Liga Mistrzyń: izraelski sukces Taurona MKS-u z jednym "ale"

Pierwszy mecz Tauron MKS-u Dąbrowa Górnicza z Maccabi XT Haifa można określić krótko: wynik (3:1) lepszy niż gra. Polski zespół musi poprawić kilka rzeczy, by rywalizować w Europie z silniejszymi rywalami.

Michał Kaczmarczyk
siatkarki Tauron MKS-u Dąbrowa Górnicza Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarki Tauron MKS-u Dąbrowa Górnicza
Dwa pierwsze sety spotkania w Hajfie wyglądały tak, jak oczekiwali kibice Taurona MKS-u Dąbrowa Górnicza: rywalki z Izraela nie miały zbyt wiele do powiedzenia, mając naprzeciwko siebie reprezentantki Polski, Belgii i Argentyny i ustępowały przyjezdnym w każdym elemencie. Dość wspomnieć, że Zagłębianki przyjmowały zagrywkę Maccabi XT Hajfa na poziomie 81 procent przyjęcia pozytywnego, co jest jak na zespół Orlen Ligi wynikiem niemal kosmicznym. Wyjaśnienie jest proste: serwis siatkarek Maccabi nie sprawiał polskiej ekipie niemal żadnych kłopotów, jedynie Izabela Lemańczyk i Daria Paszek musiały na początku rywalizacji opanować nerwowo drżące przedramiona.

Wydawało się, że trzeci set będzie formalnością, ale wtedy dąbrowski MKS oddał rywalowi 5 punktów z błędów w ataku, jego lewe skrzydło niemal zupełnie przestało funkcjonować, a na domiar złego izraelski zespół zablokował uderzenia faworytek meczu aż 5 razy. To właśnie do gry blokiem dąbrowianek należy mieć największe zastrzeżenia, i to właściwie od początku sezonu: Kamila Ganszczyk i Dominika Sobolska (12 i 7 pkt.) poszalały w ofensywie dzięki niezłemu przyjęciu w swojej ekipie, ale łącznie zdobyły tylko dwa punkty blokiem, a sama Julia Cwetkowa z Maccabi - pięć.

Nie obyło się bez nerwów w czwartej odsłonie spotkania, ale przy stanie 22:22 zimną krew zachowała Daria Paszek, a zagrywki Ganszczyk utrudniły życie miejscowym na tyle, by móc odetchnąć z ulgą i zainkasować trzy punkty. Cieszyć powinna wzorowa postawa Heleny Horki (21 pkt.), która kończyła niemal co drugą posłaną do siebie piłkę.