Lotos Trefl - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: mistrz Polski powrócił na ścieżkę zwycięstw

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po raz pierwszy od 2014 roku pokonali ekipę Lotosu Trefla Gdańsk. Podopieczni Ferdinando De Giorgiego zainkasowali nad morzem komplet punktów, jednak wygrana nie przyszła im łatwo.

Jacek Pawłowski
WP SportoweFakty / Asia Błasiak

Nieco w cieniu sobotniego starcia gigantów, PGE Skry Bełchatów i Asseco Resovii Rzeszów, odbyła się niedzielna konfrontacja dwóch innych pretendentów do medali. Dla gości, którzy przed tygodniem przegrali pierwszy mecz w sezonie, konfrontacja nad Bałtykiem była dobrą okazją do rehabilitacji. Podobne nastroje towarzyszyły jednak miejscowym, bowiem wygraną po tie-breaku z MKS-em Będzin trudno było uznać za sukces.

Niedzielne spotkanie rozpoczęło się od bardzo szarpanej gry z obu stron. Najpierw przyjezdni, dzięki zagrywkom Mateusza Bieńka odskoczyli rywalom na pięć punktów, zmuszając trenera Andreę Anastasiego do interwencji już na początku seta (5:0). Chwilę później serię błędów zanotowali mistrzowie Polski, błyskawicznie trwoniąc całą zaliczkę (8:8). Od tego momentu gra się wyrównała, choć nie na długo. Dobra gra na skrzydłach Dawida Konarskiego i Sama Deroo, wspieranych przez obu środkowych, sprawiła, że ZAKSA zaczęła odjeżdżać przeciwnikom. Włoski szkoleniowiec Lotosu Trefla próbował ratować seta, posyłając do boju Wojciecha Grzyba, Szymona  Jakubiszaka i Szymona Romacia. Roszady nie przyniosły jednak oczekiwanego efektu. Rozpędzeni goście nawet przez moment nie pozostawili przeciwnikom złudzeń.

Kolejną odsłonę gospodarze rozpoczęli z dwiema zmianami w wyjściowej szóstce. Na placu gry w miejsce Bartosza Gawryszewskiego i Damiana Schulza pojawili się Wojciech Grzyb i Szymon Romać. To wpłynęło korzystnie na postawę miejscowych, którzy od pierwszych akcji, dzięki agresywnej zagrywce, odskoczyli na cztery punkty (7:3). Siatkarze ZAKSY grali jednak bardzo cierpliwie. Dobra gra blokiem i wysoka skuteczność Dawida Konarskiego, pozwoliły podopiecznym Ferdinando De Giorgiego zniwelować straty. W kluczowych momentach brakowało jednak dokładności w ataku. W połowie seta, przy prowadzeniu gdańszczan 16:11, opiekun ZAKSY posłał do gry Grzegorza Pająka. Bez efektu, bowiem po przeciwnej stronie siatki znakomicie spisywali się Michał Masny i Szymon Romać. 24-latek szalał w ataku, przyjezdni mogli tylko bezradnie patrzeć jak piłka, po kolejnych jego akcjach wpada w boisko.

Od początku trzeciego seta przyjezdni starali się odrzucić przeciwnika od siatki silną zagrywką, ale gdańszczanie w odbiorze radzili sobie bardzo dobrze. Obie ekipy rzadko myliły się też w ataku, dzięki czemu kibice zgromadzeni w Ergo Arenie mogli delektować się siatkarskim widowiskiem. Tym bardziej, że przez dłuższy czas żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na więcej niż jeden punkt. W decydującej fazie seta grę cios za cios przerwali środkowi ZAKSY. Łukasz Wiśniewski postawił skuteczny blok, Mateusz Bieniek dorzucił asa i goście nieznacznie odjechali (18:16). Podopieczni Ferdinando De Giorgiego nie poszli jednak za ciosem. Miejscowi z kolei, po asie serwisowym Szymona Romacia odrobili dystans, doprowadzając do emocjonującej końcówki. Na swoją korzyść rozstrzygnęli ją mistrzowie Polski, kończąc rywalizację skutecznym blokiem na Mateuszu Mice.