie seta obaj szkoleniowcy zdecydowali się na zmianę mającą na celu poprawę jakości gry: Kowal wprowadził Możdżonka za Dryję, a trener Jakub Bednaruk zmienił Pawła Halabę na Bartosza Kwolka. I utalentowany junior miał swoje "wejście smoka", bo nie tyko skutecznie atakował, ale popisał się doskonałą serią w polu serwisowym. Zmieniał siłę i kierunki zagrywki i raz po raz punktował, bo rzeszowscy przyjmujący byli zupełnie bezradni. Ta seria punktów rozstrzygnęła losy trzeciego seta.

Czwarta partia dla odmiany od początku przebiegała pod dyktando wicemistrzów Polski, wyraźnie podrażnionych oddanym poprzednim setem. I prowadzili do połowy seta, ale w tym momencie seria mocnych zagrywek Przemysława Smolińskiego oraz doskonała gra Guillaume'a Samiki w ataku pozwoliły gospodarzom doprowadzić do remisu. W zaciętej końcówce ponownie jednak górą byli goście z Podkarpacia, a cały mecz zakończył efektowny blok Możdżonka.

Najlepszymi zawodnikami spotkania wybrani zostali Lukas Tichacek oraz Bartosz Kwolek.

Po zakończeniu turnieju rozdano nagrody indywidualne:

najlepiej zagrywający - Thibaut Rossard,

najlepiej blokujący - Bartłomiej Lemański,

najlepszy libero - Damian Wojtaszek,

najlepiej rozgrywający - Jan Firlej,

najlepiej atakujący - Freddie Winters,

MVP XI Memoriału Ambroziaka - Guillaume Samica.

ONICO AZS Politechnika Warszawska - Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (24:26, 23:25, 25:22, 23:25)

ONICO AZS Politechnika Warszawska: Smoliński, Halaba, Samica, Świrydowicz, Firlej, Mikołajczak, Olenderek (libero) oraz Gruszczyński (libero), Filip, Kwolek.

Asseco Resovia Rzeszów: Lemański, Tichacek, Dryja, Rossard, Schoeps, Winters, Wojtaszek (libero) oraz Możdżonek, Nowakowski.